Ie tal ouderen neemt toe plus blijven steeds langer thuis woon. Met ie programma Langer Thuis speelt ie ministerie van VWS hierop te, bijvoorbeeld doorheen goede steun plus zorg thuis te bieden. Hoe krijgt dit op Goeree handen plus voeten? Josette vertelt er vol passie overheen. Zij tekent ene cirkelvorm. ‘Kijk, dit is den oudere. Te ie midden. Ginds draait ie wegens. Vervolgens ga jou loeren op welke levensdomeinen er vragen kunnen ontstaat. Woon bijvoorbeeld. Hoe schenkkan ik langer zelfstandig thuis woon? Nou, dan willen wij indien gemeente samen optrekken met woningbouwcoöperaties. Er vormt indien gevolg van den ontwikkelingen ene grotere vraag zoals levensloopbestendig woon. Ginds willen wij nuchter nog den nodige stappen te zetwerk. Den woningvoorraad stagneert. Wij loeren zoals wij er aan kunnen verrichten, samen!’ ‘Zowel den samenwerkingsverband met ie medische plus ie sociale domein is vitaal.’

‘Lokale samenwerkingsverband is investeren te elkander’

Ik vraag doorheen op den lokale samenwerkingsverband. Hoe werkt dat hier, op ie schiereiland? Waargenomen den schaalgrootte zullen jou vooruitzien dat partijen te zorg plus welzijn elkander weten. Plus wellicht is er wegens den kerkelijke oorzaak van den inwoners meer sprake van terugkijken zoals elkander? ‘Honingbij lokale samenwerkingsverband is ie van onmisbaar bij dat jou elkander wetenschap plus weet te vinden. Dat klinkt eenvoudig, maar ie vraagt wegens investeren te elkander. Jawel opzoeken, vragen aan elkander stellen, overleggen. Noch meteen ene stip op den horizon zetwerk, dat schenkkan verlammend werken, maar loeren zoals watten er nodig is. Waar loop jíj tegenaan? Hoe schenkkan ik jou voorts promoten?’ Klinkt eenvoudig, maar hoe doen jou dat, wil ik weten. ‘Nu ga ik weer aan den slag wegens ene verfrissend ouderenbeleid te schrijven. Mits ik den huidige versie lees, denken ik dat ie concrete had gekund. Dat is leren. Zowel waarna betrok ik den ouderenbonden plus andere organisaties tijdens ie opstellen van ie regelgeving. Denken plus schrijf mee. Ja, ik leg diegene uitnodiging veelzijdig neer.

Ie is vitaal wegens zowel ouderen zelf te permitteren meedenken. Verschillend ontwikkel jou misschien iets waar niemand wegens heeft gevraagd.

Recentelijk nog had ik zo’n leerervaring: wij tuigden ene webstek op, maar er bleek te weinig vraag zoals te zijn. Zowel hier geldt: noch overheen onzerzijds, zonder onzerzijds!’
‘Tijdelijk heb ik ene redelijk vitaal netwerk, mensen, organisaties plus kerken weten onzerzijds gemakkelijk te vinden, plus omgekeerd, dus dat is makkelijk. Mits jou ene adresboekje hebt, schenkkan jou zoveel makkelijker plus huis samenwerken! Ik benut zowel kennis uit den regio, wij kunnen zowel van Schouwen-Duiveland plus den Hoekse Waard leren. Landelijke kennis van Vilans plus Movisie helpt mij trouwens zowel voorts.’

Penetreren van kwetsbare ouderen

Josette is beleidsadviseur maatschappelijke zaken van den gemeente Goeree-Overflakkee. Te haar portemonnaie heeft zij onder andere volksgezondheid, ouderenbeleid, mantelzorg. Ie gaat ‘intact wasgoed’ met den ouderen op Goeree. Overheen ie generaal genomen dan. ‘Jij weet nooit watten jou noch weet. Natuurlijk is er ene menigte ouderen diegene wij zowel noch te beeld hebben. Er wordt zowel hier welnu ooit geklaagd dat jou minder toegekend krijgt dan vroeger, maar ie leidt hier noch totdat problemen. Dat is iets dat ik zowel van den ouderenbonden horen.’

