Facebooktwitterlinkedinmail

27 januari 2022 – Farmaceutische bedrijven schetsen eentje te rozig beeld overheen den effectiviteit van antidepressiva. Dat blijkt uit eentje onlangs gepubliceerd artikel te ie wetenschappelijke weekblad PLOS Medicine. Hoewel den situatie huis is dan eentje veel klas geleden, wordt nog steeds voornamelijk positieve onderzoeksresultaten gepubliceerd. Research waaruit blijkt dat den medicijnen noch of onvoldoende werken, verdwijnt vaak onderin den bureaula.

Meer dan eentje miljoen Nederlanders usances antidepressiva. Voordat dit medicijnen op den markt komen, wordt den effectiviteit uitgebreid vorsen te zogenaamde clinical trials. Hoewel dit trials mits gulden standaard beschouwd wordt, bleek ofschoon te 2008 dat zij eentje veel te rozig beeld van den effectiviteit van antidepressiva schetsen. Onderzoekers concludeerden waarna namelijk dat er eentje zogenaamde publicatiebias wasgoed: vooral research waaruit eentje positieve werking bleek, worden gepubliceerd, terwijl research waarin geen werking gevonden worden, veel minder vaak gepubliceerd worden. Plusteken wanneer dit laatste onderzoeken welnu gepubliceerd werden, waren den resultaten veelal verduiveld, zodat ie onkundige nep den medicijnen welnu werkten.

Verfrissend research
Veertien klas straks heeft epidemioloog Ymkje Anna den Vries samen met haar collega’s vorsen of dit publicatiebias tijdelijk minder is worden. Zij publiceerden hun bevindingen recentelijk te ie wetenschappelijke weekblad PLOS Medicine.

Ter den afgelopen veertien klas zijn viertal nieuwe antidepressiva op den Amerikaanse markt gekomen. Den Vries vorsen dertig geregistreerde clinical trials voordat dit antidepressiva. Ter vijftien van dit trials worden eentje positief effect gevonden, watten betekent dat ie onderzochte medicijn significant huis werkte dan eentje placebo. Hoewel alle onderzoeken waarin eentje positief effect worden gevonden gepubliceerd waren, bleken maar zeven van den vijftien studies zonder positief effect zowel keurig plus transparant gepubliceerd te zijn. Zes studies waren helemaal noch gepubliceerd plus twee studies waren welnu gepubliceerd, maar rapporteerden ten onrechte eentje positief effect.

Waakhond
Uit den studie van den Vries blijkt dat den situatie huis is dan te 2008. Waarna werden nog veel minder studies waarin antidepressiva noch voldoende effect hadden zowel echt gepubliceerd. Den Vries: “Maar er is nog steeds welnu eentje probleem. Vanwege dit vertekening schenkkan ie namelijk zo zijn dat antidepressiva minder ja werken dan jou zullen denken.” Volgens den reseacher is ie fundamenteel dat farmaceutische bedrijven ja te den gaten gehouden wordt: “Dit bedrijven hebben vooral eentje winstmotief, dus ginder moeten werkelijk eentje soort waakhond achter staan wegens ervoor te zorgen dat zij hun onderzoeksresultaten zo netjes mogelijk rapporteren.”

Waterbron: rug.nl

Dit uitlating is 777 keer lezen.

Facebooktwitterlinkedinmail