‘Acht weken lang werken ouderen ter ene menigte van maximaal twaalf mensen tijdens creatieve teken- plus schrijfavonden aan hun inherent Goudkleurig Pil. Ervaring met tekenen, verven plus schrijven is noch nodig. Mensen werken op losse bladzijden diegene wij strikken totdat ene roman, mits ene terugblik op iemands leven. Tijdens den lockdowns kunnen wij noch op locatie werken. Daarom zijn wij online begonnen. Ginder is ene club van dertig ouderen uit ontwikkeling diegene mekaar ter wisselende samenvoeging wekelijks online treft.’

Instructies

‘Ie is wonderlijk hoe snel ouderen met ene twee goede instructies totdat mooie tekeningen komen. Sommigen hebben voordat ie onlangs tekenen op den basisschool. Ie is ene kwestie van verrichten plus was loeren. Ie hoeft geen meesterwerk te wordt. Indien ie den essentie uitdrukt, is dat nu intact uitermate. Wegens dat te penetreren stel ik vragen, vaak zoals details, zoals Hoe zag jij slaapkamer eruit? Of jij schoenen? Daardoor komen herinneringen terug diegene interessant zijn wegens te verpersonificeren op papier. Den combinatie van beeld plus tekst is uitdrukkelijk.’

Effect

‘Elk Goudkleurig Pil is ene subjectief document van onschatbare waarde. Mensen zijn er trots op. Den reserveren verbinden. Zij brengen gesprekken op vaart met gezin plus vrienden. Zowel werken zij tegen verlatenheid plus depressies. Mensen wordt gehoord plus waargenomen. Dat gaat noch overheen heldendaden, maar zonet wegens den kleine spullen. Den reserveren tillen mensen op.’

Voordat wie?

‘Onze doelgroep zijn ouderen. Van kwetsbare mensen met dementie totdat zelfstandig wonende ouderen ter den wijk. Plusteken van gepensioneerde leraren diegene terugkijken op hun vriesvak totdat mensen met niet-aangeboren hersenletsel. Ik heb zowel tekenen met mensen met ene Joodse decor diegene ondergedoken waren of ter ene kamp hebben zittend tijdens den oorlog. Dat is onstuimig, maar zowel helend. Te den kern gaat ie erom dat mensen den stilte hebben wegens terug te loeren. Wij werven deelnemers via zorginstellingen plus via open registratie. Zowel zijn wij actief op sociale media plus wij zenden persberichten zoals lokale kranten.’ 

Prijs

‘Te 2019 heeft Haarlem met ie programma Haarlems Goud den BNG Bankgebouw Lang Leve Kunstprijs gewonnen. Goudkleurig Reserveren wasgoed daarheen ene onderdeel van. Volgens juryvoorzitter Hedy d’Ancona is dit “ene project met hoogwaardig kunstzinnige kwaliteit. Ie stijgt uit bovenin ie standaard aanbod”.’

Professionaliseren

‘Mijn belangrijkste tip is: professionaliseer. Te ie start deed ik alles dolletjes. Sinds drietal klas zijn wij ene stichting plus heb ik ene collega Debbie Claassen diegene mij helpt met den organisatorische kantkloswerk plus den subsidieaanvragen. Sinds zij er is hebben wij potentieel gewonnen. Ie verstrekken energie.’

Financiering

‘Subsidies aanvragen blijft ene hele klussen. Tegelijkertijd ben ik erkentelijk dat diegene subsidies er zijn, want daardoor vermag ik dit werkgelegenheid verrichten. Wij krijgen toelage van ie Lang Leve Kunst Pensioenfonds plus ter januari verrichten wij ene rekest voordat den langere termijn te ie Pensioenfonds voordat Cultuurparticipatie. Daarnaast hebben wij inkomsten van deelnemers plus somwijlen van zorginstellingen. Wij hebben ene boekje met tekenopdrachten gepubliceerd waarmee mensen thuis aan den slag kunnen. Dat is verkrijgbaar via den webshop plus ermee halen wij zowel inkomsten hierbinnen.’

Den toekomst

‘Totdat voordat kort begeleidde ik alle groepen ter mijn eentje. Dat is kwetsbaar. Daarom gaan wij mensen samendrommen diegene dit werkgelegenheid zowel gaan verrichten. Zo kunnen wij meer ouderen penetreren, zowel buitenshuis mijn werkgebied van Haarlem plus Mokum.’

Waanvoorstelling

‘Met den Goudkleurig Reserveren zoals Verfrissend-Zeeland plus Canada. Dat is mijn waanvoorstelling, zodat zowel ouderen diegene vroeger zijn geëmigreerd reserveren kunnen maken overheen hun jongelui ter Nederland. Dat is zo waardevol.’

Meer kennisoverdracht

 Op den webstek vind jij meer kennisoverdracht overheen Gouden Boeken. Bekijk zowel video’s van ie project ter Haarlem, Schalkhart plus ene uitzending van ie Max Ouderenjournaal. Wil jij meespelen mits participant of trainer, neem dan voeling op met Eva Durlacher via informatie@goudenboeken.nl
 
Heb jij ene vraag of idee overheen kunst plus ouderen? Aarzel noch wegens te mailen met ingridsmit@lkca.nl of met angelavandijk@lkca.nl van ie LKCA. Zij hebben veel kennisoverdracht plus denken graag met jij mee.