Ie vertelsel van Starbucks begint ter 1971 ter Seattle, waar drietal studievrienden met welslagen koffiebonen, theebladeren plus specerijen gaan verkopen. Te 1983 maakt hun marketing director, Howard Schultz ter Milaan kennis met den Italiaanse koffiehuistraditie. Hij is gelijksoortig verkocht, hier willen zij ter den VS zowel kennis mee maken! Hij stelt voordat wegens ongeacht losse koffiebonen, zowel koffie- plus espressodranken te verkopen.

Dat lukt echter stap ter 1987, mits Schultz den oprichters van Starbucks uitkoopt plus zelf CEO wordt. Hij staat vervolgens aan de basis van successievelijk den uitzetting ter Seattle, den VS plus uiteindelijk wereldwijd. Hij heeft ermee universeel den koffiecultuur veranderd. Starbucks is tijdelijk den grootste koffieketen ter wereld, met 34.000 winkels verdeeld overheen 79 neerdalen.

Bekijk hier ie vertelsel overheen den groei van Starbucks.

Te Nederland opende in 2007 den eerste Starbucks-zaak haar deuren plus tijdelijk staat den teller op 85. Dit klas zou nog eentje tal winkels openen. Wist u trouwens dat den grootste Starbucks-winkel van Europa diegene op ie Rembrandtplein is? Plus dat den enige Europese koffiebranderij van Starbucks sinds 2002 ter Mokum staat?

Huis away from huis

Starbucks-winkels zijn ingericht mits eentje plek waar mensen kunnen verwijlen mits eentje huis away from huis. Jouw kunt er comfortabel zitten op welstand zetels plus er ja werken dankzij kosteloos WiFi plus den aanwezige stopcontacten. Er wordt noch gesproken overheen klanten, maar overheen gasten. Eentje plek waar jouw graag komt, waar jouw den barista weet diegene tijdens ie orderen jouw naam (vaak verkeerd gespeld) met eentje zwarte marker op jouw koffiebeker zet. Ginds maak jouw dan weer eentje kiek van diegene jouw op jouw socials deelt.

Starbucks heeft eentje enorme variëteit aan dranken. Van filterkoffie totdat espressokoffie plus van iced koffies totdat koffiemilkshakes. Maar zowel limonades, chocoladedranken plus vele verschillende soorten thee behorend totdat ie assortiment. Met exotische namen zoals eentje Caramelized Almond Macchiato, eentje Blonde Vanilla Latte plus eentje Mocha Frappuccino.

Daarnaast zijn er elk seizoen speciale acties met nieuwe dranken. Zo zijn er doorlopend nieuwe smaken te verkennen. Den uiterst verkochte koffies zijn echter nog eeuwig den classics: den americano, den cappucino plus den latte macchiato.

Ie Starbucks playbook

Den methode van werken is helemaal uitgedacht plus uitgewerkt ter ie Starbucks PlayBook. Erin staat hun werkwijze zeer gedetailleerd beschreven. Bijvoorbeeld wanneer er eentje reserve kassa opengaat via eentje toenemende toeloop plus wie ginds dan verantwoordelijk voordat is. Plus zowel wie er eentje verfrissend pak melk moeten verwijderen mits ie op is. Ie volwassene voordeel van ie PlayBook is dat ie volledige werkproces ofschoon is uitgewerkt plus ginds dus noch overheen nagedacht hoeft te wordt.

Daardoor vermag alle focus gestructureerd wordt op den beleving van den stamgast. Dat kunnen intact kleine spullen zijn. Bijvoorbeeld onderbrak mits jouw merkt dat eentje stamgast haastigheid heeft, hem geen onnodige vragen te stellen plus geen praatje te opstarten. Maar ie kunnen zowel volwassene spullen zijn. Rietvelt vertelde mij dat hij tijdens zijn inwerkprogramma den vorming totdat barista heeft gedaan. Dat moeten trouwens iedereen diegene via Starbucks komt te werken, zodat iedereen feeling krijgt met ie primaire veranderingsproces.

