“Dans op Recept’ is eentje project waarin professionele leraren danslessen ter Friesland verzorgen voordat mensen met den ziekte van Parkinson, niet-aangeboren hersenletsel plus chronische pijnklachten”, vertelt Marlien Seinstra. “Wij loeren zoals watten mensen wél kunnen. Dat vermag voordat iedereen verschillend zijn. Er zijn mensen ter eentje rolstoel, met eentje rollator of mensen met pijn. Wij voetstappen den lessen steeds aan. Ie idee is dat mensen even geen patiënt zijn, maar danser. Zoals dansles gaan voelt verschillend dan zoals eentje fysiotherapeut gaan. Met ‘Dans op Recept’ verbinden wij zorg plus cultuur met elkander.”

Start

Seinstra begon zes klas geleden dansles te geven aan mensen met Parkinson. “Dit mensen willen veel bewegen wegens ie ziekteproces te vertragen, dus dansen is toch ja. Ik zag dat mensen huis gingen bewegen zodra zij naslag hoorden. Dit willen meer mensen zien, denken ik. Daarom heb ik eentje dansvoorstelling geproduceerd, samen met vijfentwintig mensen met Parkinson. Diegene voorstelling, ‘Dans, Vecht, Huil, Bid, Lach, Werkgelegenheid plus Bewonder’, is waargenomen voort mille mensen. Van gezin totdat artsen plus van subsidieverstrekkers totdat fysiotherapeuten plus andere dansliefhebbers. Eentje staatssecretaris van den provincie Friesland zag den voorstelling plus zei: ‘Marlien, ik wil dat jij dit uitrolt ter den hele provincie.’ Wij hebben toelage gekregen, leraren getraind, onzerzijds netwerk uitgebreid plus danslokalen geregeld. Nu geven wij dansles op negen locaties ter Friesland.”

Resultaten

“Revalidatiearts Wya Feenstra heeft promotieonderzoek gedaan zoals den pandbrieven van dansen op mensen met Parkinson. Daaruit blijkt dat Dans op Recept ie zelfvertrouwen plus den kwaliteit van leven van den dansers verbetert. Zij bewegen huis plus wagen daardoor bijvoorbeeld tóch diegene teken te uitvoeren. Zowel nemen den verschijnselen van den ziekte over, televisiekanaal indien ie veel opzoeken aan den fysiotherapeut. Wij waren opdrachtgever voordat dit research, samen met Revalidatie Friesland. Nu ie research zoals Parkinson is gecompleteerd, gaan wij den pandbrieven van dansen honingbij mensen met niet-aangeboren hersenletsel plus met chronische pijn onderzoeken.”

Werven

“Dans op Recept begint honingbij voorliefde honingbij eentje neuroloog of fysiotherapeut diegene tegen eentje patiënt zegt: u moeten zoals dansles. Dat is dé wijze wegens mensen ter den lesuur te krijgen. Dankzij den onderzoeksresultaten, diegene wij zowel verstrooid hebben, verwijzen neurologen plus fysiotherapeuten voort.’ 

Vergoeding voort zorgverzekeraar

“Vanaf januari 2022 vergoedt Den Friesland indien eerste zorgverzekeraar ter Nederland eentje portie van den kosten voordat danslessen aan mensen met Parkinson via den aanvullende verzekering. Cid Berger, directeur Merknaam, Marketing & Sales van Den Friesland stelt: ‘Ie is bewezen dat dansen eentje positief effect heeft op ie lijfelijk plus mentaal werken van mensen met Parkinson.’ Wij hebben den besluit van Den Friesland dus grotendeels te danken aan den positieve resultaten van ie research.”

Lang traject

“Wij hebben eentje intensief traject gehad met den zorgverzekeraar. Er zijn verschillende gesprekken gevoerd plus dat heeft na twee klas geleid totdat eentje vergoeding van den danslessen. Daarvoor, vanaf ie start, heeft den zorgverzekeraar ie project geldelijk ondersteund. Ik ben intact trots, want ie is eentje statement dat dansen vermag meehelpen aan gezondheid. Ie is beslissend wegens mensen ter verplaatsing te krijgen op eentje wijze diegene zij prettig vinden. Erin hebben zij nu iets meer verkiezing, want zowel fysiotherapie indien den danslessen wordt vergoed. Indien den onderzoeksresultaten voordat mensen met niet-aangeboren hersenletsel plus met chronische pijn zowel positief zijn, wil Den Friesland zowel voordat hoen ‘Dans op Recept’ gaan vergoeden.”

Andere zorgverzekeraars

“Noch iedereen is verzekerd honingbij Den Friesland plus mensen stappen noch snel overheen. Daarom onderzoeken wij of meer zorgverzekeraars willen vergoeden. Dat kost veel tijdstip plus wij kunnen dit exclusief uitvoeren dankzij den financiële toeverlaat diegene wij krijgen, zoals van ie Pensioenfonds voordat Cultuurparticipatie. Voordat nu zijn wij trots. Onzerzijds werkgelegenheid heeft geloond. Den doordrammer wint.”

Meer inlichting

Wil jij meer inlichting overheen Dans op Recept, bekijk dan de website.

Heb jij eentje vraag of idee overheen kunst plus ouderen? Aarzel noch wegens te mailen met ingridsmit@lkca.nl of met angelavandijk@lkca.nl van ie LKCA. Zij hebben veel inlichting plus denken graag met jij mee.