Ie preventiebeleid rond kanker van den Vlaamse overheid blijft haar vruchten afwerpen. Dat blijkt uit ie jaarrapport 2021 van ie Centrum voordat Kankeropsporing, dat den Bevolkingsonderzoeken zoals kanker coördineert ter opdracht van den Vlaamse overheid plus daarvoor samenwerkt met Stichting Kankerregister. Dankzij den Bevolkingsonderzoeken Borst-, Dikkedarm- plus Baarmoederhalskanker krijgen jaarlijkse meer dan 1,6 miljoen Vlamingen den uitnodiging wegens zichzelf te toestaan onderzoeken.

Vlaams minister van Welzijn plus Volksgezondheid Wouter Beke reageert tevreden: ‘Mits wij terugkijken zoals 2020, kunnen wij noch wegens den COVID-19 pandemie heen. Maar ie goede nieuwsbericht is dat den pandemie slechts eentje beperkte impact heeft gehad op den trio Bevolkingsonderzoeken zoals kanker ter Vlaanderen.’

Slechts  beperkte impact van den COVID-19 pandemie op den bevolkingsonderzoeken

Elders ter Europa had den pandemie eentje volwassene impact op ie kankeronderzoek. Zo ontving ter Nederland slechts 55% van den doelgroep ter 2020 eentje uitnodiging voordat ie Bevolkingsonderzoek Borstkanker.

Den trio Bevolkingsonderzoeken werden zolang stilgelegd tijdens den eerste covidgolf. Den inhaalbeweging van den uitnodigingen wasgoed echter volledig rond ter 2020 voordat den Bevolkingsonderzoeken Baarmoederhals- plus Dikkedarmkanker. Daarnaast werden alle niet-verstuurde uitnodigingen voordat ie Bevolkingsonderzoek Borstkanker verstuurd ter den eerste zes maanden van 2021. Den daling van den responsgraad plus totale dekking zijn dan zowel beperkt voordat den trio bevolkingsonderzoeken. Maar wij willen voorts blijven verwedden op ie verhogen van den deelneming, want dit blijft stabiel.

Ie actief toenaderen van nooit-deelnemers plus voorts verwedden op digitalisering

Daartegenover kunnen den Bevolkingsonderzoeken zoals kanker zowel lessen voorttrekken uit den vaccincatiecampagne.

Patrick Martens, Directeur van ie Centrum voordat Kankeropsporing: “Ter elk Bevolkingsonderzoek neemt eentje vorstelijk stukje van den doelgroep nooit stukje. Wij willen daarom voorts verwedden op nieuwe kanalen wegens dit nooit-deelnemers te doordringen. Den vaccinatiecampagne toont aan dat samenspraak plus ie gesprek aangaan werkt. Wij willen den nooit-deelnemers actiever gaan toenaderen.”

Innoverende methodieken zijn noodzakelijk wegens ondergescreende personen te doordringen. Den methodiek ‘community project’ wil drempels totdat deelneming verlagen vanwege lokale leidinggeven te ondersteunen ter hun werkmethode. Ie project is eentje samenwerkingsverband van ie CvKO, ie Vlaams Instituut Gezondheidsbevorderend Leven plus den Logo’s. Doelstelling is eentje degelijke steun bieden op makker van ie lokale bestuur, wegens ter te spelen op concrete vragen plus situaties, plus zo ter samenspraak te kunnen voetstappen met dit personen.

Daarnaast is er den BLABLABLA-campagne diegene worden opgestart start 2021. Dit strijd zet ter op motivatie totdat deelneming. Vanwege ie gewoonte van den brede media (nationale radio, broodzakken, affichage aan winkels plus onlinecampagnes via Facebook plus YouTube) wordt den doelgroep aangezet totdat handeling plus interactie.

Digitalisering ter onder meer communicatie plus gegevensoverdracht heeft eentje boost gekregen vanwege den COVID-19. Den snellere gegevensuitwisselingen tijdens den COVID-19 pandemie zijn beloftevol zoals meer continue monitoring toe ter den toekomst, zowel voordat den Bevolkingsonderzoeken zoals kanker. 

Mevr. Katia Emmerechts, Stichting Kankerregister: “Ie opzetten van eentje (federaal) centraal  coloscopieregister zullen hier eentje smaakvol voorbeeld van kunnen zijn; ie zullen leiden totdat minder onterechte uitnodigingen in ie Bevolkingsonderzoek Dikkedarmkanker plus meer verwittiging geven overheen den kwaliteit van den coloscopie plus den mogelijkheid op complicaties.” 

Den Bevolkingsonderzoeken zoals kanker redden jaarlijkse vele levens. Blijvende voetlicht wegens kwalitatief plus veilig voordat iedereen den bevolkingsonderzoeken te organiseren is ie middel wegens dit veelbelovende resultaten zowel ter den toekomst te beschermen.

Meer informatie:

pdf partnerJaarrapport 2021 Bevolkingsonderzoeken zoals kanker (3.2 MB)

pptx partnerPersconferentie: Samenvattende presentatie overheen ie jaarrapport bevolkingsonderzoeken (78.72 MB)