Tijdens zijn stage kwam hij eentje smaakvol voorbeeld tegen. Eentje vaste stamgast diegene ginds ofschoon jaren kwam, mocht wegens den coronamaatregelen noch meer zonder QR-code zoals te. Zij mocht echter wegens medische uitgangspunten noch tegen corona gevaccineerd wordt. Daarop had ie team eentje speciale setting plus routing gecreëerd zodat zij voorbeeldig volgens den maatregelen alsnog van haar koffie kon genot. Staat dat ter ie PlayBook? Nee natuurlijk noch, maar ie past welnu ter ie creëren van den optimale beleving!

Zin van waardering

Wegens dit soort acties te belonen, kunnen medewerkers (diegene heten trouwens vrouwen) jawel speldjes uitreiken. Bijvoorbeeld ie M.U.G. Award speldje: eentje Move of Uncommon Greatness. Vergezeld van eentje toegangsbewijs met eentje persoonlijke toelichting waarom ie speldje verdiend is. Dat is natuurlijk intact Amerikaans, maar Rietvelt gaf aan dat dit waardering eigenlijk watten met mensen doet. Let er maar ooit op mits jouw eentje volgende keer ter eentje Starbucks bent, of diegene diegene jouw helpt speldjes op zijn schort heeft.

Eentje ander smaakvol voorbeeld vind ik dat elke meeting, of diegene nou online is of lichamelijk, begint met eentje koffietasting. Er wordt eentje koffie geselecteerd diegene uitgebreid geproefd plus met jawel besproken wordt. Zodat elke meeting kristalhelder is waar ie via Starbucks wegens draait. Schrede na den tasting komen den te doorspreken agendapunten.

Lessen voordat den zorg?

Ik zie nog noch snel voorvallen dat wij ter den zorg speldjes aan jawel gaan uitdelen, maar ik denken dat ie veel vermag voortschuiven mits wij ie geven van complimenten veel meer expliciet faciliteren. Plus noch exclusief van leidinggevende aan medewerker, maar zowel via collega’s wederzijds.

Ie is generaal vertrouwd dat complimenten geven eentje positief effect heeft, maar dat ie te weinig gebeurt. Uit een interessante studie blijkt dat complimentgevers vaak onderwaarderen watten ie positieve effect is op den recipi plus daarnaast zichzelf onterecht noch ter den positie voelen wegens eentje mooipraterij te geven. Mits zij ie toch weliswaar hadden gedaan, hielden zij er eentje ja intu aan overheen. Permitteren wij dus vooral op zoek gaan wegens den drempel te verlagen, desnoods onderbrak middel van speldjes!

Daarnaast vind ik ie stichten van eentje overleg met den onderstel van jouw dagelijks werkgelegenheid hevig interessant. Voordat eentje vertaalslag zoals den zorg zullen jouw bijvoorbeeld elke meeting kunnen stichten met eentje casus of eentje klacht? Zodat jouw diegene met zijn allen kunt doorspreken wegens van te leren plus feeling te vasthouden met ie primaire veranderingsproces. Of eentje quiz met inhoudelijke vragen, zodat er zowel nog eentje competitief fun-element wordt toegevoegd?

Werkproces vastleggen

Den grootste eye-opener tijdens mijn gesprek met Rietvelt wasgoed voordat mij echter zijn uitspraak dat hij ie zo grappig vond dat ie hele werkproces vastlag. Daardoor vermag jouw ja focussen op den optimale beleving van den klant diegene tegenover jouw staat.

Te den zorg is er nu zowel ofschoon zoveel geprotocolleerd, maar ik heb vaak ie idee dat dit kloppend ten koste van den beleving van den patiënt gaat. Er wordt zoveel geklaagd overheen alle protocollen plus boekhouding. Watten eentje uitdaging voordat onzerzijds allen wegens ginds ooit verschillend zoals te loeren! Ik stapel dat ik u met dit blog aan ie denken heb kunnen zetwerk wegens op diegene methode den beleving van den patiënt te verbeteren!

Ik wil graag Contrabas Rietvelt, General Manager van Starbucks, erkentelijkheid voordat ie energieke plus uitgebreide gesprek dat wij hadden.

Lees zowel dit blog van Fenna Heyning overheen ie creëren van groepsgevoel onder zorgmedewerkers.

Openingsmanifestatie 2022

Wilt u op 09 mei 2022 zowel zoals den ICT&health Openingsmanifestatie?
Entreekaarten zijn kosteloos maar op is écht op! Dus wacht noch plus meld u snel aan.