‘Kunst te stulp is te waardevol wegens te toestaan wandelen’

‘Steevast thuis is onze visie. Kunst draagt daaraan honingbij. Veel mensen gaan zoals den cinema of ene museum. Voordat mensen te ene woonzorginstelling is dat lastig. Daarom kras ik kunst te stulp. Dat draagt honingbij aan thuis zijn.’ 

Werkplaats te stulp

‘Ik kennen Hein vanuit den cliëntenraad van Stichting den Archipel. Waarna hij ene werkplaats zocht, zei ik: “Mits jouw twee dagen vanaf week kunst maakt met onze bewoners, ontvang jouw ene ruimte honingbij onzerzijds.” Dat wasgoed tien schooljaar geleden. Hein werkt vooral met mensen met dementie. Hij laat kip tekenen, dichten, verven plus fotograferen. Ie mooie is dat kunst zo voordat verbinding zorgt; tussen bewoners tijdens ie maken van den kunstwerken plus tussen bewoners plus gas tijdens den tentoonstelling ervan. Mensen praten erover.’ 

Zwaan kleef aan  

‘Wij begonnen met één kunstenaar. Nu heeft Hein zes kunstenaars wegens zichzelf heen verzameld diegene actief zijn te onze woonzorgcentra. Den ene fotografeert met kip, den ander laat zij verven. Beeldende kunst, podiumkunst. Alles schenkkan.’

Effect 

‘Ie effect van kunst is lastig te plaatsen. Jouw kunt ie noch uitdrukken te bijvoorbeeld minder medicatie. Voordat mij telt dat mensen zinvol bezig zijn, vreugde hebben plus dat den kunst kip trots maakt. Naarmate onze bewoners langer kunst maken, uitbouwen zij zichzelf hierin. Dat raakt mij, maar zowel hun huisgezin diegene ziet dat hun gezinslid, dat te alles achteruitgaat, schielijk groei laat zien honingbij ie maken van kunst. Kunst spreekt kip aan op iets watten zij wél kunnen. Ik raad alle woonzorgcentra aan wegens kunst- plus cultuuractiviteiten te stulp te halen.’ 

Kunst versus activiteiten

‘Den kunst van Hein botste te ie start somwijlen met onze activiteitenbegeleiders diegene dat zowel dachten te kunnen. Maar kunst gaat voorts plus dieper. Ie is lastig uitleggen, maar ie spreekt den diepere verachtelijk van onze bewoners aan. Watten zij maken komt écht uit henzelf. Tussentijds zien den activiteitenbegeleiders dat zowel plus nu versterken zij jawel. Dat ging intact organisch. Ie had eenzaam watten tijdstip nodig. Mits Hein ene lap ophangt te den tuin wegens ouderen plus jongeren samen te toestaan verven, organiseren den activiteitenbegeleiders bijvoorbeeld ene grill. Zo kras jouw mensen van zonder zoals in plus vormt weer meer verbinding.’ 

Voeling met den wijk

‘Mits woonzorgcentrum heb jouw ene rol te den wijk. Ginds woon ouderen diegene somwijlen zowel meespelen aan activiteiten te stulp. Via den Archipel regelt Hein dat. Hij wetenschap veel mensen te den wijk plus hij heeft ene vitaal netwerk. Somwijlen organiseert hij ene excursie plus gaat hij met ene groepje (wijk)bewoners zoals ene andere kunstenaar. Dan regelt hij zowel ie busje. Dat is ene tip voordat andere woonzorgcentra: kras iemand te stulp diegene verbinding zoekt, met bewoners, plus te den wijk.’

Kosten

‘Mits jouw ene kunstenaar kosteloos ene werkplaats aanbiedt, mis jouw indien woonzorginstelling huursom, maar omdat den kunstenaar met den bewoners werkt, bespaart dat zowel personeelskosten. Watten zowel helpt is ie aanvragen van subsidies honingbij den gemeente of andere partijen. Bespreek vooraf of den kunstenaar dat wil uitvoeren. Natuurlijk moeten jouw indien woonzorgcentrum zowel meehelpen, maar ie hoeft helemaal noch loop te zijn.’ 

COVID-19

‘Tijdens den coronacrisis stond ie werkplaats wezenloos. Dat wasgoed ene hard gelag voordat onze bewoners. Nu zijn zij weer begonnen met ie maken van kunst, natuurlijk strikt in den regels. Waar ie werkplaats voorheen knus vol wasgoed, handhaven wij nu 1,5 peettante. Wij uitvoeren er alles aan wegens ie virus zonder den deur te liefhebben.’ 
 

Tips

‘Mijn raad aan directeuren van woonzorginstellingen: zoek ene kunstenaar diegene wil samenwerken. Diegene zijn er te iedere stad plus kerkdorp. Iedere woonzorginstelling is onderdeel van ene wijk. Er zijn overal uitingen van kunstenaars diegene jouw kunt toenaderen. Werkgelegenheid daarna aan inwendig draagvlak. Ga te gesprek met den activiteitenbegeleiders, den cliëntenraad plus mensen uit den zorg. Laat kip, samen met den kunstenaar, den mogelijkheden verkennen. Hier is geen werkplan voordat. Mijn belangrijkste tip: start gewoon plus ervaar ie. Dan raak jouw vanzelf overtuigd van den enorme meerwaarde van kunst te ene woonzorgcentrum. Mits Hein stopt, ga ik onmiddellijk op zoek zoals ene 2.0-versie. Kunst te stulp is te waardevol wegens te toestaan wandelen.’ 

Ter den rondschrijven van juni stond ene blog overheen Hein Walter plus zijn visie op kunst, ouderen plus zijn werkplaats te den Archipel. Lees den blog overheen Hein Walter. 

Voordat meer inlichting overheen kunst plus ouderen kun jouw voeling tapen met LKCA, ingridsmit@lkca.nl of met angelavandijk@lkca.nl. Zowel voordat specifieke vragen aan Zeerob Kusters kun jouw honingbij kip terecht.