Watten is ie effect van allerlei aanpassingen ter den leefstijl op ie denkvermogen van ouderen? Ter den zogenoemde FINGER-NL studie bundelen vijf Nederlandse onderzoekscentra den krachten wegens dit vraag te beantwoorden. Samen zullen wetenschappers van ie Maastricht UMC+, Radboudumc, Alzheimercentrum Mokum, Wageningen Universiteit plusteken ie UMCG ter Groningen onderzoeken hoe verschillende leefstijlinterventies kunnen meebetalen aan ie verbeteren van den hersengezondheid van ouderen. Ie onderzoeksproject is dit week officieel van start getogen. Dat meldt ie Maastricht UMC.

Voordien wetenschappelijk research heeft uitgewezen dat verschillende factoren ene hoger risico op inzinking van ie denkvermogen kunnen inhouden. Sommige van dit risicofactoren kunnen mensen zelf beïnvloeden onderbrak aanpassingen ter den leefstijl. Ene eerdere Finse studie, genaamd FINGER, liet zien dat ene combinatie van lichaamsbeweging, ene gezondheidsbevorderend regime, goede controle van den hart- plusteken vaatgezondheid plusteken geheugentraining ie denkvermogen van ouderen vorstelijk verbetert. Ook blijkt uit recent research dat zowel andere leefstijlfactoren, waaronder huis slapen plusteken voldoende recreatie, mogelijk ene positief effect hebben op ie denkvermogen. Ter den FINGER-NL studie wordt ofschoon dit leefstijlfactoren gebundeld totdat één uitgebreide tweejarige leefstijlinterventie.

Leefstijl

Dr. Sebastian Köhler is vorser via ie Alzheimer Centrum Limburg (onderdeel van ie MUMC+) plusteken ene van den voormannen van den studie: “Ie idee dat ene gezonde leefstijl important is voordat jij hersenen is nog relatief opzienbarend. Met FINGER-NL willen wij ie ultieme bewijs leveren dat watten inderdaad is voordat jij hart, zowel inderdaad is voordat jij brein.” Ie gepersonaliseerde leefstijlprogramma ter dit studie toestaan 2 schooljaar plusteken is gestructureerd op verschillende factoren diegene zinsverbanden met den hersengezondheid, zoals lichaamsbeweging, geheugentraining, hart- plusteken vaatgezondheid, voeding, slaap, recreatie plusteken sociale activiteiten. Deelnemers aan dit studie zijn tussen den 60 plusteken 79 schooljaar oud.  Met den resultaten van ie research vermag ene gerichter leefstijladvies gegeven wordt, met indien mikpunt inzinking ter ie denkvermogen van ouderen te voorkomen.

Om: Nationale Zorggids