Facebooktwitterlinkedinmail

6 schrikkelmaand 2022 – Stofwisselingsklachten indien verhoogd cholesterolgehalte plusteken hoge bloeddruk, komen twee keer zoveel voordat via mensen met eentje bipolaire verstoring. Dit verklaart gedeeltelijk waarom zij modaal vrijwel 10 klas minder lang leven dan mensen diegene geen psychiatrische beklacht hebben.

Dit blijkt uit eentje studie onder leiding van psychiater Benno Haarman van ie UMCG. Hij speuren met LifeLines-gegevens via 493 patiënten met eentje bipolaire verstoring den tegenwoordigheid van klachten rondom stofwisseling, ie zogeheten metabool syndroom. Dit gegevens vergeleek hij met eentje even omvangrijke menigte van deelnemers diegene geen psychiatrische beklacht hebben. Ie research is gepubliceerd te Journal of Affective disorders.

Uit internationaal research is vertrouwd dat te westerse terechtkomen vrijwel 2% van den populatie last heeft van eentje bipolaire verstoring. Uit onderzoeken via patiënten diegene te zorg zijn via GGZ-instellingen, wasgoed reeds gebleken dat zij vaker eentje metabool sydroom hebben. Erbij GGZ-instellingen zijn met name patiënten met eentje ernstigere klachten te treatment. Totdat dusver wasgoed ie nog noch speuren via patiënten met mildere klachten. Ie mikpunt van dit research wasgoed wegens preciezer te defini hoe vaak ie metabool syndroom voorkomt via bipolaire patiënten.

Uit ie research blijkt dat ie metabool syndroom twee keer zo vaak voorkomt via patiënten met eentje bipolaire verstoring, namelijk via 30,6% tegenover via 14,2% van den deelnemers zonder verstoring. Erbij patiënten diegene roken, eentje hoger BMI hebben plusteken/of diegene antidepressiva tradities, kwam metabool syndroom meer voordat. Voorts bleek dat via den bipolaire verstoring patiënten hoge bloeddruk, verhoogd bloedsuiker of verhoogd cholesterol noch te alle gevallen worden behandeld (respectievelijk 69,5%, 24,0% plusteken 18,4%). Maar datzelfde gold zowel voordat den deelnemers diegene geen psychiatrische beklacht hebben. Opvallend wasgoed tenslotte dat ie research liet zien dat eentje hooggelegen percentage deelnemers met eentje bipolaire verstoring geen betaalde werkplek heeft, namelijk 52,2%. Dat is meer dan twee keer zoveel indien deelnemers diegene geen psychiatrische beklacht hebben (18,1%). Dit laat den enorme impact zien diegene eentje bipolaire verstoring heeft op iemands leven.

Volgens Benno Haarman benadrukt ie research ie gewichtigheid van reserve voetlicht voordat metabool syndroom via alle patiënten met eentje bipolaire verstoring, zowel indien zij eentje mildere variant van den beklacht hebben. Goede treatment van bloeddruk, bloedsuiker plusteken cholesterol is daarbij essentieel. Dat geldt natuurlijk voordat alle patiënten met metabool syndroom, maar te ie bovenmatig voordat patiënten met eentje bipolaire verstoring.

Den resultaten van den studie zijn hier na te oplezen: https://doi.org/10.1016/j.jad.2021.08.139

Ie research is gedaan met LifeLines, ie omvangrijke populatie-onderzoek waar 167.000 inwoners van Noord-Nederland aan meespelen: www.lifelines.nl

Wel: umcg.nl 

Dit mededeling is 16 keer lezen.

Facebooktwitterlinkedinmail