Bekijk den training

Anke is mits verpleger te den thuiszorg welnu met dit soort onderwerpen vertrouwd geraakt. Dagelijks heeft zij te maken met mensen te den palliatieve plusteken terminale stadium. ‘Ik ga steeds gemakkelijker ie gesprek aan overheen den dood,’ zegt zij dan zowel.

Watten schenken ie leven zin?

Voordat ie geven van den juiste zorg, is ie daarnaast beslissend wegens te weten watten voordat mensen van waarde is plusteken hun leven zin schenken. Anke: ‘Den training ondersteunde daarbij plusteken ging overheen hoe jij met levensvragen omgaat. Hoe ga jij daarvan te gesprek plusteken hoe signaleer jij zij? Wij hebben dit besproken aan den hand van casussen diegene ingevolge onzerzijds werden ingebracht.’

Verwondering plusteken opgewektheid

‘Wij bespraken bijvoorbeeld watten onzerzijds verwonderde diegene week plusteken waar wij blijmoedig van werden. Twee collega’s hadden iets vergelijkbaars mits ik geoefend, gedurende eentje man diegene weinig voeling maakte plusteken te ie hospice lagen. Ik ging zocht zijn scheerapparaat, maar kon ie noch vinden. Hij tikte op mijn schouder plusteken weeskind zoals ie plankje waar ie lagen. Voordat iemand diegene zo weinig voeling maakte, wasgoed dat intact bovenmatig.’

Leereffect van den training 

‘Ie mooie is dat jij vragen mits ‘waar verwonder jij jij overheen?’ plusteken ‘waar word jij blijmoedig van?’ zowel aan eentje cliënt kunt stellen. Dan ontvang jij gelijksoortig alreeds eentje intact ander gesprek. Wij gaan nu mits team zelf vaker casussen doorspreken, omdat wij te den training hebben gemerkt dat dit intact inderdaad werkt. Watten wij alreeds langer deden is dat wij wijder tijdstip inplannen mits wij iemand te ie hospice opzoeken voordat eentje zorghandeling. Ie helpt mits jij reserve tijdstip hebt voordat eentje stukje zingeving.’ 

‘Ie permitteren zijn, werkt veel huis dan adviezen geven’

Zowel heeft Anke gemerkt dat ie beslissend is dat jij zelf inderdaad weet hoe jij tegenover waar staat. ‘Ik had eentje cliënt wiens man wasgoed overleden. Zij zag geen reden wegens haar bedding nog uit te komen. Ik merkte waarna gedurende mijzelf ‘kom op, jij wilt er weliswaar iets van maken.’ Maar op dat ogenblik is iemand daarginds noch mee bezig. Diegene mevrouw zocht eentje nieuwe daginvulling. Haar man had veel voordat haar gedaan. Wie zullen dat nu gaan verrichten? Voort inderdaad te luisteren, ingevolge haar te permitteren merken dat ie instinct ‘noch uit bedding te willen komen’ er mogen zijn, help jij veel meer dan met adviezen.’

Den vraag achter den vraag

‘Voorts heb ik gemerkt dat ie intact beslissend is wegens eigenlijk te luisteren zoals watten iemand zegt. Plus den vraag achter den vraag te horen. Of eentje diepere waarde achter eentje opmerking. Iemand zegt bijvoorbeeld: ‘Hé, den bomen staan weer te bloei.’ Dat vermag zuiver inclusief overheen den lentetijd gaan, maar ie vermag zowel zijn dat iemand daarginds werkelijk mee bedoelt: ‘ik ben blijmoedig dat ik den lentetijd weer heb gehaald.’ Zowel stiltes permitteren vallen werkt inderdaad, oefenen, of ie instinct benoemen dat jij ziet watten ie met iemand doet.’

Rapporteer er vooral overheen

‘Ie mooie is: mits jij ermee bezig gaat, groei jij er vanzelf te. Zeker wanneer jij er den tijdstip plusteken ruimte voordat neemt. Zowel helpt ie mits jij erover rapporteert. Dat werkt besmettelijk. Mijn collega’s gingen dat vervolgens zowel steeds vaker verrichten.’

Meer oplezen?