Vijf Nederlandse centra zijn ene grootschalig research gestart zoals ie effect van leefstijlinterventies op ie denkvermogen van ouderen. Wetenschappers van Maastricht UMC+, Radboudumc, Alzheimercentrum Mokum, Wageningen Universiteit plusteken ie UMCG gaan loeren hoe aanpassingen ter leefstijl kunnen meebetalen aan ie verbeteren van den hersengezondheid van ouderen.

Den onderzoeksproject, dat den naam FINGER-NL draagt, is dit week van start getogen, zo meldt Maastricht UMC+ op haar website. Ie Nederlandse research is ene voortzetting op den Finse studie FINGER. Diegene liet zien dat ene combinatie van lichaamsbeweging, ene gezondheidsbevorderend di, goede controle van den hart- plusteken vaatgezondheid plusteken geheugentraining ie denkvermogen van ouderen royaal verbetert. Uit ander research blijkt dat andere leefstijlfactoren, waaronder huis slapen plusteken voldoende recreatie, mogelijk ene positief effect hebben op ie denkvermogen. Ter den FINGER-NL studie wordt reeds dit leefstijlfactoren gebundeld totdat één uitgebreide tweejarige leefstijlinterventie.

Denkvermogen

Ene van den voormannen van den studie is Sebastian Köhler van ie Alzheimer Centrum Limburg, onderdeel van MUMC+. “Ie idee dat ene gezonde leefstijl relevant is voordat jou hersenen is nog relatief opzienbarend. Met FINGER-NL willen wij ie ultieme bewijs leveren dat watten ja is voordat jou hart, zowel ja is voordat jou brein”, zegt Köhler. Ie denkvermogen gaat overheen spullen kunnen onthouden, nieuwe spullen kunnen leren plusteken ergens jou voetlicht erbij kunnen liefhebben. Factoren diegene verbanden met ie denkvermogen zijn bijvoorbeeld lichaamsbeweging, geheugentraining, voeding, hart- plusteken vaatgezondheid, slaap, recreatie plusteken sociale activiteiten.

Leefstijlprogramma

Ie gepersonaliseerde leefstijlprogramma ter dit studie toestaan twee klas plusteken heeft den vorm van ene leefstijlprogramma. Ie is gestructureerd op verschillende factoren diegene verbanden met den hersengezondheid, zoals lichaamsbeweging, geheugentraining, hart- plusteken vaatgezondheid, voeding, slaap, recreatie plusteken sociale activiteiten. Deelnemers aan dit studie zijn tussen den 60 plusteken 79 klas oud. Met den resultaten van ie research vermag ene gerichter leefstijladvies gegeven wordt, met mits doelwit malaise ter ie denkvermogen van ouderen te voorkomen.