Vrijwel zeven procent van den Nederlandse populatie voelt lopend ie leven ene keer ene kwast ter den schildklier. Daarvan is slechts één op den twintig knobbels kwaadaardig. Met 900 gevallen vanaf klas ter Nederland is schildklierkanker ene zeldzame kankersoort. Den eerste stap windrichting ene diagnose bestaat uit ene geluidsweerkaatsing ter combinatie met ene biopt. Te driekwart van den gevallen volgt daaruit of den kwast vriendelijk of kwaadaardig is. Wanneer den eigenschappen van den kwast wollig blijven, volgt ene diagnostische operatie. Driekwart daarvan blijkt naderhand onnodig omdat den kwast vriendelijk bleek te zijn. Lisanne den Koster, arts-onderzoeker van ie Radboudumc:“Zo’n onnodige operatie heeft nadelen, zoals ene opvallend litteken plusteken risico op complicaties. Zo vormt somwijlen ene verstoring van den schildklierfunctie, waarvoor ene patiënt levenslang medicijnen moeten slikken.”

PET-scan met suiker

Den onderzoekers wilden ie tal onnodige operaties terugdringen. “Wij keken ter den EfFECTS studie of wij den diagnostiek kunnen verbeteren, nog voordat den operatie,” licht Den Koster toe. “Wij gebruikten ene scan met radioactief suiker, ene zogenaamde FDG-PET/CT scan. Ie idee is dat kwaadaardige tumoren veel meer suiker opvangen dan gewoon weefsel, omdat zij intact actief zijn plusteken veel energie gewoontes. Dankzij ie radioactieve label kunnen wij met ene scanner precies zien waar den suiker heen gaat. Ter ene lage opvang van suiker is den schildklierknobbel noch langer verdacht plusteken vrijwel zeker vriendelijk.”

Hoge suikeropname

Aan dit studie ter vijftien ziekenhuizen deden 132 patiënten mee, diegene ter aanmerking kwamen voordat ene diagnostische schildklieroperatie. Zij kregen iedereen ene scan met radioactief suiker. Vervolgens werden zij via verloting ingedeeld ter twee groepen. Den controlegroep kreeg den operatie, ongeacht den uitsluitsel van den scan, zoals ter den huidige richtlijn. Ter den andere menigte bepalen den scanuitslag of ene operatie nodig wasgoed. Ter ene hoge opvang van suiker ging den operatie wegens, onder ene lage opvang noch. Den kwast worden dan enig met geluidsweerkaatsing gevolgd. Dat geen van dit knobbels na ene klas wasgoed gegroeid, bevestigt dat ie vriendelijk weefsel wasgoed.

Minder onnodige operaties

Uit den studie blijkt dat den suikerscan met 95 procent zekerheid schenkkan uitsluiten dat ene kwast schildklierkanker bevatten. Ter ene lage suikeropname op den scan is ie daarom veilig wegens noch te opereren. Den suikerscan schenkkan iets minder terdege ene tumor knevelen: onder ene hoge suikeropname bleek tijdens den operatie somwijlen dat den kwast weliswaar vriendelijk wasgoed. Daardoor kon den scan noch onder alle goedaardige knobbels ene operatie voorkomen. Den studie laat zien dat den suikerscan leidt totdat 40 procent minder operaties onder goedaardige knobbels. Dat betekent ene twee honderdtal minder onnodige operaties vanaf klas enig alhoewel ter Nederland.

Kostenbesparing

Nucleair geneeskundige Dennis Vriens van ie LUMC. “Wij hebben ongeacht den effectiviteit van den scan zowel permitteren zien dat den kosten omlaag gaan. Eentje FDG-PET/CT scan is noch goedkoop, maar bespaart vanaf saldo weliswaar 7000 euro vanaf patiënt ter vergelijking met ene operatie met den bijbehorende ziekenhuisopname, controles plusteken eventuele complicaties. Daarom zijn wij nu druk wegens te zorgen dat den scan opgenomen wordt ter den richtlijn voordat schildklierdiagnostiek.”