Den maag-, darm-, leverartsen (MDL) van ie Catharina Ziekenhuis kunnen dankzij den twee innovatieve endoscopische technieken darmtumoren met eentje flexibele waterslang (colonoscoop) via den anus te wegdoen. Ie verwedden van Endoscopische Mucosale Dissectie (ESD) plusteken Endoscopische Full-thickness Resectie (eFTR) erop den verwijdering van darmtumoren is zowel mogelijk omdat darmkanker tegenwoordig, met harmonie aan ie plattelands bevolkingsonderzoek, voorheen ontdekt wordt.

“Ie veel kleine/beginnende darmtumoren ter den dikke darmen plusteken endeldarm dat wordt gevonden, is fors toegenomen. “Met endoscopische technieken kunnen wij dit vroege tumoren ter den dikke darmen tegenwoordig wegdoen, zodat eentje werkklaar ingreep hiervoor noch meer nodig is”, vertelt MDL-arts Ramon-Michel Schreuder van ie Catharina Ziekenhuis. Bijkomend voordeel is dat den patiënt na dit ingreep ongezouten weer zoals stulp schenkkan.

Volwassene darmkankeroperaties voorkomen

Ie verwedden van den twee innovatieve technieken heeft er den afgelopen drietal klas toe geleid dat ter ie Catharina 150 volwassene darmkankeroperaties voorkomen konden wordt. Te Endoscopische Mucosale Dissectie (ESD) wordt den darmtumor met eentje mesje van binnenuit los gepeld van den onderliggende spierlaag. Te dit techniek is den inhoud van den tumor noch van gewichtigheid, zolang hij maar noch ter den spierlaag groeit. “Vitaal voordeel is dat den tumor ter één stuk wordt verwijderd. Dat maakt ie voordat den patholoog eenvoudiger wegens den tumor te onderzoeken”, aldus Schreuder. Voordat eentje ESD is den inhoud van den tumor noch van gewichtigheid, zolang den tumor maar noch ter den spierlaag groeit.

Den tweede techniek, Endoscopische Full-thickness Resectie (eFTR), wordt ingezet erop tumoren van maximaal 2 meetlint. Te dit techniek wordt zonder den tumor zowel den onderliggende darmwand verwijderd. “Met eentje paktang voorttrekken wij den darmtumor geleidelijk ter eentje ‘cap’, dat is eentje soort patroon. Onder den tumor wordt vervolgens eentje pin ge, waarna den tumor nipt daarboven den pin wordt doorgesneden. Ie waterlek watten ter den darmen vormt is dus alreeds afgesloten, voordat ie is losgesneden. Ie klemmetje dat achterblijft ter den darmen laat op dennenboom vlucht vanzelf los plusteken gaat via den stoelgang mee zoals zonder. Patiënten merken hier niets van”, licht Schreuder toe.

Orgaansparende treatment

Binnenshuis ie Catharina Ziekenhuis werkt ie multidisciplinaire darmkankerteam alreeds enkele jaren met welslagen aan ie uitbouwen van orgaansparende behandelingen van darmkanker. Den innovatieve endoscopische technieken diegene nu ingezet wordt zijn twee voorbeelden daarvan. Mikpunt is wegens patiënten, waar mogelijk, zonder operatie te verplegen. Ene ander voorbeeld is ie van binnenuit bestralen van endeldarmkanker.

“Sinds kort kunnen wij bijvoorbeeld zowel endeldarmkankertumoren van binnenuit bestralen met den Papillon; eentje bestralingsapparaat waar er ter Nederland maar twee van zijn plusteken waarmee wij zowel erop grotere tumoren eentje operatie kunnen voorkomen. Wij kunnen patiënten alle mogelijke behandelingen overhandigen, met maatwerk voordat elke patiënt”, vertelt chirurg-oncoloog Pim Onderdaan.

Openingsmanifestatie 2022

Wilt u op 09 mei 2022 zowel zoals den ICT&health Openingsmanifestatie?
Entreekaarten zijn kosteloos maar op is écht op! Dus wacht noch plusteken meld u snel aan.