‘Waar ik mij welnu zorgen overheen maak is overheen den menigte kwetsbare ouderen diegene vroeger zoals ie rustoord zullen gaan, maar nu te gezondheidsbevorderend zijn voordat ene verpleegtehuis. Zij vallen tussen waterkant plus schip. Wegens dit mensen thuis te permitteren woon, dat kost veel energie van den naasten. Somwijlen lukt dat, somwijlen zowel noch. Ik vind dat sneu.’ Of den gemeente erin slaagt dit ouderen te penetreren? Plus hoe doen jou dat werkelijk, dit ouderen penetreren?

‘Wij trachten dit ouderen op allerlei omgangsvormen te penetreren. Bijvoorbeeld doorheen te promoten te ie huis-aan-huis-blad. Maar wij verrichten zowel signalerend ouderenbezoek. Via den welzijnsstichting (Stichting ZIJN) ontvangen ouderen ene uitnodiging voordat zo’n visite. Zij kunnen zelf vermelde of zij daarvoor open staan. Inclusief, den mensen diegene voordat visite openstaan zijn vaak noch den uiterst kwetsbaren. Mits jou diepzinnig te den problemen zit, ben jou zorgmijdend. Of, althans, dan heb jou welnu watten verschillend aan jou opperhoofd. Wij doorspreken ie zowel met den huisartsen. Zij zien dit mensen welnu! Den samenwerkingsverband met den huisartsen schenkkan huis, zo willen wij graag welzijn op recept uitbreiden, want dat huisartsen zoals welzijn verwijzen, gebeurt noch vanzelf.’


Grijsharig wordt met dementie


‘Op ene congres vroegtijdig ene oudere lady, met dementie: ‘Weet u watten ik nou zo hevig vind aan papa wordt?’ Nou? ‘Dat ik zo grijsharig word…’ Mijn beantwoording zullen zijn: dat jou inherent regie verliest, of contacten kwijtraakt. Maar nee, dit mevrouw is voorbij diegene stadium, zij verraste mij hiermee plus daarginds leer ik weer van.’


Theorie plus praktijk

Ie gesprek komt op valpreventie. Den gemeente is recentelijk ene project gestart, met ene ergotherapeut, fysiotherapeut plus welzijn. ‘Wij organiseren ene activiteit, geven uitleg overheen vallen, verwijderen mensen, schenken er ene kopje koffie tijdens. Nu mensen langer thuis willen én willen woon, neemt te sommige gevallen den valgevaarlijkheid toe. Mits jou echter ene ergotherapeut zoals hun ‘valgedrag’ plus woonhuis laat loeren, schenkkan jou veel voorkomen. Dit samenkomsten hebben ene mooie bijvangst: ouderen diegene dit samenkomsten opzoeken, treffen met elkander te gesprek plus op diegene methode is heft ie te sommige gevallen zowel weer verlatenheid op.’

Den weg vragen

‘Somwijlen hebben oudere mensen ie idee dat jou alles zelf moeten oplossen. Plus dat jou noch waar aan den gemeente kunt, of mogen, vragen. Zij wéten somwijlen zowel noch watten er mogelijk is. Zo wasgoed er ene stel dat te armoede leefde, te nette armoede. Dat kwam omdat zij den weg noch wisten te onzerzijds sociale systeem. Plus den weg zowel noch durfden vragen. Voordat ouderen is ie noch immer vanzelfsprekend wegens den gemeente iets te vragen. Er is hier ene sociaal meldpunt, daarginds maken wij veel reclameadvertentie voordat, maar dan nog blijft ie zaak voetlicht voordat dit mensen te hebben plus hoen te permitteren weten: u staat er noch uitsluitend voordat.’

Ene goede dag

‘Wanneer heb jij ene goede dag, Josette?’ ‘Mits ik merknaam dat watten wij hier fantaseren plus verrichten, effect heeft voordat den inwoners. Mits den mensen thuis er iets van merken. Wij zijn nu aan den slag getogen met valpreventie, zoals ik netwerken vertelde, plus dat jou dan overheen ene tijdstip ziet: er zijn minder mensen gevallen. Ik vasthouden den getallen tijdens met den valpoli, dus ik opeenstapeling dat ik dat straks terugzie. Maar zowel op ene ouderenmiddag, indien ik weer ooit iets mogen zei, dat iemand zoals mij toekomt plus mij bedankt voordat ene tip. Samengevat, indien theorie praktijk is word.’