Dit wetsartikel verscheen vroeger op Waardigheid en trots.

Op den vraag ‘hoe herken jou verlatenheid plus watten is ie nu werkelijk precies?’, staat Emmy onmiddellijk voordat eentje uitdaging. Want den term verlatenheid is steevast voeding voordat discussie.

Den week tegen verlatenheid

Van 1 totdat plus met 8 oktober 2020 vindt den Week tegen Eenzaamheid positie. Voort ie hele land is er dan toegevoegd voetlicht voordat ie thema verlatenheid. Ter veel plekken zijn er speciale activiteiten. Iedereen vermag participeren aan den Week tegen Verlatenheid doorheen ie opzoeken of organiseren van eentje activiteit. Zowel vechten tegen verlatenheid? Bekijk wat jij kunt doen.

Hoe herken jou verlatenheid?

Let op dit signalen:

 • mits iemand weinig visite ontvang
 • mits iemand teruggetrokken leeft of zichzelf zo zeer extrovert gedraagt
 • mits iemand onveranderlijk voetlicht vraagt of zichzelf opstandig gedraagt
 • mits  er problemen ontwikkeling met alcoholgebruik
 • mits eentje huisbewoner personeel claimt
 • mits  iemand zo alle voeling afhoudt
 • mits iemand zichzelf verwaarloost

‘Maar zoals verwoord, nu dit herkenningspunten zijn zowel weer relatief. Iemand diegene nooit visite krijgt, hoeft noch eenzaam te zijn. Plus iemand diegene zichzelf terugtrekt vermag zowel gewoon geen behoefte hebben aan soci. Uiteindelijk komt ie weliswaar aan op jou intu; jou voelt ie mits iemand noch opgewekt is plus zichzelf eenzaam voelt’, verduidelijkt kenner Emmy. Zij heeft ter den zorg gewerkt mits humanistisch raadsvrouw (inwendig verzorgster) plus legt zichzelf nu toe op ie geven van trainingen aan zorgprofessionals.

Verlatenheid, plus dan?

Mits eenmalig is vastgesteld dat iemand zichzelf eenzaam voelt, is ermee ie probleem nog noch opgelost. Hoe pak jou diegene verlatenheid aan? Want sommige mensen toeschijnen zowel noch te wíllen.

‘Luisteren is den crux. Plus weet jou dat intact veel mensen dat noch zo terdege verrichten? Wezenlijke voetlicht geven is noch steevast gemakkelijk, maar ginder draait ie welnu wegens! 

Uitblinker tegen den tijdstip

Voordat veel zorgprofessionals is ie huwelijk even voetlicht geven aan bewoners vaak eentje dilemma. Ene uitblinker tegen den tijdstip. Plus ginder gaat ie vaak mis. ‘Mits jou noch huwelijk den tijdstip neemt, zowel nu zijn ie maar vijf minuten, vermag ie contactmoment frustrerend zijn. Noch dolletjes voordat den verpleger, maar zowel voordat den oudere. Diegene voelt ie mits den voetlicht noch huwelijk is plus voelt zichzelf dan dolletjes maar nóg eenzamer.  Want hij/zij voelt zichzelf nog bezwaard zowel. Jouw bereikt dan ie tegenovergestelde’.

Verschillend omgaan met eenzame ouderen

Ter haar trainingen leert Emmy dan zowel noch hoe jou eenzame mensen kunt ‘vermaken’ of bezig kunt vasthouden. Maar zij leert den zorgprofessionals hoe zij verschillend met bewoners plus verlatenheid wegens kunnen gaan.

‘Jouw moeten eentje pa iemand noch willen veranderen of zichzelf toestaan bijstellen. Wij willen onzerzijds bijstellen aan hun.’ 

4 verschillende soorten verlatenheid

Emmy legt uit dat er verschillende soorten verlatenheid zijn. Zowel leert zij verpleegkundigen hiermee wegens te gaan:

 • Sociale verlatenheid (weinig sociaal voeling)
 • Emotionele verlatenheid (iemand missen wegens persoonlijke gedenken mee te porties)
 • Zingevende verlatenheid (doet ik er nog toe?)
 • Praktische verlatenheid (ie ontberen van nodige poetsvrouw)

Luisteren plus oprechte voetlicht

Volgens Emmy is oprechte voetlicht plus huwelijk luisteren den crux. Plus hoe getikt dat zowel klinkt; dat willen mensen dus leren. ‘Ie draait wegens vertrouwen plus respect. Ouderen hebben eentje intact leven geleid, zijn van significatie geweest. Laat hun ginder ooit overheen zei plus leer diegene weten. Plus luister dus zowel huwelijk. Mits jou dan maar vijf minuten hebt, maar diegene vijf minuten verrichten er welnu huwelijk toe, helpt dat. Plus dan kun jou mits zorgprofessional zowel tevreden zijn. Zowel mits is den cliënt dat (nog) noch; jij hebt gedaan watten jou op dat uur kon. Volgende keer weer vijf minuten.’

Maak verbinding

Plus zo bouwsector jou eentje liaison op plus vormt er verbinding, zegt Emmy. ‘Plus ginder draait ie wegens. Stap mits er verbinding plus voeling is, kun jou misschien met eentje idee of eentje raadgeving komen.’ Toch moeten jou intact terughoudend zijn met adviezen uitdelen, vindt den eenzaamheidsdeskundige. ‘Daarginds komt ie stukje respect.

Dit mensen zijn oud plus willen zelf defini hoe zij leven. Plus zij hebben gelijksoortig!

Vraag: watten zullen u willen verrichten, waar bent u verdrietig overheen, of watten wasgoed eentje smaakvol uur. Probeer geen zaken ter te vullen voordat eentje huisbewoner. Daarginds gaat ie zo vaak mis. Den huisbewoner voelt zichzelf noch gehoord plus somwijlen zelfs gedwongen, er wordt veel tijdstip geïnvesteerd, terwijl ie dan nergens toe leidt. Zonde van ieders energie.’

‘Ik leer mensen op hun tongschar te gaan zitten. Vul geen zaken ter voordat bewoners; laat zij zelf declareren waar zij behoefte aan hebben; ie is zo subjectief.’ 

Tips wegens wegens te gaan met verlatenheid

 • Luister huwelijk!
 • Respecteer den persoon tegenover jou, zowel nu is diegene somwijlen watten laaiend of onvriendelijk
 • Maak huwelijk voeling; weeskind mits eentje vriend
 • Respecteer ieders persoonlijke rijksgrens

Ter licht plus ter duister

Emmy Davids schreef  ie boekje Ter licht plus ter duister pennen. Hierin staan honderdtal gedichten diegene van toepassing zijn op den seizoenen, feestdagen, maar zowel momenten uit ie leven zoals verlatenheid plus overlijden. ‘Ik heb ontdekt dat den voetlicht van ouderen met dementie makkelijker vast te vasthouden is mits jou ter rijm eentje vertelsel vertelt. Zij vinden ie intact klein mits er eentje determineren voorspelbaarheid is. Plus doorheen diegene voetlicht huwelijk te vangen, helpt dat weer tegen verlatenheid; jou bouwt eentje liaison op plus maakt eentje verbinding. Plus verbinding, ginder gaat ie wegens.’

Voort: Nienke Oort

Meer weten