“Haastigheid iedereen weet den groeidiagrammen waarmee artsen den ontwikkeling van nageslacht meten, bijvoorbeeld den groeidiagrammen diegene zijn ontwikkeld voort den Wereldgezondheidsorganisatie,” zegt Andre Marquand, vorser via den departement Cognitieve Neurowetenschappen van ie Radboudumc. “Artsen wereldwijd zetwerk bijvoorbeeld ie lichaamsgewicht of den lengte uit tegen den ouderdom. Zo beoordelen zij den ontwikkeling van eentje individueel kleuter ten opzichte van den variatie te den populatie, plusteken treinen zij ontwikkelingsachterstand op.”

Den onderzoekers bieden nu idem voordat den hersenen: groeidiagrammen voordat den ontwikkeling plusteken veroudering van den hersenen, noch exclusief voordat nageslacht, maar voordat den hele levensduur van twee totdat honderdtal klas. “Wij hebben hoge resolutie MRI-beelden geanalyseerd van haastigheid 60.000 mensen van vrijwel 80 MRI-scanners overheen den hele wereld,” legt Saige Rutherford uit, promovendus plusteken eerste schepper. “Wij gebruikten metingen van ie volume van verschillende hersenstructuren of den zwelling van den hersenschors op verschillende leeftijden, plusteken maakten groeidiagrammen voordat elk hersengebied. Zo creëerden wij eentje nauwkeurige atlas van ie menselijk brein lopend ie hele leven.”

Wendingen te hersenstructuur

Den modellen maken ie mogelijk wegens op ie niveau van eentje individuele persoon voorspellingen te tenuitvoerleggen overheen den groei plusteken veroudering van den hersenen, ten opzichte van bevolkingsnormen. Marquand: “Wij hebben nu eentje referentiemodel waarmee wij variatie tussen individuen te ticket brengen plusteken watten onzerzijds helpt wegens veel verschillende hersenaandoeningen huis te vatten, zoals ADHD, schizofrenie, dementie plusteken den ziekte van Alzheimer.”

Den toepassingen zijn talloos. Den modellen treinen wendingen te den hersenstructuur op, diegene te eentje vroegtijdig stadium kunnen wijzen op ie ontstaat van eentje psychische verstoring. Zij kunnen beoordelen of eentje regio te den hersenen via eentje persoon dikker of dunner is dan modaal voordat dit levensfase. Zowel promoten den modellen via den stratificatie van psychische stoornissen. Bijvoorbeeld voordat ie vinden van overeenkomsten tussen mensen diegene verschillende subtypes van stoornissen hebben, of wegens te den toekomst mensen te zoeken diegene op eentje treatment zullen reageren. Ook volgt ie monster den voortgang van ziekte of ie effect van eentje treatment.

Vingerafdrukken van den hersenen

volwassene breinatlas wasgoed nog noch voordien vacant. Den modellen plusteken zowel den software voordat ie gewoonte zijn online vacant pretenderen. “Wij usances eentje zittend softwareprogramma genaamd Freesurfer, waarmee wij ie volume plusteken den zwelling van hersenstructuren meten,” legt Marquand uit. “Wereldwijd usances duizenden ziekenhuizen dit software, dus dat levert gemakkelijk den uitrusting metingen op. Met onze software indien verwijzing blijkt dan hoe eentje menigte van patiënten of studiedeelnemers uit eentje specifiek ziekenhuis ie doet te den hele populatie.”

Te den nabije toekomst vermag den software van vitaal nuttigheid zijn via klinische studies, denkt Marquand. “Indien jou eentje verrassend medicijn wilt onderzoeken tegen eentje hersenaandoening, bijvoorbeeld den ziekte van Alzheimer, kun jou met onze software proefpersonen zoeken met eentje bepaald profiel, zoals degeneratie te eentje vroegtijdig stadium. Dat werkt indien eentje soort vingerafdruk van den hersenen. Dat maakt ie research efficiënter, omdat jou gemakkelijk verschillen tussen groepen mensen opspoort. Uiteindelijk kunnen zulke hulpmiddelen zowel nuttig zijn te den kliniek wegens medicijnen of interventies precies te uitbalanceren op den mensen diegene zij nodig hebben.”

 Om: Nationale Zorggids