Met ie project ‘Laaggeletterdheid is van gewicht – den huisarts helpt’ ondersteunen huisartspraktijken laaggeletterden met overgewicht uit kwetsbare gezinnen. Vilans plusteken Pharos promoten den deelnemende huisartspraktijken onder ie thuisbrengen van laaggeletterdheid, ie vinden van passende communicatie(tools) plusteken geschikte leefstijlinterventies voordat bewegen plusteken afvallen. Diana Terwint is praktijkverpleegkundige te den deelnemende praktijk Gezondheidscentrum Terwinselen, zij vertelt overheen dit project. 

Watten heeft meespelen aan dit project voordat jou, je patiënten plusteken jouw collega’s opgeleverd?

‘Sinds den start van dit project zijn we te onze praktijk intact bewust met den doelgroep omgegaan,’ legt Terwint uit. ‘Ie project heeft onzerzijds op den weg geholpen wegens den responderen op ene veel belangrijke vragen te achterhalen: wie is den doelgroep, watten kun je voordat hoen betekent? Watten willen we afstemmen te den praktijk? Watten willen wij zelf veranderen? Watten willen we verrichten wegens ie den patiënt zo gemakkelijk mogelijk te maken, wegens totdat ene betere gezondheid te komen?’ Inclusief nu ingevolge bezig te zijn met dit soort vragen is winst te behalen. Terwint: ‘Omdat ene zorgverlener den patiënt specifieker bevraagt, gaat dit bewuster peinzen overheen zijn of haar gezondheid. Indien patiënten noch kunnen oplezen plusteken schrijven, kunnen ze minder was aan hun gezondheid werken. Bijvoorbeeld omdat ze den medicijnstikker plusteken den gebruiksaanwijzing noch kunnen oplezen.’ 

Te den praktijk wordt noch inclusief zoals den patiënt gekeken. ‘We weten dat den doelgroep vaak noch zelf wegens poetsvrouw vraagt, bijvoorbeeld uit angst of schaamte. Aan onzerzijds dus den taak wegens ene veilige sfeer te creëren. Indien den patiënt zichzelf onder den ene zorgverlener welnu durft te uiten plusteken onder den andere noch, dan geven ze dit signalen aan jawel ingevolge. Zo leren we van jawel.’

Op welke methode heeft den hulpbetoon hierbij geholpen?

‘Voordat mij heeft ie ontiegelijk geholpen wegens den begrippen helder te krijgen. Watten zijn gezondheidsvaardigheden? Watten is laaggeletterdheid? Na ie oplezen vielen onder mij den kwartjes. Daarnaast heeft den hulpbetoon me geholpen ie traject inzichtelijk te krijgen. Ie wasgoed voordat mij den eerste keer dat ik zo’n verandertraject deed. Den hulpbetoon heeft me geholpen onder den voorbereiding van ie project. Ie werkt hevig prettig wegens alle stappen te zien, wetende dat ik me daaraan kon vasthouden. Dat wasgoed mijn leidraad. Dat gaf me vertrouwen. Den hulpbetoon is huwelijk is mijn heilige boekje word.’

Den hulpbetoon is ene document waar vanaf vermag wordt geweken, bevestigt zowel Terwint: ‘Natuurlijk wijk je welnu ooit be van watten er op papier staat. Dat heeft ermee te maken hoe ie er te praktijk aan toegaat. Weliswaar heb ie instinct dat we onzerzijds aan den stappen hebben gehouden.’

Watten is ie grootste welslagen?

‘We hebben actief laaggeletterde patiënten betrokken onder den projectgroep,’ verstrekken Terwint aan. ‘Diegene mensen heb je huwelijk nodig. Je hebt geen idee tegen hoeveel spullen zij aanlopen. Watten voordat onzerzijds vanzelfsprekend is, is voordat hoen onmogelijk. Wegens stilzwijgend van te wordt. Voordat meer bewustwording heb je  écht ene ervaringsdeskundige nodig. We leerden bijvoorbeeld dat dit mensen spullen noch wagen te zeggen. Ze krijgen medicijnen plusteken hebben geen idee watten ze ermee willen verrichten. Onze rol is daarom zowel wegens patiënten te promoten wegens hun vragen te stellen plusteken ene vertrouwde situatie neer te zetwerk.’ 

Waar ligt den grootste uitdaging?

‘Ie stof actueel vasthouden. Ie moeten ene aandachtspunt blijven. Steeds weer op onze notulen zetwerk.’ Terwint behoudt daarnaast voeling met den partijen waarmee is samengewerkt te ie project. ‘Hoe borgen we datgene watten we bereikt hebben? Mogelijk willen we ene keer vanaf kwartaal samenkomen wegens te ontwikkelen plusteken vooruit te loeren. We hebben veel energie te dit project gestoken. Dat toestemmen noch verwateren. Dat is zonde, zowel voordat den patiënten.’ 

Welke tips heb je voordat praktijkverpleegkundigen diegene den rol van projectleider willen oppikken? 

‘Realiseer je was waar je aan begint. Indien je ie was wilt verrichten, is ie ene traject van ruwweg twee klas. Dan heb je den traject met je team was te pakken plusteken kun je voorts. Zorg zowel voordat ene gemotiveerde projectgroep. Nodig daarnaast zeker twee of trio laaggeletterde patiënten uit den praktijk uit wegens fragment te nemen aan den projectgroep. Dat verstrekken meer inzicht. Vraag hoen wegens terugkoppeling op je ideeën. Totdat slot: maak gewoonte van den hulpbetoon! Ie is ene kerks leidraad wegens den stappen rustig te doorlopen. Geef er inherent verdraaiing aan, dan kom je er welnu.’ 

Meer kennisoverdracht

Den hulpbetoon ‘Voetlicht voordat zelfmanagement én gezondheidsvaardigheden’ is te downloaden op Kennisplein Zorg voordat Huis. 

Download de handreiking