Voordat patiënten heeft ie “eentje omvangrijke impact op hun participatie plus kwaliteit van leven”, zei vorser Rita van greneboom Berg-Emons van ie Erasmus MC. Zij somde op met welke klachten 60 procent van den 650 patiënten diegene zij volgt na eentje ziekenhuisopname wegens covid-19 na eentje schooljaar nog steevast kampt. Zij zijn veelal vermoeid, kortademig plus hebben cognitieve problemen, zoals concentratiestoornissen. “Ie is eentje verborgen plaag. Nazorg is essentieel”, aldus den associate professor.

Long covid

Zowel mensen diegene helemaal noch zo ziek werden van hun coronabesmetting kunnen getroffen wordt vanwege langdurige covid of ‘long covid’. Directeur Michael Rutgers van ie Longfonds noemt ie veeleer ‘post-covid’. Want mensen diegene ie krijgen, hebben noch dolletjes last van hun longen, maar zowel van tal van andere problemen, zowel lijfelijk mits mentaal. Rutgers merkte op dat veel patiënten ter onzekerheid leven. “Zij vragen zichzelf over of zij uiteindelijk weer den oude wordt.” Volgens den directeur van ie Longfonds is er behoefte aan “toegeving plus herkenning”.

Rosmalen

Hoeveel mensen kampen met langdurige covid, is noch precies vertrouwd. Hoogleraar psychosomatiek Judith Rosmalen van ie UMC Groningen stelt op voet van haar research dat eentje op den acht mensen na eentje coronabesmetting maanden zometeen nog steeds last heeft van minstens één klacht plus modaal van drietal verschillende klachten. Zij baseert diegene inschatting op grootschalig bevolkingsonderzoek, dat nu liep voordat den pandemie uitbrak. Tienduizenden mensen vullen regelmatig vragenlijsten overheen hun gezondheid ter.

Behandelrichtlijnen

Ie ontbreekt nog steevast aan landelijke behandelrichtlijnen voordat dit menigte. Diegene wordt staart maart verwachten. Joost Klappe van patiëntengroep long covid Nederland vindt dat te lang duren. Hij vroegtijdig den staatsbeleid snel ter daad te komen. “Laat onzerzijds noch ter den steek”, zei hij zichtbaar geëmotioneerd. Klappe vertelde dat patiënten vaak “van vakgebied zoals vakgebied gaan plus tegen eentje muur aanlopen”. Zowel kunnen zij ter financiële problemen komen. Zeker nu ontslag dreigt voordat den eerste mensen diegene vanwege corona langdurig thuis kwamen te zitten. Klappe pleitte voordat eentje “ruimhartige inschatting”.

Voetlicht

Directeur Annemiek den Vitaal van den belangenorganisatie C-support vroegtijdig zowel “met pen voetlicht” voordat dit menigte. “Ene omvangrijke menigte staat op punt eentje enorme armoedeval te krijgen.” (ANP)