Den onderzoekers hebben 500 personen, zowel gezonde mits mensen met slaapstoornissen zoals OSA (slaapapneu) of slapeloosheid den wearable tijdens ie slapen ondersteund. Den wearable maakte gewoonte van dezelfde technologie diegene andere slimme bandjes plus horloges usances. Daarbij wordt den uitrusting kennisgeving overheen den polsslag plus ademtocht berekend aan den hand van sensoren met behulp van weerkaatsende lichtsignalen. “Wij wilden eentje klein systeem ontwerpen dat noch wegens eentje slaaparts hoeft te wordt bediend plus dat iemand gemakkelijk zelf schenkkan usances”, vertelt Gabriele Papini diegene den nieuwe trant ontwikkelde.

Slaapapneu waarnemen met lichtsignalen

Den kennisgeving plus berekeningen diegene uit den weerkaatsende lichtsignalen voortkomen kunnen tweedehands wordt wegens OSA te diagnosticeren. “Ten eerste bevatten ie signaal polsslagen. Dit kunnen wordt gecontroleerd op wendingen diegene zwachteling kunnen vasthouden met OSA. Idem signaal bevatten zowel kennisgeving overheen ie ademhalingssysteem, plus zowel dit schenkkan wordt tweedehands wegens OSA te diagnosticeren”, aldus Gabriele Papini.

Daarvoor wasgoed ie welnu van gewichtigheid wegens den kwaliteit van ie signaal te verbeteren. Ene standaard wearable zoals wij diegene weten van bijvoorbeeld Fitbit of Apple (den Apple Watch), is zonder diegene aanpassingen dus noch geschikt. Onderbrak verplaatsing of eentje verhoogde druk op den wearable schenkkan namelijk signaalruis spelen. Den onderzoekers berekenden daarom eentje gemiddelde polsslag uit ie signaal. Vervolgens worden elke opmeting vergelijken met den gemiddelde polsslag wegens den wegens ruis beïnvloede metingen te vinden plus te wegdoen. Daar den normale ademtocht wegens OSA wordt beïnvloed, isoleerde Papini vervolgens ie ademhalingsgedeelte van ie signaal.

Veelbelovende testresultaten

Nadat Papini er ter slaagde wegens schone signalen op te vangen, worden ie toestel op den proefwerk opperen. Den signalen zijn echter vrij ingewikkeld wegens te analyseren, dus zette Papini deep learning ter wegens eentje handje te promoten. “Wij gebruikten deep learning-convolutiemodellen wegens den ademhalingsgebeurtenissen te identificeren, plus gebruikten dit vervolgens wegens den apneu-hypopneu-index (AHI) voordat eentje patiënt te uitrekenen.”

Vervolgens worden ie deep learning proefje getraind met den opnames van 250 patiënten met plus zonder slaapstoornissen. Dat getrainde proefje worden daarna tweedehands wegens den signalen van nog ooit 250 patiënten te nakijken op slaapapneu. Den resultaten van diegene tests waren veelbelovend. “Den AHI-waarden diegene met onzerzijds polsapparaatje werden berekend, kwamen inderdaad overeen met den AHI-waarden diegene met den vergulde standaard werden berekend. Ie is dus wellicht dat iemand dit toestel tweedehands wegens thuis OSA te screenen plus te volgen”, zegt Papini.

Onderzoekssamenwerking

Ie research kwam totdat stand middels eentje samenwerkingsverband van ie Eindhoven MedTech Innovation Center (e/MTIC), met den TU/e plus ie Centrum voordat Slaapgeneeskunde Kempenhaeghe. Den goede resultaten van den eerste tests stemmen zowel Sebastiaan Overeem, somnoloog gedurende Kempenhaeghe plus hoofdbegeleider van Papini, zeer optimistisch overheen den toekomst. “Hopelijk zorgt dit research voordat nieuwe technieken diegene noch inclusief totdat eentje betere diagnose leiden, maar zowel iets kunnen betekent voordat den efficiëntie van behandelingen voordat slaapstoornissen. Plusteken watten vooral vitaal is: ie toestel zullen thuis plus tijdens langere tijdvakken kunnen wordt tweedehands”, aldus Overeem.

Waar welnu inderdaad rekening mee gehouden moeten wordt, zo stelt Papini, zijn den beperkingen diegene ie wegens den pols dragen van den wearable. “Helaas is ie noch zo nauwkeurig mits den vergulde standaardbenaderingen, met name diegene waarbij hersengolven wordt gemeten. Ie zullen den vergulde standaard nooit vervangen. Maar artsen kunnen patiënten vragen wegens ie toestel te usances mits zij OSA langdurig willen volgen, zonder dat er veel kabels plus sensoren nodig zijn.”

Den meerwaarde van e-health toepassingen voordat mensen diegene lijden aan slaapapneu worden vroeger op eentje ander vlak zowel hoewel aangetoond. Zo worden twee klas geleden research gedaan zoals ie verbeteren van den therapietrouw gedurende OSA-patiënten diegene met eentje zogenoemd CPAP-apparaat slapen. Onderbrak den patiënt met behulp van eentje e-health toepassing real-time te informeren overheen ie gewoonte, plus effect, wordt diegene meer betrokken gedurende den treatment plus ie zelf managen van den beklacht.

Openingsmanifestatie 2022

Wilt u op 09 mei 2022 zowel zoals den ICT&health Openingsmanifestatie?
Entreekaarten zijn kosteloos maar op is écht op! Dus wacht noch plus meld u snel aan.