Mannen krijgen veel vroeger dan vrouwen den diagnose voordat eentje psychotische verstoring. Waar er te mannen zo’n 2,5 klas overheen gaat voordat eentje diagnose wordt opperen, toestaan dat te vrouwen modaal 6,6 klas. Mannen blijken volgens den Groningse onderzoekers meer te volstaan aan ie weten ziektebeeld. Via psychotische stoornissen kijkt men bijvoorbeeld zoals hallucinaties, wanen plusteken apathisch rijrichting. Mannen volstaan daarginds vaak aan, terwijl vrouwen met eentje psychotische verstoring meer last hebben van depressieve klachten, ongeregeld rijrichting plusteken concentratieverlies.

Vroege diagnose

Den meeste mannen krijgen daarnaast reeds relatief vroegtijdig te hun leven den diagnose: rond hun 20ste is vaak verhelderend dat zij lijden aan eentje psychotische verstoring. Dat is te vrouwen verschillend. Zij kunnen hier zowel schrede op middelbare ouderdom of erna mee te maken krijgen. Voordat diegene tijdstip wordt zij hier enigszins tegen beschut voort ie hormoon oestrogeen.

Geen vrouwspecifieke richtlijnen 

Patiënten diegene noch behandeld wordt, kunnen op privé- plusteken werkgebied schade aanrichten. “Daarom is ie vitaal den tijdsperiode dat iemand psychotisch is, zo kort mogelijk te liefhebben”, aldus Iris Sommer, hoogleraar psychiatrie van ie UMCG.

Zij plusteken collega-onderzoeker Bodyl Brand pleiten daarnaast voordat betere treatment, bijvoorbeeld voort meer maatwerk te bieden te ie voorschrijven van medicatie. Antipsychotica zijn met name getest op mannen totdat 45 klas. “Helaas zijn er geen vrouwspecifieke richtlijnen, terwijl ie vrouwenlichaam onvervalst verschillend is dan dat van den man.” Ie vrouwenlichaam breekt antipsychotica bijvoorbeeld langer ge, vooral mits zij watten jonger zijn. Daardoor belandt er medicijn te hun bloed dan te mannen. Ie hormoon oestrogeen remt zowel nog ooit den sloop van den medicijnen te den lever, waardoor vrouwen risico wandelen op overmedicatie.

Doorheen: Nationale Zorggids