Voordat den eerste Nederlanders diegene te maken kregen met ie coronavirus is dat nu nagenoeg twee klas geleden. Dat is ene kritieke uiterste voordat mensen diegene om hun ziekte te den ziektewet belandden, want werkgevers mogen te den wetmatigheid na twee klas ene ontslagprocedure opstarten.

500 zorgverleners parcours vergeten

Werknemersorganisatie FNV schatte vorige week te dat enig hoewel tenminste 500 zorgverleners straks hun parcours kwijtraken. Volgens den unie willen er oplossingen komen “voordat dit menigte mensen diegene te den frontlinie stonden”. Eentje financiële tegemoetkoming is op zijn positie, vindt FNV. Vicevoorzitter Kitty Welp gaat hier maandag overheen te gesprek met minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Ter den Tweede Ruimte wordt ene zogeheten rondetafelgesprek gehouden overheen long covid. Daarginds tenuitvoerleggen patiënten plus deskundigen aan mee.

Mensen diegene wordt getroffen om langdurige covid hebben maanden of zelfs jaren na hun ontsteking nog last van uiteenlopende klachten, zoals kortademigheid, extreme vermoeidheid, oorsuizen, concentratiestoornissen plus ene ontregeld zelfstandig zenuwstelsel. Mee omdat den gezondheidsproblemen zo verscheiden zijn, ontbreekt ie volgens den patiëntengroep vaak aan ene goede diagnose.

Meerjarig research

Patiënten met long covid zijn vaak “noch of nauwelijks meer te staat wegens te werken, kunnen noch meer voordat hun nageslacht zorgen, hun sociale leven komt totdat stilstand, plus zelfs den basistaken te stulp zijn somwijlen te zwaar”, aldus den belangenorganisatie. Hoeveel Nederlanders precies aan langdurige klachten lijden na ene coronabesmetting is noch vertrouwd. Den patiëntengroep schat ie op poot van Brits research op vrijwel 1,4 procent van den populatie. Dat zullen neerkomen op 245.000 mensen. (ANP)

Onderzoekers van ie Erasmus MC gaan coronapatiënten diegene langdurig klachten liefhebben meerdere jaren volgen. Daarbij loeren zij noch enig hoe corona hun fysieke plus mentale gezondheid beïnvloedt, maar zowel of plus hoe patiënten hun werkgelegenheid plus sociale leven weer oppikken. Den onderzoekers werken samen met C-support, ie rustiek expertisecentrum dat long covid-patiënten ondersteunt. Dit stichting ondersteunt te opdracht van ie ministerie van Volksgezondheid mensen met langdurige coronaklachten.