Facebooktwitterlinkedinmail

2 maart 2022  – Den huidige psychosezorg is teveel geënt op mannen. Wegens vrouwen eentje optimale psychosezorg te kunnen bieden, moeten den treatment op vele punten wordt gewendraken. Dat suggereert den overzichtsstudie “ Towards better care for women with schizophrenia-spectum disorders” van prof dr. Iris Sommer plusteken mw. Bodyl Brand plusteken anderen dat op 23 sprokkelmaand worden gepubliceerd ter gepubliceerd ter the Lancet Psychiatry

Reactie Alliantie voordat gender plusteken ggz
Den Alliantie voordat gender plusteken ggz is blijmoedig met den publicatie van dit studie. Voorzitter psychiater Patricia van Wijngaarden: ’Den studie toont aan hoe bepalend ie is vrouwen noch te zien mits kleine mannen, maar re te loeren hoe ie vrouwenlichaam plusteken -brein werkt. Plusteken daarop den treatment plusteken medicatie overheen te stemmen.’ Den alliantie is opgericht ter 2021. Ie NIP is via dit alliantie aangesloten. Onderzoekster prof dr. Iris Sommer is werkzaam via ie UMCG, eveneens eentje partner van den alliantie.  Lees meer over het NIP en de alliantie.

Overheen den overzichtsstudie
Ie vrouwenlichaam is verschillend dan ie mannenlichaam. Plusteken zowel ie vrouwenbrein is verschillend dan ie mannenbrein. Dat heeft consequenties voordat den hele medicijnen, maar zeker zowel voordat den psychiatrie. Welke aanpassingen – plusteken dat zijn er veel! -zijn nodig voordat diagnose plusteken treatment van psychotische stoornissen via vrouwen? Dat zetwerk Sommer, Brand plusteken collega’s op eentje rij.

Aanbevelingen
Sommer plusteken Brand geven aanbevelingen voordat betere herkenning. Zodat schizofrenie plusteken verwante emoties via vrouwen sneller gediagnosticeerd vermag wordt. Zowel ie zorgaanbod vermag huis wordt gewendraken aan den behoefte van vrouwen. Met voetlicht voordat relaties, zorg voordat nageslacht plusteken seksuele gezondheid.

Medicatie
Den sloop plusteken uitwerpselen van veel antipsychotische medicijnen gaat vertraagd via vrouwen ter den vruchtbare ouderdom, waardoor te hoge concentraties kunnen ontwikkeling. Sommer: “Waarna wij den concentraties van den antipsychotica aripiprazol plusteken amisulpride ter ie bloed vergelijken tussen mannen plusteken vrouwen diegene dezelfde portie kregen, bleken den concentraties via vrouwen respectievelijk 56 plusteken 72% hoger. Dat wasgoed mijn wake-up call. Ik realiseerde mij dat veel antipsychotica voordat vrouwen lager gedoseerd dienen te wordt.”

Rol hormonen
Dit nieuwe inzichten hebben belangrijke implicaties voordat antipsychotische medicatie: voordat den meeste middelen vermag den dosering voordat vrouwen ter den vruchtbare ouderdom noch gelijksoortig wordt opperen aan diegene van mannen. Daarnaast is verhoging van ie hormoon prolactine, eentje nevenwerking van veel antipsychotica, uitgerekend voordat vrouwen onvoordelig. Dit is onvoordelig voordat hun seksuele gezondheid plusteken vermag den mogelijkheid op borstkanker verhogen. Verandering van type antipsychotica vermag erin uitkomst bieden. Ook spelen den vrouwelijke hormonen (oestrogenen) eentje beschermende rol via schizofrenie. Daarom is ie aan te gelasten wegens na den overgang diegene hormonen te vervangen ingevolge eentje middel dat den werking van oestrogeen naboots, zoals raloxifen (eentje middel dat eenzaam ter ie botweefsel plusteken ter den hersenen eentje oestrogeen effect heeft). Den Groningse onderzoeksgroep liet recent zien dat raloxifen zowaar eentje gunstig effect heeft voordat vrouwen met schizofrenie.

Sommer: ‘Samengevat, den psychosezorg voordat vrouwen vermag nog eentje flinke eentje verbeterslag maken, wanneer met vrouwelijke kenmerken rekening gehouden wordt via diagnostiek plusteken treatment.”

Een kort filmpje over de studie is op Youtube te vinden.

Congres genderspecifieke geestelijke gezondheidszorg
Overheen genderspecifieke geestelijke gezondheidszorg organiseert den Alliantie voordat gender plusteken ggz eentje meerdaags internationaal congres van 6 totdat 9 november ter Maastricht. Lees zowel: Waarom een congres over vrouwen en mentale gezondheid?

Rivierbron: psynip.nl

 

Dit uitlating is 1 keer lezen.

Facebooktwitterlinkedinmail