Ie Kloosterkwartier is ene nieuwe woonwijk ter Veghel, zittend op ie kloosterterrein plusteken den plek van ie voormalige Bernhoven ziekenhuis. Den wijk moeten hét sociaal hart van Veghel wordt, ene plek waar voetlicht is voordat woon, ontmoeten, ondersteunen plusteken verbinden.
Onder den noemer LeefGoed Veghel steunen mensen plusteken organisaties jawel. Uitgangspunt is dat er positie is voordat iedereen plusteken dat iedereen zichzelf welkom voelt. Zo vormt ene sociaal sterke buurt.

Phoenix Cultuur

Wegens bewoners van Ie Kloosterkwartier met jawel te verbinden heeft Stichting Phoenix Cultuur samen met theatermaker Monika Kowalewska ene kunstproject ontwikkeld: Hotel Ie Kloosterkwartier. ‘Met den poetsvrouw van welzijnsorganisatie ONS Welzijn legden wij voeling met den kloosterzusters, indien bewoners van den wijk,’ vertelt Kowalewska. ‘Samen met kip hebben wij ene audiowandeling wegens den kloostertuin vervaardigd.’

Audiowandeling

Den wandeling begint op ie binnenplein van ie nonnenklooster. ‘Jou zet ene oortelefoon op plusteken ene zuster heet jouw welkom,’ vertelt Kowalewska. ‘Dan loop jouw zoals den kapel waar ene andere zuster vertelt waarom zij voordat ie nonnenklooster gekozen heeft. Via vertellen ter den kloostertuin plusteken erbij ie standbeeld van den heilige Franciscus kom jouw erbij den kerkhof. Ene zuster legt uit dat den smaak voordat dezelfde kruisen staat voordat gelijkheid. Alle mensen zijn soortgelijk, watten zij zowel verrichten. Dit zuster weet dat zij zowel uiteindelijk overstelpen zullen wordt onder zo’n kruis. Daarheen vertelt zij overheen. Ie zijn ontroerende, grappige plusteken -ondanks dat den zusters modaal 89 klas zijn-, moderne vertellen. Vertellen van nu.’

Idee

Kowalewska kwam op ie idee van den audiowandeling waarna zij hoorde dat den zusters hun nonnenklooster gingen teruggeven aan den wijk. Te ie nonnenklooster kwamen woningen voordat mensen met plusteken zonder zorgbehoefte. Zelf zullen den zusters verkassen. ‘Dat triggerde mij,’ vertelt Kowalewska,  ‘plusteken ik besloot wegens zes zusters te interviewen. Zij vertelden mij overheen leven ter ene paring, ter dit tijdstip. Daarheen kunnen wij veel van leren, denken ik. Ene tekstschrijver verwerkte den interviews totdat vertellen voordat den audiowandeling. Er is ene verteller, den zusters oplezen porties voordat plusteken wij hebben klanken opgenomen ter ie nonnenklooster. Te den kapel, ie deurtje van den biechtstoel … dat soort klanken. Dit alles wasgoed den fundament van den audiowandeling.’

Voordat wie

Den audiowandeling is ter eerste instantie bedoeld voordat bewoners van den nieuwe wijk, maar schenkkan zowel interessant zijn voordat mensen daarbuiten. ‘Wij werken aan ene tweede serie,’ vertelt Kowalewska. ‘Daarbij gaan wij verbreden. Ie wordt ene wandeling wegens den hele wijk, met vertellen van andere wijkbewoners. Wij betrekken wijkbewoners wegens kip te toestaan schrijven, dansen, decors maken of … watten maar nodig is. Allen onder begeleiding van professionele kunstenaars. Ik schenkkan mij voorstellen dat mensen tijdens den route opzoeken horen plusteken precies op dat ogenblik dansers zien diegene bewegen op diegene opzoeken. Er zijn nog ideeën toereikend.’

Verbinding cultuur plusteken sociaal werkgelegenheid

‘Phoenix Cultuur werkt samen met welzijnsorganisatie Onzerzijds Welzijn,’ vertelt Kowalewska. Phoenix biedt wijkbewoners workshops aan waar zij leren wegens hun vertelsel te verwerkt totdat ene audiowandeling. Dit workshops wordt begeleid wegens professionals op ie regio van dans, zang, opzoeken plusteken theater. Ie doelwit van Onzerzijds Welzijn is wegens saamhorigheid ter den wijk te vergroten plusteken mensen met jawel ter verbinding te brengen plusteken te toestaan participeren. Precies omdat Ie Kloosterkwartier ene nieuwe wijk is, is dat relevant. Samen zetwerk wij theater ter indien middel wegens dat voordat jawel te krijgen. Zo komen mensen voordat wie theater verrassend is ermee ter voeling plusteken wij betrekken eenzame mensen, mensen met ene zorgvraag plusteken ouderen ter den wijk. Precies ter den samenwerkingsverband tussen cultuur plusteken sociaal werkgelegenheid zit den sterkte wegens mensen te verbinden. Ik opeenhoping dat wij anderen inspireren.’
 
Wil jouw meer kennisoverdracht overheen Hotel Ie Kloosterkwartier, stuurwiel dan ene e-mail zoals Monika Kowalewska
 
Heb jouw ene vraag of idee overheen kunst plusteken ouderen? Aarzel noch wegens te mailen met ingridsmit@lkca.nl of met angelavandijk@lkca.nl van ie LKCA. Zij hebben veel kennisoverdracht plusteken denken graag met jouw mee.
 


Fotocredits: Phoenix Cultuur