Ie ingewikkeld bestaat uit viertal panden diegene rond eentje stadswijk staan midden ter eentje woonwijk. Den panden zijn met mekaar verbonden. Er is eentje binnenplein plus er zijn tuinen rondom. Doorgangen verbinden den binnentuin met den omstreken, nodigen uit totdat eentje wandeling plus geven zo reden totdat ontmoetingen, participatie plus sociale samenhang tussen mensen. Er zijn 120 tweekamerappartementen voordat mensen met fysieke beperkingen plus voordat mensen met dementie. Daarnaast zijn er 13 eenkamerappartementen voordat kortdurende zorg. Voordat iedere tien appartementen is er eentje woonkamer. Iedere woonkamer heeft eentje wijd balkon aan den zijde van ie stadswijk. Den tweekamerappartementen zijn 45 m2. Te den toekomst schenkkan van diegene twee woningen één woonhuis vervaardigd wordt zodat ie vastgoed flexibel ingezet schenkkan wordt voordat andere doelgroepen mocht dit nodig zijn.

Gebouw ondersteunt visie

‘Dit is mijn lievelingsplek’, zegt Jarno Nillesen op den eerste verdieping. Hij is den bouwmeester van Den Klinkenberg plus partner via Wiegerinck. ‘Vanaf hier heb jouw aan den ene zijde zichzelf op ie stadswijk plus den terrassen plus aan den andere zijde op den dierenweide plus den buurt.’ Jarno schenkkan trots zijn want watten hij met den opbouw hoopte te penetreren is werkelijkheid word: bewoners komen mekaar én buurtbewoners op natuurlijke wijze tegen. ‘Jarno heeft was zoals onze visie geluisterd’, aldus Patricia Vermeulen, locatiemanager plus werkzaam via zorgorganisatie Vilente. ‘Onze visie is dat ie woon ter onze complexen voordat den bewoners  zoveel mogelijk indien thuis moeten voelen. Den panden willen dit visie ondersteunen. Ie gebouw moeten veilig plus open tegelijk zijn. Met verbinding zoals den wijk.’ Plus dat is was lukken. Op ie stadswijk tussen den panden komen mensen mekaar tegen. Er loopt immer welnu iemand. Er is voldoende bezoek van mensen uit den buurt.  Zij komen zowel tijdens evenementen zoals burendag, den heideweek, voorstellingen plus den kerstmarkt. Buurtkinderen komen zoals den beweegtuin toe maar zowel kleinkinderen van bewoners maken er gewoonte van. Den dierenweide trekt welp plus oud. Vooral den zwangere alpaca heeft veel belangstelling. Dat houdt iedereen bezig.  Zowel Mevrouw Pouw-Odijk vindt ie buitengewoon interessant. Zij heeft lang op eentje hoeve gewoond plus geniet hier daarom reserve veel van den kippen plus den geiten. Plus van den alpaca’s. 

Voetjes van den vloer

‘Vanaf den eerste dag zijn den bewoners vrolijk plus tevreden. Dat is ie bewijs dat wij was begrepen hebben watten den bewoners willen. Den medewerkers moesten even wennen aan ie nieuwe gebouw plus aan eentje verrassend team. ‘Omdat wij met iedere medewerker hebben gesproken overheen hun willen plus voorliefdes is ie werken ter eentje nieuwe setting soepel verlopen’, zegt Petra Veens, teamcoach. Samen met bewoners zijn den ruimten ingericht. Zo heeft iedere woonkamer eentje intact inherent sfeer. Mevrouw Pouw-Odijk maakt veel gewoonte van  den gemeenschappelijke woonkamer. ‘Te ie oude stulp zat ik werkelijk immer op mijn ruimte. Hier noch. Ik speel iedere avond met andere bewoners rummikub. Zowel help ik met ie voorbereiden van ie opeten. Er is eentje handwerkclub plus opzoeken. Zowel ga ik iedere maand zoals den kerkdienst. Plus ik handelen graag mee met ‘voetjes van den vloer’, eentje dansactiviteit dat hevig populair is. Ie is hier iedereen mogelijk. Ik verveel mij nooit.’ Er is zowel voeling met den nabijgelegen schoolgebouw. Leerlingen van den schoolgebouw plus bewoners van Den Klinkenberg gebakken samen pannenkoeken plus tuigen den kerstboom op. Patricia heeft eentje mooie anekdote overheen den contacten diegene er tussen welp plus oud zijn: ‘Eén keer kwam eentje pupil diegene noch zo’n zin ter had wegens met den bewoners te tuinieren. Eentje oudere inwoner sloeg hem op den schouders plus zei: ‘he, watten wieg dat ik jou zie’. Ie humeur van den rakker verdween meteen. Even zometeen zag ik hoen samen op den ruimte van den inwoner ter den weer met plantjes. Zij hadden zichtbaar vreugde. Dat zijn leuke goedje diegene voorvallen.’ 

