Ommoord is sterk vergrijsd, reden wegens zo te dit wijk ie project op te zetwerk. Ie waarheid dat hier pakweg 600 ouderen woon diegene ondervoed zijn, toont welnu aan hoe vitaal ie probleem is. Den verkenning is verricht vanwege ZorgImpuls, ie Kenniscentrum Zorginnovatie van Hogeschool Rotterdam plusteken den gemeente Rotterdam, onder begeleiding van Anne-Fleur Klandermans, raadgever erbij ZorgImpuls. 

‘Ondervoeding is onderschat plusteken weten uitgestrekte gezondheidsrisico’s’, benadrukt Anne-Fleur. ‘Ie is méér dan louter te weinig opeten. Ie gaat vooral wegens ie te weinig zwelgen van vitaminen plusteken eiwitten.’ Dat leidt onder andere totdat verminderde weerstand, krachtverlies, infecties, spierafbraak, hoger valrisico plusteken langer herstelling na ziekte. Dat zorgt voordat ‘draaideurpatiënten’, dit ouderen komen vanwege hun slechte vorm bijvoorbeeld slechter uit operaties, waarna weer sneller ziekenhuisopname nodig is.’

Redenen

Redenen van te weinig of te weinig gevarieerd opeten erbij ouderen zijn intact verscheiden: schaarste aan eetlust, verminderd reuk- plusteken smaakvermogen, kauw- plusteken slikproblemen, eenzijdig voedingspatroon, laagconjunctuur, verlatenheid, bijwerkingen van medicijnen, lichamelijk noch meer mogelijk wegens zelf te kokerij etc. Anne-Fleur: ‘Ondervoeding wordt vaak noch gesignaleerd, te positie daarvan is sprake van symptoombestrijding. Eentje oudere diegene vaak valt, wordt vanwege den huisarts doorgestuurd zoals den fysiotherapeut, diegene aan den slag gaat met balansoefeningen. Den onderliggende oorzaak, namelijk ondervoeding, wordt noch waargenomen.’ 

Integrale invalshoek

Geen enkele discipline vermag ie probleem van ondervoeding louter oplossen. Ie vereist eentje integrale invalshoek, met verbinding tussen signaleren, opvolgen plusteken monitoring van ondervoeding. Zorg- plusteken welzijnsprofessionals te Ommoord kwamen erbij jawel wegens dat te landkaart te brengen. Daarbij is gestart met eentje waardestroomanalyse, waarbij vanuit eentje casus is gekeken wie iets vermag uitrichten plusteken watten. Watten voegt waarde toe? Watten zijn aandachtspunten plusteken knelpunten? Op dit wijze wordt den problematiek tastbaar, watten tegelijk ie instinct van urgentie versterkt.

Winst te romans

‘Er is veel winst te romans op dit thema’, is den overtuiging van Anne-Fleur. ‘Den verkenning te Ommoord heeft belangrijke lessen opgeleverd. Op ie regio van ondervoeding is eentje gezamenlijke domeinoverstijgende methode den enige methode wegens nuchter resultaat te kunnen behalen. Met duidelijkheid te wentelen plusteken verantwoordelijkheden.’

Echter: den stap van weten zoals uitrichten is vitaal: ie vergt namelijk eeuwig eentje investering van tijdstip plusteken energie van den professionals. Haar tip: ‘Maar concrete afspraken plusteken spreek jawel subjectief aan.’

Meer oplezen

  • Ter een uitgave van ZorgImpuls kunt u meer oplezen overheen den verkenning zoals eentje gezamenlijke methode van ondervoeding erbij kwetsbare ouderen. Aan ie staart van dit document staan eentje veel relevante linksaf zoals meer verwittiging overheen dit thema. 
  • Ter een krantenartikel heeft ie AD voetlicht geschonken aan den verkenning te ie Rotterdamse Ommoord.