Ie gesprek begint met eentje actueel subject: ie coronavaccin dat Janssen, televisiekanaal mits enkele andere farmaceutische bedrijven, te den loop van 2020 ontwikkelde. ‘Dit vaccins waren er nooit zo snel geweest mits wij noch overheen volwassene porties gegevens hadden beschikt,’ aldus Egge van der Poel.

‘Ermee construeren wij voort op eentje langjarige ontwikkeling, ie op eentje veilige methode toepassen van gegevens diegene overal ter wereld te duizenden zorginstellingen wordt verzameld plusteken diegene steeds huis toegankelijk zijn voordat onderzoekers,’ vult Ton Peters aan. ‘Dat is nodig voordat alle moderne medicijnen. Plus hoe meer gegevens, hoe huis jouw kunt nagaan of eentje medicijn toegevoegde waarde biedt.’

Uiteraard is privacy daarbij doorslaggevend. ‘Privacy is verschillend dan veel mensen denken geen statisch gegeven maar voortdurend te ontwikkeling,’ aldus van der Poel. ‘Er komen telkens gegevens gedurende plusteken diegene wordt telkens op eentje andere methode tweedehands plusteken gecombineerd. Privacy moeten jouw dus voortdurend te den gaten liefhebben.’

Voorop staat dat den patiënt toestemming geven. Peters: ‘Mits den patiënt noch zijn of haar gegevens wil porties voordat research, wegens watten voordat reden zowel, dan houdt ie op. Zo simpel is ie. Maar veel mensen willen dat welnu. Plus watten terdege is wegens mee te wegen, is dat wij mits handel noch geïnteresseerd zijn te gegevens van individuele personen. Wij zijn geen kogelrond.com of Amazon. Wij hebben zo enig belangstelling voordat geaggregeerde gegevens. Ginder kunnen wij namelijk waardevolle inzichten uit krijgen diegene relevant zijn voordat bijvoorbeeld geneesmiddelengebruik te specifieke patiëntengroepen.’

Den anonimiteit van den patiënten wordt reserve geborgd mits den gegevens gedurende den waterput blijven, gedurende den zorginstellingen. Peters: ‘Gefedereerd leren vermelden wij dat.’
Van der Poel vult aan: ‘Watten onderzoekers uitrichten, is slimme algoritmes loslaten op dit gegevens. Watten jouw dan terugkrijgt, is eentje ontleding. Geen gegevens, maar enig datgene watten blijkt uit diegene gegevens. Erop welke menigte eentje bepaald medicijn welnu, noch of gedeeltelijk werkt, bijvoorbeeld. Dat is watten jouw wilt weten.’

Gegevens uit den praktijk (Real World Evidence of RWE) zijn van essentieel gewichtigheid voordat waardegedreven zorg, waarbij voordelen van innovatieve medicijnen voordat den patiënt, wordt gecombineerd met voordelen voordat den zorg plusteken den samenleving mits geheel. ‘Daarbij is den kosteneffectiviteit van gewichtigheid, maar watten mij betreft zowel watten ik noem den waardeneffectiviteit,’ aldus van der Poel. ‘Jou kunt namelijk noch aan alles eentje kostenplaatje opknopen. Er spelen zowel maatschappelijke plusteken ethische vragen gedurende met name dure medicijnen.’

‘Wij hebben daarvan gesprekken met ie Zorginstituut,’ licht Peters toe. ‘Ie Zorginstituut maakt voortdurend den afweging tussen den meerwaarde voordat den patiënt plusteken den impact op ie zorgbudget. Dure geneesmiddelen voordat eentje hele kleine menigte patiënten kunnen dus nog steevast eentje lage impact hebben op ie totale zorgbudget. Ook stimuleert eentje vergoeding van eentje opzienbarend medicijn verdere innovation plusteken dat is eentje meerwaarde voordat den vennootschap.’

Maar ie blijft steevast eentje balans tussen ie beschouwen van alle mogelijke belangen. ‘Diegene balans, ginder willen wij voortdurend op letten. Ik vind ie daarom sneu dat er vaak te ie publieke domein enig wordt gesproken overheen den prijs van eentje opzienbarend middel plusteken noch of minder overheen den meerwaarde. Voordat eentje volwassene menigte patiënten, maar zowel voordat den zorg plusteken den vennootschap mits geheel, hebben den innovatieve geneesmiddelen namelijk zo veel meerwaarde. Wij zijn tijdelijk zo gewoon aan innovation, waardoor ie mits iets vanzelfsprekends wordt waargenomen plusteken noch te veel mogen kosten. Innovation is hard werken plusteken bestaat uit vaak vallen plusteken weer verering. Permitteren wij daarom samen werken aan eentje continue vooruitgang van den zorg. Ginder ligt namelijk den werkelijke passie van alle partijen te den zorg.’

EM-87229 – Jan 2022

Ton Peters is Associate Director Evidence Generation Benelux van farmaceutisch handel Janssen. Egge van der Poel is onafhankelijk expert op ie landstreek van big gegevens te den gezondheidszorg.