Zelfstandig thuis blijven

Maar watten maakt eentje stulp voordat ouderen nu écht hun thuis? Watten draagt honingbij aan ie woonplezier, hetgeen minstens zo fundamenteel is indien den geschiktheid van den woonhuis. Daarheen heeft den ANBO recent research zoals gedaan, samen met Leyden Academy on Vitality and Ageing. Weids 3200 mensen met eentje gemiddelde ouderdom van 73,8 klas hebben den vragenlijst invullen. 

Plus watten blijkt? Ouderen zijn positief overheen hun woonhuis plus hun woonomgeving. Zij geven hun stulp modaal eentje 8,3. Den meerderheid van den respondenten geven zowel aan te willen blijven woon te hun huidige woonhuis. 

Research zoals ie thuisgevoel

Liane greneboom Haan, directeur-bestuurder van ANBO: “Ter bestaande onderzoeken is weinig voetlicht voordat ie ‘thuisgevoel’, terwijl voordat den meeste mensen dat ie belangrijkste is: of zij zichzelf ergens thuis voelen. Daarom hebben wij onzerzijds nu te dit research daarop gestructureerd.

Watten maakt eentje stulp eentje thuis? Welke woonaspecten, zoals ruimtes te plus den omstreken buitenshuis, zijn van stemkracht op dat thuisgevoel? Op diegene methode kunnen wij huis vatten hoe eentje stulp eentje thuis wordt plus op welke wijze mensen voordat zichzelf eentje thuis creëren, zowel wanneer zij (noodgedwongen) willen verkassen.”

Lex van Delden, reseacher honingbij Leyden Academy on Vitality and Ageing: “Met dit research verzamelen wij noch inclusief kennisgeving overheen woon plus thuisgevoel, maar hopen wij zowel dat wij mensen toestaan peinzen overheen watten zij nu onvervalst fundamenteel vinden te, aan plus rondom hun woonhuis wegens zelf ie woonplezier te kunnen vergroten.”Uit ie research blijkt dat ie met ie thuisgevoel honingbij den meeste mensen welnu inderdaad zit. Op eentje schelp van nul totdat tien geven respondenten modaal eentje 8,3 voordat hoe tevreden zij met hun woonhuis zijn. Twee-derde van den respondenten geven aan ie uiterst positieve intu te hebben overheen den woonkamer; den ruimte waar 81% dan zowel den meeste tijdstip binnenshuis doorbrengt.

Ie Thuisgevoel

Ter ie research is ouderen gevraagd watten hun stulp eentje thuis maakt. Mensen geven aan dat ie gaat wegens eentje plek waar zij zichzelf kunnen zijn, zichzelf kunnen ontspannen plus zichzelf op hun gemakkelijkheid plus veilig voelen. Mensen vinden ie intact fundamenteel dat ie knus is, warm plus geborgen. Ie thuisgevoel hangt samen met veel verschillende aspecten, diegene mensen veelal zelf te handen hebben.

Eentje voordat den hand liggend voorbeeld is ie inrichten van den woonhuis zoals inherent smaakwaarneming met dierbare, betekenisvolle spullen diegene herinneringen plus vertrouwdheid oproepen. Zo vormt eentje inherent sfeer plus identiteit. Respondenten noemden daarbij schilderijen, kiek’s, opschrijven, rietje plus bloemen (‘Hevig knus, mijn inherent spulletjes, mooie kunst!’).

Betekenisvolle relaties maken eentje thuis

Eentje vitaal portie van den respondenten geven daarnaast aan dat betekenisvolle relaties zowel hevig fundamenteel zijn voordat ie thuisgevoel, zoals ie voeling met naasten diegene te den omstreken woon plus uiteraard ie samenzijn met eentje partner (‘Dat wij met z’n tweeën zijn’). Precies ie gemis van eentje overleden partner of eentje verandering te den samenvoeging van den buurt vermag daarentegen ie thuisgevoel verminderen (‘Sinds ie overlijden van mijn vrouw is mijn stulp eentje stulp, geen thuis meer’).

Andere veelgenoemde aspecten diegene fundamenteel zijn voordat eentje thuisgevoel zijn ie leven met huisdieren plus factoren te den omstreken van den woonhuis, zoals eentje tuin, bundel, den buurt, groenkleurig, rustiek, vergezicht plus bereikbaarheid (‘Stulp, tuin plus natuur te den omstreken’).

Zowel woonplezier te ie verpleegtehuis

Somwijlen is zelfstandig woon noch meer verwezenlijkbaar plus verhuist eentje oudere zoals eentje zorgsetting, zoals eentje verpleegtehuis. Zowel ginds is steeds meer voetlicht voordat ie woonplezier van bewoners. Bijvoorbeeld honingbij zorgorganisatie Den Terpostbezorging te Enschede zijn reeds 73 ‘medewerkers Woonplezier’ aan ie werkgelegenheid. Zij zijn voornamelijk te den gemeenschappelijke huiskamers te vinden plus zorgen voordat persoonlijke voetlicht voordat den bewoners, leuke activiteiten, plus eentje gezellige milieu. Zij stimuleren dat mensen meespelen plus zowel mekaar huis leren weten.

Medewerker Woonplezier Esther vertelt “ik maak ie knus, dek den tafel plus maak eentje gekeuvel. Met sommige mensen luister ik zoals rietje, speel spelletjes met zij of wij maken eentje wandeling. Diegene persoonlijke voetlicht is zo waardevol, jou ziet mensen onvervalst opfleuren. Ik wil zij vooral eentje huiselijk intu geven”. Den medewerkers Woonplezier wordt betaald uit ie reserve budget dat te 2018 vacant kwam voordat ie verbeteren van den kwaliteit van den ouderenzorg. 

Bronnen

ANBO

DePosten