Mits Russische staatshackers den komende tijdstip eentje omvangrijke cyberaanval uitvoeren wegens den oorlog te Oekraïne, vermag diegene zowel resultaten hebben voordat Nederlandse zorginstellingen. Daarvoor waarschuwt Z-CERT, eentje organisatie voordat den bewaking van computersystemen te den zorg.

Volgens Z-CERT is den waarschijnlijkheid klein “dat Rusland onmiddellijk Nederlandse zorginstellingen aanvalt”. Ie is welnu mogelijk dat zij wordt geraakt voort den attaqueren op andere organisaties of bedrijven, waar den Nederlandse zorginstellingen klant zijn. Dat vermag bijvoorbeeld eentje softwareleverancier zijn.

MRI-scanners

Ter 2017 werden ziekenhuizen te den Verenigde Staten getroffen voort den vermoedelijk Russische gijzelsoftware NotPetya. Ter datzelfde klas werden tienduizenden computers, MRI-scanners, koelkasten voordat bloed plusteken andere toestellen te Britse ziekenhuizen vergrendeld voort den gijzelsoftware WannaCry. Diegene uitval wordt aan Noord-Korea toegeschreven.

Schadelijke software

Z-CERT adviseert zorginstellingen diegene relatie hebben met collega’s te Oekraïne of Rusland wegens toegevoegd omzichtig te zijn. Zij kunnen bijvoorbeeld valse mails met schadelijke software opslokken, diegene zogenaamd verstuurd zijn voort zakenpartners daarheen. (ANP)