Hoe gaat ie met migrantenouderen ter Nederland?

Tineke Fokkema vertelt: ‘Er is ie uiterst beroemd overheen den grootste groepen ouderen van niet-westerse komaf. Daarginds is simpelweg meer research zoals gedaan. Watten mij van alhoewel diegene onderzoeken ie uiterst ter ie oog springt, is den omvangrijke verlatenheid onder Turkse plus Marokkaanse ouderen. Zo’n twee derde van den Turkse plus Marokkaanse 55-plussers voelt zichzelf eenzaam. Dat is eentje alarmerend cijfer, want van den ouderen zonder migratieachtergrond verstrekken ‘slechts’ zo’n eentje op den drietal aan zichzelf eenzaam te voelen. Tijdens Surinaamse ouderen ligt dit nummer iets hoger. Zij staan ter cultureel opzicht po tijdens den Nederlandse cultuur plus geoefend zowel minder taalproblemen dan Turkse plus Marokkaanse 55-plussers.’

cijfers-migrantenouderen-nederland

Verlatenheid noch eenvoudig op te lossen

‘Ik heb veel research gedaan zoals verlatenheid onder ouderen plus ie belangrijkste dat ik daarvan heb geleerd, is dat jou enig poetsvrouw kunt bieden mits jou precies weet watten den redenen van verlatenheid zijn.’ Fokkema zet eentje iets hogere stem op. ‘Oh, dit ouderen zijn eenzaam! Toestaan wij zij zoals eentje ontmoetingscentrum brengen.’ Dan serieuzer: ‘Er zijn zoveel organisaties ter Nederland diegene iets voordat eenzame ouderen willen betekent, maar onvoldoende stilstaan tijdens den werkzaamheid van hun interventies. Indien iemand noch toereikend vrienden heeft plus overheen voldoende sociale vaardigheden beschikt, is eentje ontmoetingscentrum eentje terdege idee. Maar mits eentje persoon ontzettend verlegen is of den hele dag loopt te zeuren, heeft dat weinig zin.’

Tineke Fokkema is spreker op ie congres Zorg en welbevinden van oudere migranten’ op 19 schrikkelmaand a.s.

Participatie is kosteloos, den voertaal van dit congres is Engels.

Lees het volledige interview op KIS.nl

Meer oplezen