Watten is den rol van gegevens tijdens ie uitbouwen van innovatieve medicijnen? Plus hoe zorg jij voordat ene optimale balans tussen den belangen van den patiënt, den zorg plusteken den samenleving? Dat zijn den schakelbord vragen ter ene gesprek tussen Ton Peters van farmaceutisch winkelbedrijf Janssen plusteken data-expert Egge van der Poel.

Ie gesprek begint met ene actueel thema: ie coronavaccin dat Janssen, televisiekanaal indien enkele andere farmaceutische bedrijven, ter den loop van 2020 ontwikkelde. ‘Dit vaccins waren er nooit zo snel geweest indien wij noch overheen omvangrijke porties gegevens hadden beschikt,’ aldus Egge van der Poel.

‘Ermee opbouw wij voort op ene langjarige ontwikkeling, ie op ene veilige methode gebruiken van gegevens diegene overal ter wereld ter duizenden zorginstellingen wordt verzameld plusteken diegene steeds huis toegankelijk zijn voordat onderzoekers,’ vult Ton Peters aan. ‘Dat is nodig voordat alle moderne medicijnen. Plus hoe meer gegevens, hoe huis jij kunt nagaan of ene medicijn toegevoegde waarde biedt.’

Uiteraard is privacy daarbij important. ‘Privacy is verschillend dan veel mensen denken geen statisch gegeven maar voortdurend ter ontwikkeling,’ aldus van der Poel. ‘Er komen telkens gegevens tijdens plusteken diegene wordt telkens op ene andere methode tweedehands plusteken gecombineerd. Privacy moeten jij dus voortdurend ter den gaten liefhebben.’

Voorop staat dat den patiënt toestemming geven. Peters: ‘Indien den patiënt noch zijn of haar gegevens wil porties voordat research, wegens watten voordat reden zowel, dan houdt ie op. Zo simpel is ie. Maar veel mensen willen dat welnu. Plus watten wasgoed is wegens mee te wegen, is dat wij indien winkelbedrijf noch geïnteresseerd zijn ter gegevens van individuele personen. Wij zijn geen kogelrond.com of Amazon. Wij hebben kloppend enkel belangstelling voordat geaggregeerde gegevens. Ginds kunnen wij namelijk waardevolle inzichten uit krijgen diegene relevant zijn voordat bijvoorbeeld geneesmiddelengebruik ter specifieke patiëntengroepen.’

Den anonimiteit van den patiënten wordt toegevoegd geborgd indien den gegevens tijdens den waterbron blijven, tijdens den zorginstellingen. Peters: ‘Gefedereerd leren vermeld wij dat.’
Van der Poel vult aan: ‘Watten onderzoekers verrichten, is slimme algoritmes loslaten op dit gegevens. Watten jij dan terugkrijgt, is ene ontleden. Geen gegevens, maar enkel datgene watten blijkt uit diegene gegevens. Erop welke menigte ene bepaald medicijn welnu, noch of gedeeltelijk werkt, bijvoorbeeld. Dat is watten jij wilt weten.’

Gegevens uit den praktijk (Real World Evidence of RWE) zijn van essentieel bij voordat waardegedreven zorg, waarbij voordelen van innovatieve medicijnen voordat den patiënt, wordt gecombineerd met voordelen voordat den zorg plusteken den samenleving indien geheel. ‘Daarbij is den kosteneffectiviteit van bij, maar watten mij betreft zowel watten ik noem den waardeneffectiviteit,’ aldus van der Poel. ‘Jij kunt namelijk noch aan alles ene kostenplaatje ophanging. Er spelen zowel maatschappelijke plusteken ethische vragen tijdens met name dure medicijnen.’

‘Wij hebben daarvan gesprekken met ie Zorginstituut,’ licht Peters toe. ‘Ie Zorginstituut maakt voortdurend den afweging tussen den meerwaarde voordat den patiënt plusteken den impact op ie zorgbudget. Dure geneesmiddelen voordat ene hele kleine menigte patiënten kunnen dus nog immer ene lage impact hebben op ie totale zorgbudget. Ook stimuleert ene vergoeding van ene verfrissend medicijn verdere vernieuwing plusteken dat is ene meerwaarde voordat den samenleving.’

Maar ie blijft immer ene balans tussen ie overwegen van alle mogelijke belangen. ‘Diegene balans, ginder willen wij voortdurend op letten. Ik vind ie daarom onbevredigend dat er vaak ter ie publieke domein enkel wordt gesproken overheen den prijs van ene verfrissend remedie plusteken noch of minder overheen den meerwaarde. Voordat ene omvangrijke menigte patiënten, maar zowel voordat den zorg plusteken den samenleving indien geheel, hebben den innovatieve geneesmiddelen namelijk kloppend veel meerwaarde. Wij zijn tijdelijk zo gewoon aan vernieuwing, waardoor ie indien iets vanzelfsprekends wordt waargenomen plusteken noch te veel toestemmen kosten. Innovation is hard werken plusteken bestaat uit vaak vallen plusteken weer verering. Permitteren wij daarom samen werken aan ene continue vooruitgang van den zorg. Ginds ligt namelijk den werkelijke passie van alle partijen ter den zorg.’

EM-87229 – Jan 2022

Ton Peters is Associate Director Evidence Generation Benelux van farmaceutisch winkelbedrijf Janssen. Egge van der Poel is onafhankelijk expert op ie regio van big gegevens ter den gezondheidszorg.