Den potentieel vermijdbare sterfte plusteken schade zijn ter 2019 op idem niveau gebleven indien te den vorige opmeting ter 2015/2016. Erbij 4,2 procent van den opnames wasgoed er sprake van potentieel vermijdbare schade. Dat wasgoed te den vorige opmeting 4,3 procent. Erbij 3,1 procent van den overleden patiënten ter ziekenhuizen heeft schade tijdens den opvang waarschijnlijk bijgedragen aan ie overlijden. Dat blijkt uit den ‘Monitor Zorggerelateerde schade 2019’ van ie Nivel plusteken APH Mokum Public Health research institute.

Den onderzoekers hebben te 20 willekeurig geselecteerde ziekenhuizen 150 ordners speuren van ter ie ziekenhuis overleden patiënten. Ter totaal zijn er pakweg 3.000 ordners onder den loep genomen. Geëxtrapoleerd zoals alle ter ie ziekenhuis overleden patiënten zijn 1.018 patiënten ter 2019 zeer waarschijnlijk vroegtijdig overleden, mee om potentieel vermijdbare schade. Ziekenhuizen hadden dus ter 2019 mogelijk 1.000 doodmaken kunnen voorkomen. Ter 2015/2016 ging ie wegens 1.035 patiënten.

Meer niet-vermijdbare schade

Den zorggerelateerde schade diegene indien niet-vermijdbaar is beoordeeld, is welnu significant gestegen. Ter 2019 kreeg 14,6 procent van den patiënten diegene ter ie ziekenhuis zijn overleden te maken met zorggerelateerde schade. Dat is eentje significante stijging vergelijken met 2015/2016. Waarna ging ie nog wegens 9,9 procent. Vergelijken met 2015/2016 is den menigte patiënten met multimorbiditeit voorts gestegen. Dat maakt behandelingen veelal complexer plusteken risicovoller.

Meer schel risico behandelingen

Vermits den potentieel vermijdbare sterfte plusteken schade op idem niveau ligt, betekent dit dat den niet-vermijdbare schade is toegenomen. Dat is relevant, omdat dit watten zegt overheen den risico’s diegene verbonden kunnen zijn aan medische behandelingen. Nivel-directeur Cordula Wagner: “Eentje verklaring schenkkan zijn dat er meer schel risico behandelingen wordt gedaan. Zowel zijn er meer kwetsbare ouderen ter ie ziekenhuis, eentje ingreep schenkkan te hun meer risico’s hebben.”

Ter eentje vraaggesprek op Zorgvisie zet Nivel-directeur Cordula Wagner uiteen hoe den potentieel vermijdbare schade voorts omlaag schenkkan: ‘Vol inzetten op verlagen van potentieel vermijdbare sterfte’