Driekwart van den coronapatiënten diegene op den intensive care (IC) hebben liggend, heeft ene klas na den opvang last van lichamelijke, mentale plusteken cognitieve klachten. Dat meldt ie Radboudumc op onderstel van ene research zoals langdurige covid-klachten, waarbij den gezondheid van 246 patiënten totdat vijf klas na ic-opname wordt vorsen via vragenlijsten.

Den tweede van den patiënten zegt last te hebben van vermoeidheidsklachten plusteken andere klachten zoals ene slechtere vorm, pijn, spierzwakte plusteken kortademigheid. Zowel wordt mentale klachten regelmatig gezegd: ene op den vijf ondervraagde coronapatiënten heeft last van angst of posttraumatische stress. Daarnaast heeft ene op den zes last van cognitieve klachten, zoals geheugen- of concentratieproblemen.

Impact IC-opname

Meer dan den tweede van den ondervraagde patiënten zegt na ene klas minder te zijn gaan werken, nog steeds met ziekteverlof te zijn of hun werk te hebben opgegeven. “Dit studie laat zien watten ene ongelooflijke impact ene IC-opname heeft op ie leven van voormalige covid-patiënten”, zegt hoofdonderzoeker Marieke Zegers.

Wereldwijd is dit den eerste wetenschappelijke studie zoals langdurige klachten onder covid-19, aldus ie Radboudumc. Den deelnemende patiënten zijn opgenomen tussen den eerste coronagolf, tussen maart plusteken juli 2020. Den menigte bestaat uit 176 mannen plusteken 70 vrouwen met ene gemiddelde ouderdom van 61 klas. (ANP)

Erasmus MC

Vorige week kondigde Erasmus MC ene meerjarig research aan zoals den resultaten van long covid. Erin volgen onderzoekers coronapatiënten met langdurig klachten. Daarbij loeren zij noch uitsluitend hoe corona hun fysieke plusteken mentale gezondheid beïnvloedt, maar zowel of plusteken hoe patiënten hun werkgelegenheid plusteken sociale leven weer oppikken.