‘Bij mij uit verzorgend leiderschap zich voornamelijk in nieuwsgierigheid’, vertelt Jolanda. ‘Nieuwsgierig naar processen, beslissingen en hoe de organisatie in elkaar steekt. Dat zijn onderwerpen die me interesseren.’ Zo merkt Jolanda dat zaken soms ineens anders gaan dan voorheen. ‘Je hoort dat iets wat voorgaande jaren nog wel kon, dit jaar ineens niet meer kan. Dan kun je dat accepteren of je vraagt wat de reden ervan is. Als je dan hoort dat een bepaalde keuze gemaakt is, op basis van financiering of personeelsbezetting, begrijp je het beter.’ 

Onderdeel van een groter geheel

Ik ben verzorgende in de wijk, maar ik ben ook onderdeel van van de zorg in Nederland

Jolanda gaat een stapje verder dan alleen het zorgen voor de cliënt. Ze kijkt ook naar het grotere geheel waar zij onderdeel van is. ‘Het zit in mij om verder te kijken. Ja, ik ben verzorgende in de wijk, maar ik ben ook onderdeel van de organisatie Icare en van de zorg in Nederland. Alle organisaties streven in principes hetzelfde doel na. Dat voelt als een mooie verbinding. Ik zie anderen als collega’s, niet als concurrent. Tijdens het traject van V&VN voelde ik die verbinding met de andere ambassadeurs sterk. Door het uitwisselen van kennis kunnen we veel van elkaar leren.’ 

De stem van de verzorgende 

Jolanda ziet dat verzorgenden weinig gehoord worden. ‘Het is heel moeilijk om als verzorgende je stem te laten horen en invloed te hebben. Zelfs op teamniveau kan het al lastig zijn. De bijdrage van verzorgenden wordt nog weleens onderschat. Het is mijn persoonlijke missie om dat te veranderen. Verzorgenden zijn degenen die aan het bed staan, dus het is belangrijk om aandacht te geven aan hun visie.’ 

Werkplaats verzorgend leiderschap


In de Zorg voor Beter werkplaats ‘Verzorgend leiderschap’ onderzoeken we hoe we verzorgenden kunnen faciliteren om meer leiderschap te tonen. Het resultaat van deze werkplaats is een overzichtelijke en toegankelijke bundeling van handvatten, die aansluit bij de behoeften van verzorgenden of studenten.


Lees verder