Facebooktwitterlinkedinmail

27 schrikkelmaand 2022 –  25-50% van den dialyse-patiënten heeft last van symptomen van lagedrukgebied plusteken angst. Zorgelijke cijfers diegene medici graag met beide handen vastpakken. Wegens diegene reden vorsen Els Nadort of online zelfhulp psychotherapie soelaas schenkkan bieden. Ie Nederlandse Kenniscentrum Angst, Dwang, Verwonding plusteken Laagconjunctuur (NedKad) stelden haar eentje tal vragen overheen haar promotieonderzoek.

‘Overheen den effectiviteit van den treatment van angst plusteken lagedrukgebied erbij dialyse-patiënten is nog vrij weinig vertrouwd’, trapt Nadort uit. ‘Ie waarnemen van dit klachten wordt gecompliceerd om den overlap met symptomen diegene gepaard gaan met den dialysebehandeling. Vandaar dat wij zowel hebben gekeken hoe jij dit klachten kunt signaleren. Hiervoor hebben wij den diagnostische stevigheid van twee veelgebruikte vragenlijsten voordat angstklachten gevalideerd erbij dialysepatiënten.’

Online zelfhulp voordat dialyse-patiënten
Te ie beperkte tal studies diegene hiernaar zijn gedaan vindt den Amsterdamse tester wél handboek dat psychotherapie mogelijk was werkt tegen depressieve klachten erbij patiënten met nierfalen. Daarom besloot den onderzoeksgroep eentje interventiestudie op te zetwerk. Nadort: ‘Wij hebben eentje online zelfhulpbehandeling vorsen voordat dialysepatiënten met somberheidsklachten. Deelnemers konden den treatment volgen tijdens den dialysebehandeling op eentje tablet of laptop. Zij werden hierbij online begeleid om eentje psycholoog op afstand.’

Waarom E-Health?
‘Wij kozen voordat online zelfhulp, omdat dialyse-patiënten hoewel trio keer vanaf week zoals ie ziekenhuis willen komen’, legt Nadort uit. ‘Dan hebben zij vaak geen tijdstip plusteken energie wegens nog eentje keer toegevoegd te komen wegens zoals eentje psycholoog te gaan. Online zelfhulp-behandeling zullen eentje potentie kunnen zijn wegens den toegang totdat dit zorg te verbeteren. Helaas bleek ie weliswaar noch dé vraag. Zo had 60% van den deelnemers werkster nodig erbij ie gewoonte van den tablet of ie invulling van den oefeningen. Sommigen konden bijvoorbeeld hun arm noch was gewoontes, omdat daarginds den dialysenaald te zat.’

190 deelnemers aan studie te 18 deelnemende dialysecentra
‘Uiteindelijk deden er 190 deelnemers mee uit 18 deelnemende dialysecentra om ie hele land. Van Mokum totdat Nieuwegein plusteken van Greneboom Heg totdat Greneboom Bosch. Den deelnemers kwamen willekeurig te den behandel- of controlegroep terecht. Den ene tweede kreeg den online zelfhulp-behandeling aangeboden plusteken den andere menigte normale zorg. Na 5 sessies worden vervolgens den stand weer opgesteld: hoe scoorden den mensen nu op lagedrukgebied plusteken angst?

Helaas geen effect zelfhulp
Helaas laat ie research geen effect zien van den treatment. Nadort: ‘Te beide groepen verminderden den somberheidsklachten met 21%. Dit wijst erop dat den online psychotherapie geen aanvullend effect lijkt te hebben ongeacht den standaardzorg te den dialysecentra. Dat is onbevredigend, want dit menigte patiënten heeft eentje verminderde kwaliteit van leven, veel depressieve plusteken angstklachten plusteken zullen mogelijk veel profijt hebben erbij eentje effectieve treatment. Op dit ogenblik is er meer research nodig wegens te ontdekken hoe wij kip ie lieve kunnen promoten plusteken doordringen. Er is welnu eentje positieve kanttekening dat den online therapie effect zullen kunnen hebben erbij junior patiënten diegene meer computerskills te stulp hebben.’

Stem van COVID op angst plusteken lagedrukgebied erbij dialysepatiënten
Tenslotte keek den Amsterdamse promovenda nog zoals den stemkracht van den COVID-19 pandemie op angst- plusteken depressiescores te dit menigte. Ie interessante wasgoed dat daaruit zoals voren kwam dat den scores níét toenamen om den pandemie, terwijl dat erbij den algemene Nederlandse populatie wél ie geval is. ‘Ene mogelijk verklaring hiervoor is dat ie hoewel eentje kwetsbare menigte wasgoed. Zij volgden hoewel eentje intensieve plusteken zware treatment diegene tijdens den pandemie gewoon doorging. Zij hadden vaak hoewel eentje beperkter sociaal leven. Hierdoor veranderden den lockdowns mogelijk noch veel aan hun dagelijks leven.’

Els Nadort & proefschrift
Els Nadort studeerde Medicijnen aan den Universiteit van Mokum. Na haar studie heeft zij mits arts-assistent gewerkt op den tak psychiatrie van ie OLVG plusteken te 2017 is zij gestart met eentje PhD-positie erbij ie OLVG plusteken den Vrije Universiteit van Mokum. Plusteken afgelopen 19 januari kwam den kers op haar universiteitsloopbaan: zij promoveerde op haar proefschrift Depression and Anxiety in Dialysis Patients.

Informatiebron: nedkad.nl

Dit uitlating is 37 keer lezen.

Facebooktwitterlinkedinmail