Ene vitaal volksfeest mits carnaval lijkt Osterhaus bijvoorbeeld nog geen wasgoed idee. “Ik ben van bovenop den rivieren plusteken weet er weinig van, maar ie is eentje vrij vertrouwelijk plaatsvinden. Dat is eentje ideale wijze wegens ie virus te verspreiden. Ik zullen ginds terughoudend mee zijn”, zegt hij. “Ie wasgoed aan ie start van den pandemie zowel eentje intact efficiënte wijze wegens Brabant plusteken Limburg op knieën te krijgen.”

Den infectieziektendeskundige wijst erop dat den hoge besmettingscijfers diverse sectoren onder druk zetwerk, omdat veel mensen tegelijk thuis komen te zitten. “Jouw moeten voorzichtig zijn met jouw zorgcapaciteit. Indien jouw 20 procent kwijtraakt, wordt ie weliswaar hevig lastig”, zegt hij. “Dat geldt zowel voordat andere essentiële kerkdiensten, zoals ie publiek vervoer of den politie. Den vraag is: watten kun jouw hebben mits populatie?” Daarom moeten watten hem betreft wasgoed zoals den modellen wordt gekeken. Osterhaus schenkkan “geen steenhard ja of nee” zeggen tegen den diverse opties voordat versoepelingen diegene nou tijdens ie kabinetkast op tafel ligt.

Minder bezwaard

Dat den Omikron-variant mensen normaliter minder ziek maakt dan eerdere varianten, betekent aan den andere ze welnu dat wij “geleidelijk gaan zoals eentje situatie waarin ie virus gewoon rondgaat plusteken ziekenhuizen minder wordt bezwaard”, zegt Osterhaus. “Wij zien zowel ter andere terechtkomen dat ie beeld noch alhoewel te dramatisch is. Maar ie is nog noch overheen. Ik wil noch den eeuwige doemprofeet zijn, maar er is nog steeds eentje behoorlijk volwassene populatie van kwetsbare mensen”, waarschuwt hij.

Hoe ie virus zichzelf voorts zou uitbouwen, durft Osterhaus noch te wichelen. “Overheen ie generaal is ie welnu zo dat mits virussen sneller rondgaan, zij meer ter den voornaamst luchtwegen zitten.” Daarop zijn echter zowel weer uitzonderingen, want sommige virussen zitten zowel ter den longen mits ter den voornaamst luchtwegen. Ie coronavirus zullen zichzelf uiteindelijk kunnen uitbouwen totdat eentje winterverkoudheidsvirus, zegt Osterhaus, maar minder veelbelovende scenario’s zijn zowel eventueel. “Ik schenkkan diverse doemscenario’s uitdenken, maar dan zaai ik onnodige paniek.”

Den kennis viroloog hoopt dat uit den coronapandemie ter elk geval den onderricht wordt getrokken dat “wij onzerzijds huis willen voorbereiden op den volgende pandemie”. Dat diegene ergens ter den komende decennia zou komen, staat watten hem betreft welnu vast. Osterhaus is vrolijk dat dit nu hooggelegen op den politieke notulen staat. “Maar ik vrees dat wij ie overheen twee, drietal klas weer zijn vergeten.”

Doorheen: ANP