Recentelijk nog. Ik sprak met eentje beleidsadviseur van eentje gemeente. Zij vertelde mij dat eentje man van te den zeventig voordat zijn haast honderdjarige moeder zorgt. Hij wordt zelf echter ziek. Hij heette Heinz. Werkelijk moest Heinz opgenomen wordt te ie ziekenhuis wegens behandeld te wordt. Dat zullen dan vervolgens welnu inhouden dat zijn moeder noch langer thuis vermag woon plusteken opgenomen moeten wordt te eentje verpleegtehuis. Plus dat is iets watten veel mensen noch willen. Ie regelgeving van den overheid is er zowel op gestructureerd dat mensen langer thuis woon – liefst met zoveel mogelijk kwaliteit van leven. Zullen er noch eentje uitkomst thuis te realiseren zijn? 

Oplossingen

Gelukkig zijn er korte lijntjes tussen gemeente, huisarts plusteken ziekenhuis. Hoewel dit ‘gezin’ hoewel maximaal gewoonte maakt van Wmo-voorzieningen, slot den gemeente ruimhartig te zijn. Den zorg plusteken steun thuis wordt opgeplust zodat dit oude lady thuis vermag blijven woon, zolang mits haar zoon te ie ziekenhuis verblijft. Weer eentje ‘leven’ gered! Dit soort oplossingen gun jou iedereen. Nooit wist iemand mij zo te treffen mits Heinz. Met collega Ilse Zwart (Movisie) interviewde ik hem op eentje warme zomerse dag. 

Heinz

Ie worden eentje inspirerend vraaggesprek overheen den oorlog, overheen zijn huwelijk, overheen den ziekte. ‘Niemand wil toegeven dat ‘ie dementie heeft. Jou kunt er welnu tegen vechten, maar dat heeft geen zin. Ik word ginds uitsluitend maar beroerder van. Probeer er watten van te maken! Ermee te koop varen is weer iets verschillend.’ Heinz wasgoed opvallend open. Hij had mij lopend ie vraaggesprek hoewel verschillende wenden geraakt. Maar watten zijn vrouw mij na puistjes vertelde, raakte mij veel dieper. Van officiële instanties moest Heinz noch veel hebben, maar speciaal voordat onzerzijds visite had hij ie paadje geveegd. Speciaal voordat onzerzijds! Wie is hier nou uitermate, denk ik. Heinz heeft mij diegene dag gered wegens noch te verzanden te wetten plusteken vaktaal, maar voetlicht te hebben voordat gewone, bijzondere mensen. Ter mijn ogen kun jou ie noch overheen dementiezorg hebben zonder mensen met dementie erop te betrekken. Noch overheen hoen, noch zonder hoen!

Hans Alderliesten (Movisie) schreef dit blog te ie kader van ie praktijkverbeterprogramma Dementiezorg voor Elkaar

Jouw ervaringen porties of inspiratie opdoen?

Op 30 oktober 2019 vond den samanscholing ‘Kenmerken plusteken signalering van den niet-pluisfase van dementie.’ positie. Dit samanscholing stond te ie teken van den inzichten plusteken ervaringen diegene te den niet-pluisfase van gewichtigheid zijn te ie leven van mensen met dementie plusteken hun naasten. Hou den notulen te den gaten voordat nieuwe samenkomsten.