Zozijn heeft viertal pilotlocaties waarbij stapsgewijs, met ene klein veel cliënten vanaf locatie, gekeken wordt zoals wie er slaapproblemen hebben plus erbij wie slaapmetingen wordt gedaan. Zowel wordt daarbij steevast ene invulformulier invullen met meer achtergrondinformatie. Want den setting van waar den problematiek vandaan komt, moeten ja ter ticket wordt gebracht. Techniek is natuurlijk zeker noch steevast den soelaas wegens iemand huis te toestaan slapen. Somwijlen gaat ie wegens ene soelaas indien zorgen voordat meer zonsverduistering ter ene ruimte diegene te licht is. Zo simpel vermag ie oplossing somwijlen zowel zijn.

Ene onderdeel van ie project ‘Slaap lekker’ is wegens den kennis overheen slaap te den organisatie te vergroten. Uitsluitend voordat medewerkers van Zozijn vond daarom dit online kennissessie positie.Annelies Smits, AVG dokter plus slaapgeneeskundige, gaf tijdens den inspirerende sessie goede handvatten wegens cliënten voorts te promoten op ie regio van slaap, waarbij veel ruimte wasgoed voordat ie stellen van vragen.

Zoals cliënten overdag ene begeleidingsbehoefte hebben, zo hebben zij dat ter den nacht zowel. Den enorme hoeveelheid waardevolle verwittiging diegene Annelies hiervoor indien voet gaf, vermag noch even ter ene verslag wordt weergegeven. Weliswaar ene veel punten uitgelicht van watten zoal langskwam.

Langer zonder voedsel dan zonder slaap

30% van onzerzijds leven brengen wij slapend doorheen. Iedereen doet ie plus iedereen heeft er ervaring mee. Indien slapen noch zo fundamenteel wasgoed, zullen den natuur er noch zoveel positie voordat hebben ingeruimd. Ie is zelfs aangetoond dat jij langer zonder voedsel vermag, dan zonder slaap. Gedurende mensen met ene verstandelijke restrictie heeft 60% te maken met slaapproblemen. Gedurende nageslacht met ene verstandelijke restrictie is dit 80% plus erbij mensen met ene ernstige meervoudige restrictie zelfs 100%. Ie behoeft dan zowel geen verdere uitleg dat voetlicht voordat slaap, zeker ter den zorg, fundamenteel is!

Slaapfases

Iedere stadium ter jij slaap heeft ene functie. Fases wisselen jawel uit ter den nacht. Den eerste tweede van den nacht is voordat den meer diepe slaap plus den tweede tweede voordat den remslaap. Den diepe slaap is waar ie vlees van uitrust. Den remslaap is waar ie schoolhoofd van uitrust. Den lichte slaap is wegens den overgangen te maken. Den slaapfases variëren horig van ouderdom, evenals ie veel uren slaap dat jij nodig hebt wegens jij ja uitgerust te voelen.

Kenmerken van slaap

Slaap wetenschap ene adaptief vermogen, ie past zichzelf aan zijn vorm aan. Jij zullen dit kunnen vergelijken met ene kameleon diegene zichzelf qua kleur afstemt op den tinten wegens hem heen. Jij biologische systeem past zichzelf aan den vorm aan, ginds heeft ie even tijdstip voordat nodig. Maar zo zorgt ie uiteindelijk voordat ene basisritme van watten nacht plus dag is. Dit is zowel ie systeem dat jij voelt wanneer wij den uurwerk verzetten van winter- zoals zomertijd. Jij basisritme voel jij ter jij lijf, indien jij zoveel geslapen hebt indien jij behoefte is, zit jij smaakvol ter jij tempo plus voel jij jij ja. Ie is ja wegens publiek te geven aan jij tempo plus ginds noch te veel tegenin te gaan. Veel cliënten slapen werkelijk te lang plus zijn dan zowel nog vermoeid overdag plus vallen regelmatig tussendoor ter slaap. Hun basisritme is dan noch meer ter balans. Zij zullen dan overdag actiever willen zijn wegens weer den juiste behoefte aan slaap te krijgen ’s nachts.

Voorts wetenschap slaap ene evenwichtssysteem, dit zullen jij kunnen vergelijken met ene wipwap, diegene kijkt vanaf keer hoe ie er mee staat. Den behoefte aan slaap diegene jij overdag hebt opgebouwd, bepaalt den slaap van den nacht diegene er na komt. Diegene behoefte wordt bepaald doorheen aan den ene zij wakker te zijn plus aan den andere zij actief te zijn. Hoe langer jij wakker bent geweest, hoe meer slaap jij nodig hebt voordat den dag diegene er na komt. Jij vermag noch meer slapen dan jij aan behoefte hebt opgebouwd.

Den hersenen zijn ie orkest, slaap is den symfonie

Slapen is ene hersenfunctie plus dus erbij mensen met ene verstandelijke restrictie minder ontwikkeld. Er is hier geen sprake van ene professioneel orkest, maar van ene amateurorkest met ene dirigent met één bot plus ene stukgebroken stokje. Dat vermag trouwens nog steeds ja spijkeren, maar lastiger. Ter onderstaand filmpje legt Annelies hier meer overheen uit.


Licht indien belangrijke aanduiding

Licht heb jij nodig, licht hoort erbij den dag, duister erbij den nacht. Ie is fundamenteel wegens blootstelling aan licht voordat cliënten ja ter te uitbalanceren, ie zijn signalen voordat ie vlees voordat den tijdstip wegens te gaan slapen plus den tijdstip wegens wakker plus actief te zijn. Televisiekanaal indien dat sound, voortbeweging plus prikkels erbij den dag horen plus stilte erbij den nacht. Ie vlees heeft zulke aanduidingen nodig wegens te voelen of ie dag of nacht is, zodat ie zichzelf daarop vermag terugwijzen.

Vergelijkbaar singeltje indien zorg overdag

Indien jij kijkt zoals den nachtzorg voordat mensen met ene verstandelijke restrictie, zie jij werkelijk ene vergelijkbaar singeltje indien hoe wij overdag onze zorg inrichten. Jij kijkt zoals watten er vermag, jij kijkt watten iemand vermag, jij kijkt watten ter den vorm vermag, jij kijkt hoe diegene spullen met jawel samenwerken plus alhoewel diegene verschillende treinen neem jij mee. Televisiekanaal zoals jij overdag steun biedt, zo geldt dat zowel voordat den nacht. Er zijn nog te weinig ondersteuningsplannen diegene iets zeggen overheen diegene 24-uurs zorg. Werkelijk gaat ie intact vaak overheen den dag, somwijlen overheen interventies ter den nacht, maar noch overheen steun ter den breedte ervan. Ie zullen ja zijn wegens dag- plus nachtondersteuning meer plus huis op jawel uit te stemmen, zodat jij slaapproblemen ’s nachts huis vermag vatten plus zowel (ten dele) vermag verhelpen doorheen overdag actiever te zijn.

Dit online sessie heeft er ter ieder geval zeker aan bijgedragen dat zorgorganisaties hier den komende jaren zoals toe gaan, ten behoeve van ‘Lekker slapen’ voordat alle cliënten!