Optreden PRA Muziektheater in de Lenculenhof voor ouderenPRA Muziektheater brengt kunst zoals ouderen

‘Twaalf schooljaar geleden wasgoed ik te eentje lezing te eentje woonzorgcentrum. Er waren tachtig ouderen plus eentje schoolklas vol koters. Den scheikunde diegene ginder ontstond, heeft mij innig geraakt. Ouderen plus koters luisterden gulzig zoals elkaars vertellen. Dit generaties willen vaker te mekaar komen, denk ik. Daarheen is ie voordat mij begonnen. Met PRA hebben wij waarna eentje voorstelling geproduceerd waar ouderen plus koters mekaar ontmoetten via dans plus naslag.’  

Live naslag

‘PRA verzorgt muziek- plus dansvoorstellingen, maar zowel workshops. Professionele kunstenaars gaan, vaak samen met koters, zoals woonzorgcentra, wijken, praten plus bedrijven. Zij maken vaak intact snel voeling. Dat gaat zonder woorden. Ie is den kunst diegene raakt, verbindt plus ontroert. Plus omdat gelijkwaardigheid den poot is, groeit zowel ie instinct van zelfrespect.’

Effect op ouderen

‘Ie effect van eentje dansworkshop of voorstelling op ouderen is reuze. Ik heb zoveel mooie momenten waargenomen, zowel te woonzorgcentra; ogen diegene gaan glimmen, mensen diegene ontroerd zijn, actief wordt of lachen. Er zijn bewoners diegene maanden noch gesproken hebben plus weer gaan praten. Of mensen met depressieve klachten waarmee ie huis gaat, mensen diegene huis gaan slapen plus somwijlen zelfs minder medicijnen nodig hebben. Kunst is den liefste pijnstiller. Dat effect is intact waardevol, zowel voordat gezin plus zorgpersoneel. Plus ie gaat dagenlang ingevolge. Er zijn managers van woonzorgcentra diegene onzerzijds ie liefst iedere week overheen den vloer zullen hebben. Zij zien den waarde van onzerzijds werkgelegenheid.’ 

Den sterkte van kunst

‘Onze dansers plus muzikanten spelen te op ie ogenblik. Daardoor vormt interactie plus wordt iedereen ie ogenblik te getrokken. Daarenboven vormt er ontregeling. Iedereen gaat op ie puntje van zijn stoel zitten, want er schenkkan immermeer iets onverwachts plaatsvinden. Dit ervaring veroorzaakt eentje enorme sterkte te ouderen. Ie is den kunst diegene dat doet. Mensen wordt weer gehoord plus waargenomen. Dat gaat veel dieper dan ‘gewoon’ dansen.’ 

Trots

‘Wij gaven eentje voorstelling te eentje woonzorgcentrum te Dennenboom Heg. Iedereen diegene langsliep bleef staan. Den manager had na puistjes tranen te haar ogen plus zei “ginder gebeurde eentje wonder. Ik heb den liefde voordat mijn werkgelegenheid teruggevonden. Ik zie weer ménsen. Dat wasgoed ik haast vergeten. Ie eeltlaag op mijn ziel is losgekomen.” Daarheen ben ik trots op, nipt mits op onze samenwerkingsverband met vijftien woonzorgcentra. Samen loeren wij hoe wij kunst structureel kunnen gaan overhandigen. Daarbij slaan wij bruggen tussen kunstinstellingen te den buurt, basisscholen plus kunstopleidingen.’ 

Financiering    

‘Wij vragen immermeer eentje uitkoopsom voordat eentje voorstelling, maar eentje fractie van den werkelijke kosten. Zo kosten twee workshops, eentje voorstelling plus eentje vervolgtraject met studenten van eentje dansopleiding ruwweg drieduizend euro. Daarheen vragen wij mille euro voordat. Den surplus moeten dus uit subsidies komen. Ie kost veel tijdstip plus energie wegens diegene binnenshuis te halen. Daarom zijn meerjarenregelingen zo klein. Te september opent ie Pensioenfonds voordat Cultuurparticipatie zo’n vereffening. Dan kunnen wij te eentje keer eentje petitie uitrichten voordat viertal schooljaar. Daardoor kun jouw grotere plannen uitbouwen plus uitvoeren. Wij krijgen zowel giften. Mensen geven onzerzijds poen, omdat zij geroerd zijn ingevolge watten zij waargenomen plus meegemaakt hebben.’

Covid-19 

‘Vanwege Covid-19 kwam onzerzijds werkgelegenheid te woonzorgcentra met eentje schok totdat stilstand. Maar reeds snel kregen wij den vraag wegens eentje buitenoptreden te uitbouwen. Dat worden Duet op Afstand; twee dansers plus eentje vioolspeler diegene verbinding maken via eentje stok van 1.80 peettante. Diegene stok is onderdeel van den choreografie, maar creëert zowel afstand tussen den bewoners plus den dansers. Dit voorstelling hebben wij nu dertien keer gespeeld te den binnentuin van woonzorgcentra. Den bewoners zaten achter tellen of op balkons. Zij begonnen te dansen plus te lachen. Tenslotte wasgoed er weer eentje goede energie te stulp.’ 

Porties 

‘PRA heeft veel kennis verzameld overheen den impact van kunst op mensen plus organisaties. Dit expertise porties wij graag met iedereen diegene erin geïnteresseerd is. Dat geldt zowel voordat onzerzijds netwerk van woonzorgcentra diegene veel ervaring hebben met kunst plus ouderen. Indien mensen mij mailen, help ik graag voorts.’     

Kijk hier voordat meer kennisoverdracht overheen PRA Muziektheater. Hier vind jouw zowel korte filmpjes diegene den sterkte van kunst voordat ouderen permitteren zien, zoals ie filmpje van Duet op Afstand.  

Ie e-mailadres van Monique Masselink is monique@pramuziektheater.nl. 

Voordat meer kennisoverdracht overheen kunst plus ouderen kun jouw voeling opvangen met LKCA, ingridsmit@lkca.nl of met angelavandijk@lkca.nl. 

Kiek: Erwin Penners – Spelen PRA Muziektheater te den Lenculenhof Maastricht © 2020