Kwetsbaarheid plus vitaliteit

Veel research richt zichzelf op ‘kwetsbaarheid’ van den senior ouderen, omdat dit ene belangrijke voorspeller is van den behoefte aan zorg. Echter, er is zowel menigte ouderen diegene relatief vitaal blijft. Dit zijn ouderen diegene ene verachtelijk tal beperkingen hebben op lichamelijk, emotioneel plus cognitief landstreek. Hier is totdat op vandaag nauwelijks research zoals gedaan.

LASA research

LASA (Longitudinal Aging Study Mokum, www.lasa-vu.nl) is ene langlopende studie onder ouderen ter Nederland, met ene zeer vermogende dataverzameling overheen gezondheid, welzijn plus sociaal werken. Ter 2019 worden, met behulp van ene toelage van ie SeW Pensioenfonds uit Heemskerk, ene project opgestart overheen vitaliteit ter 75-plussers, waarbij gewoonte worden vervaardigd van gegevens van den LASA studie. Ie onderzoeksproject, verricht doorheen Sascha den Breij plus Emiel Hoogendijk (beiden Mokum UMC, locatie VUmc), richtte zichzelf op ie wichelen van vitaliteit plus op positieve resultaten van vitaliteit. Den kennisgeving diegene dit research oplevert vermag tweedehands wordt voordat ie promoveren van vitaliteit onder 75-plussers.

Vitaliteit wichelen

Uit ie research bleek dat wijd ene vierde van den 75-plussers vitaal is. Uit vele factoren diegene werden onderzoeken, bleek ene tal factoren vitaliteit 3 schooljaar straks juist te kunnen wichelen: lagere ouderdom, hoger opleidingsniveau, hoge mate van emotionele toeverlaat uit ie sociale netwerk, weinig chronische ziekten, verstrooidheid van gehoorproblemen, ene goede geoefend gezondheid plus weinig depressieve klachten. Noch hoewel dit factoren zijn beïnvloedbaar (zoals ouderdom), maar voordat ene opeenhoping van dit factoren vermag regelgeving vervaardigd wordt. Denken hierbij aan ie voorkomen van laagconjunctuur plus ie vergroten van sociale toeverlaat voordat ouderen. Zowel liet ie research zien dat vitaliteit allerlei positieve resultaten heeft, zoals ene kleinere mogelijkheid op ziekenhuisopnames, verlatenheid plus overlijden.
 
Op voet van den resultaten is ene Factsheet vervaardigd, dit is hier te downloaden. Meer kennisgeving overheen ie research zoals kwetsbaarheid plus vitaliteit staat op dit webpagina: www.frailty-project.nl