‘Den Haarlemse wijk Schalkwijk is intact verscheiden,’ vertelt Marisa Beretta. ‘Er woon mensen van alle leeftijden plus sociale liggen, met plus zonder migratieachtergrond. Wij wilden kunst wedden wegens verbinding te brengen tussen den generaties.‘ Beretta is kunstenares plus werkte jarenlang indien fotograaf ter den journalistiek. Zij ontwikkelde voordat Schalkwijk ie fotoproject DubbelBelicht.

Welp plus oud

‘Wij samenkoppelen ouderen aan koters. Dat doet wij via scholen ter den wijk – menigte zeven plus acht – plus via dagbesteding waar ouderen komen diegene zichzelf eenzaam voelen of slecht ter bot zijn. Tijdens corona hebben wij gewerkt met vitale ouderen, omdat den dagbesteding sluit moest.’

Ie traject

‘Wij stichten met ene techniekcursus fotografie voordat alle koters. Zij porties dit kennis vervolgens met den ouderen. Samen doorspreken zij watten zij gaan fotograferen. Ie draait wegens samen loeren. Daarna volgen vijf samenkomsten van anderhalf uur. Den ouderen komen daarvoor zoals den schoolgebouw van den koters. Dat haalt ie vrijblijvende ervan voltooid plus daarenboven kunnen wij voorschrijven overheen den faciliteiten van den schoolgebouw.’
 
‘Tijdens den eerste samenkomst fotograferen welp plus oud jawel. Onder sessie twee plus drietal voorttrekken zij ter groepjes den wijk ter met ene camera. Elk groepje bestaat uit twee of drietal koters met ene oudere plus ene oefenmeester. Den vierde keer maken deelnemers gedichten erbij den plaatje’s. Onder den start van elke sessie doorspreken wij den plaatje’s van den vorige keer. Watten maakt iets ene goede plaatje? Ie slot is ene tentoonstelling van den lieve plaatje’s. Op schoolgebouw, ter ie winkelcentrum of ter den parkeergarage ter den wijk. Dan toestemmen iedereen den plaatje’s zien.’

Effect

‘DubbelBelicht zorgt voordat verbinding binnenshuis den wijk. Eentje oudere zei: “Zijn dit schatjes nu den Marokkaanse jongens waar iedereen ie overheen heeft?” Dat doet iets met dit jongeren. Eentje rakker sprak met ene oudere overheen zijn vlucht uit Afghanistan. Dat zegt veel overheen ie vertrouwen plus den verbinding diegene zijn ontwikkeling. Onder ouderen ontwikkeling nieuwe vriendschappen. Hun leven wordt weer den moeite waard. ‘Dat ik dit nog toestemmen meemaken,’ zei ene lady. Eentje andere vrouw zag er immermeer slonzig uit, maar voordat dit samenkomsten ging zij zichzelf steeds huis kleden. Zij had weer zin wegens den deur uit te gaan. DubbelBelicht maakt mensen trots op hun wijk. Den koters voelen zichzelf waargenomen plus zij leren loeren, fotograferen plus dichten.’

Toekomst

‘DubbelBelicht is gestructureerd op ie verbinden van generaties. Wegens zowel andere verschillen, zoals kleur, te overbruggen met kunst hebben wij Stichting Kapsalon opgericht ter 2020. Wij willen den wereld mooier maken met vertellen van wijkbewoners plus kunst. Terwijl werken wij aan ene kunstroute ter ene andere wijk plus ene verslaggever van Marokkaanse toneel onderzoekt of hij dit project ter Verfrissend-Westelijk ter Mokum schenkkan uitrollen. Zo willen wij ie steeds uitbreiden. Wegens ie vitaal plus succesvol te maken moeten alles trillen. Jouw hebt betrokken mensen nodig, den toeverlaat van welzijn, den wijkraad, den gemeente. Ie lukt ge indien jouw ie écht wilt.’

Tips

Zowel aan den slag met kunst, ouderen plus jongeren ter den wijk? Lees dit tips van Beretta.

  • Maak praktische keuzes. Somwijlen is vervoer ene probleem. Om ie project op schoolgebouw te doet hoornschoen jouw ge ouderen te vervoeren. Toegevoegd handig indien den dagbesteding dichtbij den schoolgebouw is. Heb jouw weliswaar vervoer nodig, vraag dan vrijwilligers.
  • Maak goede afspraken met alle vrouwen; scholen, oudereninstellingen, den wijkraad plus den gemeente. Dat geldt voordat praktische zaken zoals ruimtes, tijden plus vervoer, maar zowel voordat den zakelijke zijde.
  • Zorg voordat ene aparte ruimte diegene uitnodigend plus rolstoeltoegankelijk is. Mensen willen zichzelf welkom voelen.
  • Dit werkwijze werkt noch immermeer voordat mensen met dementie. Veel koters vinden ie ingewikkeld wegens hiermee wegens te gaan. Wij zijn ermee opgehouden na ene keer.

Op deze site vind jouw meer verwittiging overheen Dubbelbelicht plus Stichting Kapsalon. Heb jouw ene vraag of idee overheen kunst plus ouderen? Aarzel noch wegens te mailen met ingridsmit@lkca.nl of met angelavandijk@lkca.nl van ie LKCA. Zij hebben veel verwittiging plus denken graag met jouw mee.