Wij spreken Movisie-expert verlatenheid, Jan Willem van den Makker plusteken Movisie-expert ouderen, Els Hofman. Van den Makker: ‘Nu lijfelijk voeling vermeden moeten wordt zijn er talloos andere mogelijkheden wegens weliswaar oog te hebben voordat ouderen. Denken aan ene telefoontje, appje, videogesprek, toegangsbewijs. Zoals elke depressie brengt zowel den coronacrisis ene waarschijnlijkheid met zichzelf mee. Van den Makker vervolgt: ‘Den directeur-bestuurder van ouderenbond ANBO gaf aan dat zij veel signalen krijgen uit hun achterban dat ouderen zichzelf volwassene zorgen maken. Ouderen mijden activiteiten plusteken ontmoetingsplekken omdat zij schrikachtig zijn ie virus op te varen. Terwijl diegene wekelijkse sociale contacten plusteken ontmoetingsplekken zo doorslaggevend voordat hun zijn!’

Initiatieven versterken solidariteit

Van den Makker: ’Recentelijk nog meldde den WRR dat den sociale cohesie te wijken afneemt. Mensen weten mekaar noch meer. Omdat mensen nu thuis aan ie werkgelegenheid zijn is er misschien meer ruimte wegens buurtgenoten te ontmoeten op straat. Veel mensen plusteken organisaties nemen ie initiatief wegens werkster aan te bieden te den wijk.’ 

Tip: bekijk www.nlvoorelkaar.nl/ voordat vraag plusteken aanbod van Coronahulp

Van den Makker: ‘Mensen bieden aan wegens winkelen te uitvoeren, den hond uit te toestaan, toestaan weten dat zij ene automaat vacant hebben plusteken dat zij op nageslacht willen schreden. Ie laat zien dat den depressie zowel verbroedert.’ Hofman: ‘Den maatregelen diegene nu wordt genomen dienen op diegene methode noch dolletjes den gezondheid, maar promoten zowel den familiariteit plusteken solidariteit te versterken.’

‘Investeer te betekenisvolle sociale relaties’

Wegens mensen diegene te maken hebben met verlatenheid plusteken sociaal isolement te promoten is ontmoeting dolletjes noch voldoende. Van den Makker: ‘Investeren te betekenisvolle sociale relaties is van vitaal bij wegens verlatenheid te voorkomen plusteken terug te duwen. Jou ziet dat dit om den werkmethode van ie coronavirus onder druk komt te staan.’ Hofman: ‘Sociale relaties hebben zowel ene beschermend effect mits ene verminderend effect op gezondheidsproblemen. Dit schenkkan leiden totdat ene slechte mentale plusteken fysieke gezondheid.’ Ie veranderingsproces van vereenzamen speelt zichzelf be overheen jaren. Ie verminderen van verlatenheid kost dan zowel tijdstip plusteken energie, omdat vaste patronen doorbroken willen wordt. Een stapsgewijze aanpak, met verschillende achtereenvolgende interventies, is nodig volgens van den Makker. 

Tip: Onderzoekers van ie Kennisplatform Integratie & Samenleving delen tips wegens verlatenheid te thuisbrengen plusteken den taalbarrière te overbruggen te ouderen met ene migratieachtergrond.