Lees het advies

Leven na ie pensioen

Den komende decennia stijgt ie tal mensen ter den derde levensfase van 2,4 miljoen (2018) zoals 3,2 miljoen ter 2040. Zij zijn overheen ie generaal genomen actief indien vrijwilliger of geven mantelzorg. Grootouders diegene op kleinkinderen stappen, poepen den koters ter ie spitsuur van hun leven.(klik op singeltje voordat vergroting)

Nu doet bijvoorbeeld 25% van den 65-plussers vrijwilligerswerk ter den zorg plus steun (CBS). Mensen ter den derde levensfase diegene verkassen zoals eentje kleinere woonhuis toestaan eentje eengezinswoning achter. Vrijwilligers ter verpleeghuizen exporteren waardevol aanvullend werkgelegenheid, waar beroepskrachten noch aan toe komen. Den derde levensfase is dus óók eentje gift voordat den samenleving.

Kansen verzilveren met passende arrangementen

Jonge ouderen willen plus kunnen op vele omgangsvormen eentje bijdrage leveren aan den samenleving, maar stappen nog te vaak vast wegens dit te realiseren. Zij wordt noch (meer) aangesproken op hun mogelijkheden. Plus wordt somwijlen zelfs gehinderd onderbrak wet- plus regelgeving, zoals ie pensioenbeding ter cao’s honingbij den wil wegens onderbrak te blijven werken, of korting op eentje aanvullende inkomensvoorziening ouderen (AIO) indien zij iemand ter stulp willen nemen wegens voordat te zorgen. Den Raad concludeert dat mensen ter den derde levensfase ge eentje bijdrage kunnen leveren indien regelgeving plus arrangementen hun willen plus betrokkenheid noch hinderen maar zojuist faciliteren.

Op dit uur wordt den inrichting van den derde levensfase vooral waargenomen indien eentje individuele zaak, plus dat is eentje gemiste mogelijkheid. Daarom adviseert den Raad maatschappelijke organisaties, overheden plus bedrijven wegens ie potentieel van dit volwassene menigte te verzilveren plus ter te zetwerk op generatiebewust regelgeving. Bijvoorbeeld onderbrak ie faciliteren van mogelijkheden wegens ter den derde levensfase nog (gedeeltelijk) te blijven werken. Of onderbrak ie realiseren van eentje breder plus passender aanbod aan woonvormen voordat mensen ter den derde levensfase, zodat den doorstroom op den woningmarkt verbetert. Plus zij ter hun vierde levensfase langer veilig zelfstandig kunnen woon plus zo minder behoefte hebben aan zorg of steun.

Gemeenschappelijke waarden

Uitgangspunt honingbij ie maken van generatiebewust regelgeving zullen volgens den Raad eentje tal gemeenschappelijke waarden willen zijn. Noch voordat alle mensen ter den derde levensfase is weggelegd dat zij nog gezond plus vitaal zijn. Maar voordat alle jonge ouderen geldt dat zij hechten aan hun autonomie, zij willen graag zelf wending kunnen geven aan hun is. Zowel is er behoefte aan verbondenheid plus veelzeggend voeling met anderen. Totdat slot willen mensen zowel ter dit levensfase ie intu te hebben dat zij ertoe exporteren. Zij willen van significatie zijn, voordat anderen of voordat den samenleving. Dit waarden kunnen promoten wegens wending te geven aan regelgeving plus maatschappelijke arrangementen, wegens zo re aan te sluiten honingbij den willen plus behoeften van mensen ter den derde levensfase.

Lees het advies

Meer inlichting