Welzijns- plus zorgvoorzieningen zullen jaarlijkse meer dan 27 miljoen euro kunnen bezuinigen doorheen energiezuinigere panden. Dat blijkt uit den kosteloos energiescans diegene ie Vlaams Infrastructuurfonds voordat Persoonsgebonden Zaken (VIPA) plus ie Vlaams Energiebedrijf (VEB) uitvoerden te meer dan 1.500 panden van zorg- plus welzijnsvoorzieningen.

Welzijns- plus zorgvoorzieningen verbruiken veel energie. Wegens hoen te promoten hun energieverbruik plus CO2-uitstoot te reduceren, bundelden VIPA – ie investeringsagentschap van den Vlaamse overheid voordat den welzijns- plus zorgsector – plus ie VEB te 2017 den krachten. Ingevolge middel van kosteloos energiescans brengen zij ie energieverbruik van voorzieningen gedetailleerd te speelkaart, aanvullende met eentje uiteenzetting van alle energiebesparende maatregelen diegene den energiefactuur tenuitvoerleggen valleien plus den CO2-uitstoot verminderen. Op ondergrond daarvan kunnen voorzieningen bekijken welke maatregelen zij treffen op welke termijn.

Ter totaal werden er sinds 2017 alreeds 1.640 energiescans te zorg- plus welzijnsvoorzieningen verricht of goedgekeurd. Indien alle maatregelen van diegene scans doorgevoerd zullen wordt, zullen er elk klas 111.365 ton minder CO2 wordt verstoten plus zullen den sector liefst 27,4 miljoen euro vanaf klas bezuinigen op energie.

Zorgsector bespaart nu alreeds 7,2 miljoen euro vanaf klas

Contract is dat voorzieningen diegene zichzelf kosteloos permitteren scannen alle maatregelen treffen diegene zichzelf te den vijf klas terugverdienen. Voordat andere – duurdere – maatregelen kunnen zij indien nodig eentje toelage aanvragen honingbij VIPA. Zowat eentje derde van den gescande voorzieningen vroegtijdig toeverlaat aan plus kreeg eentje toelage voordat zulke investeringsmaatregelen; meer dan 1.300 maatregelen werden betoelaagd.

Alle maatregelen diegene werden doorgevoerd of gesubsidieerd – plus waarvoor dus alreeds engagement worden aangegaan wegens er den komende jaren werkgelegenheid van te maken – zijn samen was voordat eentje werkelijke CO2-reductie van meer dan 28.700 ton vanaf klas plus eentje jaarlijkse daling van den energiefactuur met meer dan 7,2 miljoen euro.

Voorlopig ging nog maar 14% van den voorzieningen te op eentje kosteloos energiescan.

Karine Moykens, secretaris-generaal van ie Ministerie Welzijn, Volksgezondheid plus Gezin, roept den sector dan zowel op wegens zichzelf kosteloos te permitteren scannen plus te te zetwerk op energiebesparing. “Den kosteloos energiescans geven eentje verhelderend zicht op potentiële, kostenefficiënte maatregelen plus voorzieningen kunnen subsidies aanvragen voordat grotere investeringen. Nu den energieprijzen weer den hoogte te vuren, kunnen wij den sector weliswaar promoten wegens den energiefactuur te reduceren.”

Volgens Wouter Beke, minister van Welzijn, Volksgezondheid, Gezin plus Armoedebestrijding, zullen dat zowel ie weersomstandigheden én zorggebruikers ten goede komen. “Den zorg- plus welzijnssector vermag eentje belangrijke bijdrage leveren aan eentje huis weersomstandigheden. Den sector vermag noch exclusief mee vechten tegen klimaatopwarming, maar zowel miljoenen bezuinigen doorheen efficiënter wegens te springen met energie; strafbaar dat weer vermag gaan zoals personen met eentje zorgnood”, aldus den minister.