Ie is werkelijk eentje nogal kromme veronderstelling: jouw wilt eentje gezonde samenleving… plusteken tuigt eentje systeem op dat is gebaseerd op ziekte. Weliswaar is ie huidige zorgstelsel welnu zo ingericht, zegt Roobeek. ‘Den Nederlandse zorg is ook georganiseerd ter allerlei silo’s, zoals den academische zorg of den eerste linie, met erin weer silo’s plusteken veel hiërarchie. Dat maakt samenwerken reserve lastig. Terwijl precies met eentje andere wijze van organiseren plusteken meer onderlinge netwerksamenwerking den meeste winst te behalen is.’

Ie stuurroer wegens

Ie is den voornaamst tijdstip wegens ie stuurroer radicaal wegens te slingeren, vindt den hoogleraar Tactiek plusteken Transformatiemanagement. ‘Vanwege den covid-pandemie hebben wij nu te maken met eentje stuwmeer van niet-uitgevoerde zorg. Maar nog meer mensen postuleren wegens diegene nadeel weg te werken, is geen soelaas: dan stevenen den kosten voordat zorg louter maar voorts op. Doet wij niets, dan werkt uiteindelijk één op den trio mensen ter den zorg plusteken stijgen den kosten den pan uit, zoals den Wetenschappelijke Raad voordat ie Regeringsbeleid net heeft becijferd. Watten wij werkelijk nodig hebben, is wegens den silo’s te ontstijgen plusteken vanuit eentje overkoepelend ecosysteem samen te werken aan eentje gezonde samenleving.’

Minder is meer

Ene belangrijke pijler erin is preventie. Roobeek: ‘Dagdagelijkse activiteiten indien bewegen, gezonde voeding, uitvallen met roken plusteken eentje gezondheidsbevorderend woon- plusteken werkklimaat kunnen den zorg goedkoper maken omdat zij dure operaties, zware behandeltrajecten of chronische zorg kunnen voorkomen of terugdringen. Maar daarvoor willen mensen verschillend gaan denken overheen watten gezondheidsbevorderend is. Plus dat is bijvoorbeeld noch veel plusteken onwel leegeten, maar precies less is more. Minder suiker, vettig plusteken zoutig levert eentje gezonder eetpatroon op plusteken draagt te aan preventie. Gezondheidsbevorderend leven is weten watten jouw welnu plusteken precies noch eet plusteken drinkt, maar zowel hoe jouw verantwoorden beweegt, permanent stopt met roken plusteken jouw jouw woonhuis gezondheidsbevorderend maakt.’

Rangschikking

Dat vraagt eentje andere kijk op gezondheid. Annemieke Roobeek: ‘Nu maken wij gewoonte van ‘end-of-pipe oplossingen’ van ie ziekenhuis, terwijl wij dat wij te klimaat- of energieproblemen weten dat dat noch den soelaas is. Noch ie ziekenhuis moeten ter den lead zijn, maar eentje regionaal netwerk van zorg plusteken preventie waarin ‘webbers’ connecties leggen tussen verschillende domeinen indien bijvoorbeeld zorg, sport, tehuis plusteken armoede. Daarin kunnen medewerkers elkander leren kennis, bijvoorbeeld wegens ministages te elkander te stevenen. Ter den energietransitie bieden wij integrale, wijkgerichte arrangementen plusteken konden zo omvangrijke stappen maken. Diegene tactiek hebben wij zowel nodig voordat den gezondheidstransitie.’

Tekst: Naomi van Esschoten

—————

Meer weten?

Tijdens ie Skipr-congres Strategische positionering ter den zorg op 31 maart verzorgt Annemieke Roobeek eentje lezing overheen strategische keuzes maken ter ie met elkander opbouwen van gezonde plusteken innovatieve zorg.