Gewoon meespelen

Ie gaat er via Vilente wegens dat bewoners gewoon mee kunnen uitvoeren ter den samenleving. Patricia: ‘Ie ingewikkeld ligt midden ter eentje woonwijk. Ie gat is dichtbij. Familieleden wandelen vaak met den inwoner zoals Bernardo’s. Dat is den ijssalon. Eentje onbegrip ter Ede.’  Sommige bewoners gaan  zelfstandig zoals ie gat. Eentje van den bewoners drinkt graag eentje kop koffie ter den bibliotheek, eentje ander gaat wekelijks zoals den volksdansclub. Eentje bewoonster diegene aan dementie lijdt gaat regelmatig uitsluitend zoals ie centrum. Dankzij ie GPS-systeem schenkkan zij den weg dit zelfstandig uitvoeren plus kunnen wij mevrouw wanneer zij den weg eentje enkele keer noch meer weer terug vinden. Den medewerkers vasthouden ie via eentje schermpje ter den gaten. ‘Indien zij te lang wegblijft, dan loeren wij even waar zij is.’, zegt Erica Kloots, verpleger. Buurtbewoners zijn geïnformeerd overheen den bewoners met dementie. ‘Intact somwijlen opbellen buurtbewoners op indien zij denken dat iemand verdwaald is.’ Ie gebeurt nauwelijks. ‘Wij hebben bewust gekozen voordat open deuren. Iedereen is vrij wegens zoals buitenshuis te gaan. Voort slimme inrichting kunnen bewoners overal rondslenteren plus hebben zij werkelijk noch den neiging veraf weg te gaan.’ 

Concerten van den postbode

Ie record van den dag is ie avondeten. ‘Dan straalt den huiselijkheid er vanaf. Jou ziet bewoners den krant oplezen, tafel overwelven. Ie voelt écht indien thuis’, zegt Patricia. ‘Na ie opeten uitvoeren wij samen den afwas. Muziekje erop. Dat zijn onvervalst gezellige momenten’, vult Erica aan. Volgens den medewerkers opeten plus zuipen bewoners hier huis dan ter ie vorige stulp. ‘Wij kokerij samen. Mensen diegene ie willen plus kunnen promoten eentje handje mee. Jou ruikt ie opeten. Reukzin is doorslaggevend’, verklaart Petra. ‘Wij opeten zowel vaak buitenshuis op ie ruime balkon. Dat helpt zowel via lekker opeten plus zuipen.’ Voorts is er meer stilte op den groepen dan ter ie vorige stulp. Den bouwkunde speelt hier eentje belangrijke rol ter: bewoners kunnen vrij bewegen plus komen op natuurlijke wijze ter den woonkamer terecht. Jarno: ‘Voort den raampjes diegene ongeacht iedere voordeur zijn vervaardigd, schenkkan er makkelijk voeling ontwikkeling. Mensen zien mekaar plus zwaaien even zoals mekaar.’ Gedurende iedere voordeur is eentje soort nisje situeren diegene mensen kunnen inrichten met inherent spullen. ‘Dat draagt via aan den herkenbaarheid plus maakt ie knus.’ Aan ie einde van iedere tempo zijn belevingsplekken vervaardigd Zowel diegene plekken promoten via den oriëntatie.  Te tempo staat eentje piano. Ginds maakt den postbode diegene dagelijks den postbode komt brengen zowel graag gewoonte van. Volgens den medewerkers speelde hij voorafgaand voorzichtig watten piano. Hij kreeg steeds meer publiek. Tussentijds loeren den bewoners zoals zijn mini-concerten uit. 

Heerlijk plekje

Zowel dorpsbewoners weten den Klinkenberg. Petra: ‘Mensen komen spontaan ter wegens te loeren of ie voordat hun moeder of vader eentje geschikte plek is. Maar zowel ouderen diegene nog geen zorg nodig hebben vragen regelmatig of zij hier eentje ruimte kunnen huren.’ Den volume van den Klinkenberg is dat den duidelijke visie van den zorgorganisatie was totdat haar rechtspraak komt ter den bouwkunde. Bewoners kunnen ter eentje huiselijke omstreken zoveel mogelijk ie leven voortzetten dat zij voorheen hadden. Zij kunnen vrij bewegen ter eentje veilige, maar weliswaar open setting. Met toereikend plekken voordat ontmoeting plus eentje natuurlijke verbinding met den wijk. Precies watten er nu nodig is met den verrijking van ie veel ouderen plus ouderen met dementie. Mevrouw Pouw-Odijk snapt den omvangrijke belangstelling diegene er is ter binnen-en buitenland voordat den Klinkenberg. ‘Den vertrekken zijn wijd plus ie is hier leuk. Ie personeel is omvangrijk. Zij zorgen uitstekend voordat onzerzijds. Dat wil weliswaar iedereen? Ik ga nu weer even  buitenshuis.

Yvonne Witter

Dit wetsartikel komt uit den digitale publicatie Nieuwe Woonzorgconcepten voordat ouderen diegene ActiZ plus Aedes samen maken plus staart van ie klas verschijnt.