Dit is een bijdrage van Nursing congressen en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie. 

Met verlies en verdriet krijgen verpleegkundigen en verzorgenden net zo vaak te maken als met wondverzorging. Toch is er voor omgaan met moeilijke momenten nauwelijks aandacht in de opleiding. Met zijn lezingen voor Nursing probeert Manu Keirse dat gat op te vullen.

tekst: Naomi van Esschoten

Quote Manu Keirse

Waarom is verlies zo’n belangrijk onderwerp om meer van te weten?

‘Verpleegkundigen en verzorgenden zijn opgeleid om zorg te geven. Daarbij moet je eigenlijk deskundig zijn om verbanden te leggen op vier niveaus: een verband een wond, verband met de beleving, de zieke te situeren in zijn gezinsverband en en in het zinsverband van zijn leven. Dat is belangrijk voor genezingskracht en perspectief. Er zijn voor iemand in moeilijke momenten vraagt meer intensiteit dan tijd.’

Hoe bedoelt u dat? Heeft u misschien een voorbeeld?

‘Stel dat je in een verpleeghuis werkt waar een vrouw woont wiens zoon is gestorven. Dan kun je als je binnenloopt, haar liefdevol aankijken en erover beginnen. Vraag bijvoorbeeld: ‘Ik moest aan je zoon denken. Vertel eens…’. Na drie minuten kun je zeggen dat je nog wel langer zou willen luisteren, maar dat je nog zoveel anderen je nodig hebben. Zo’n moment onthouden mensen. Het kost je drie minuten, maar is zo waardevol.’

Wat steken verpleegkundigen op van uw lezingen?

‘Rouw kan tot uiting komen in de vorm van boosheid, frustratie of extreme moeheid. Daar word je dagelijks mee geconfronteerd. Als je dan weet hoe je moet omgaan met gevoelens van verdriet, kun je je een betere houding aannemen. Van mij leer je om anders te luisteren naar mensen en word je vaardiger om te praten over verdriet.’

Heeft u nog een tip die we morgen al kunnen gebruiken?

‘Met een klein gebaar kun je een groot en belangrijk verschil maken. Schrijf bijvoorbeeld de sterfdatum van een belangrijke naaste op in de patiëntenstatus. Dat je daar op die bewuste dag dan even bij stilstaat en ernaar vraagt, is voor veel patiënten belangrijker dan hun medicatie of lichamelijke pijn.’

Manu Keirse ontmoeten? Hij staat op het podium op de volgende congressen: