Ter 2021 kregen 124.000 mensen te horen dat zij kanker hadden, 11.000 meer dan ter 2020 plus 4000 meer dan ter 2019. Modaal stijgt ie veel diagnoses jaarlijkse met 2000 gevallen, wegens bevolkingstoename plus ie groeiend aandeel ouderen. Ter 2020 wasgoed ie veel kankerdiagnoses echter lager dan ter 2019. Wegens den coronacrisis stelden mensen bijvoorbeeld eentje visite aan den huisarts uit. Zowel liggen den bevolkingsonderzoeken zoals kanker ter 2020 ten dele stilzwijgend. Er wasgoed veel uitgestelde zorg wegens den pandemie.

IKNL

Dat uitstellen van onderzoeken plus dus diagnoses heeft er ter ie eerste coronajaar noch toe geleid dat mensen diegene straks eentje diagnose kanker kregen, bijvoorbeeld uitzaaiingen hadden, aldus ie IKNL. Er wasgoed welnu eentje vrees dat mensen van wie ie research bijvoorbeeld ter den lentetijd van 2020 wasgoed uitgesteld, straks dat schooljaar alsnog eentje diagnose zullen krijgen met eentje vergevorderd stadium van den ziekte.

Ernstige resultaten

“Hoewel er op populatieniveau geen stijging te zien wasgoed ter 2020, valt noch uit te sluiten dat eentje latere diagnose erop eentje relatief klein veel patiënten welnu ernstige resultaten schenkkan hebben gehad”, voegt ie IKNL er welnu aan toe. Zowel is nog noch verhelderend watten ie effect van ie lage veel diagnoses ter 2020 is geweest ter ie schooljaar 2021 plus straks.

Borstkanker

Borstkanker worden ter 2021 ie vaakst vastgesteld. Vorig schooljaar kregen 15.700 mensen dit diagnose. Zowel relatief veel mensen kregen te horen dat zij plaveiselcelcarcinoom van den vel (eentje vorm van huidkanker) hebben (14.900 mensen). Longkanker worden erop 14.700 mensen vastgesteld, prostaatkanker erop 13.700 mensen plus 12.900 mensen kregen den diagnose darmkanker. Eentje derde van den nieuwe patiënten ter 2021 wasgoed 75 schooljaar of papa. Ter 6 procent van den gevallen wasgoed den patiënt jonger dan 45 schooljaar.

Corona

KWF Kankerbestrijding benadrukt ie bij van eentje tijdige diagnose. Den organisatie ziet op poot van den cijfers van IKNL “dat corona gelukkig minder impact heeft, dan zij dachten. Maar er zijn individuele gevallen, waarbij den diagnose welnu te laat is poneren plus dat is intact onbeheerst. Daarom blijft ie fundamenteel wegens mensen te stimuleren wegens erop klachten zoals den huisarts te gaan plus wegens ter te gaan op den oproep van ie bevolkingsonderzoek.” (ANP)