‘Ene rijk cultureel aanbod is van gewichtigheid voordat ene vitale stad. Daarnaast willen wij ene inclusieve stad zijn. Cultuur is voordat iedereen. Van welp totdat oud, maar zowel voordat kwetsbare groepen zoals ex-daklozen plus mensen met verlatenheid of dementie.’ – Marcelle Hendrickx

Stoute schoenen

‘Tilburg heeft mooie cultuurprojecten met sociale impact. Zo is er ‘Stoute schoenen’, ene organisatie van professionele kunstenaars diegene kunst- plus cultuurprogramma’s organiseert voordat lokale ouderen. Den kunstenaars dagen hun uit wegens hun talenten te uitbouwen ter disciplines indien taal, theater, dicht- plus beeldende kunst. Ie resultaat maken wij zichtbaar voordat den stad, bijvoorbeeld met ene tentoonstelling of theatervoorstelling ter ene zorginstelling. Onderbrak te participeren ter culturele activiteiten voelen ouderen zichzelf minder eenzaam, verbetert hun gezondheid plus kunnen zij zichzelf totdat op hoge ouderdom ontplooien.’

Cultuur met sociale impact

‘Tilburg weten meer voorbeelden van culturele projecten met sociale impact, diegene daarbij op internationaal niveau opereren. Allereerst is er celliste Jacqueline Hamelink. Zij laat met haar Bachkliniek mensen zichzelf huis voelen met muziek-op-maat van Bach. Daarnaast kennis wij Andrew Greenwood, ene Britse balletmeester diegene ie bewegingsprogramma Switch2Move heeft ontwikkeld. Dat werkt haastigheid indien ene medicijn voordat mensen met emoties indien dementie, Parkinson of MS. Dans draagt tijdens aan hun welzijn, gezondheid plus geluk. Greenwood werkt samen met neuropsycholoog Erik Scherder, ie ETZ-ziekenhuis ter Tilburg plus ie Catharinaziekenhuis Eindhoven. Totdat slot werkt den Braziliaanse Guilherme Miotto ter Tilburg Noord – ene wijk met bovengemiddeld veel ondermijnende criminaliteit – met jongeren wegens hun met dans plus verplaatsing aan den goede ze van den samenleving te liefhebben, of te krijgen.’

Cultuur ter verbinding: Geneesheer & Health Center

‘Uit research weten wij dat cultuur positieve pandbrieven heeft op welzijn plus gezondheid, zowel tijdens kwetsbare mensen. Maar ondanks alle bewijzen, lieten wij kunst plus cultuur ter ie sociale domein veelal overheen aan individuele kunstenaars. Den gemeente stimuleert plus subsidieert hun, maar wij willen zowel dat zij ene netwerk vormen.

 

Daarom vragen wij ter ie cultuurplan 2021 – 2024 voetlicht voordat den relatie tussen cultuur plus ie sociale domein onder den noemer ‘Cultuur ter Verbinding’. Den focus ligt daarbij op cultuur met sociale impact. Dan moeten jou noch denken aan dikke plannen, maar aan actiegericht regelgeving. Tilburg heeft den ambitie wegens ie eerste Geneesheer & Health Center van Nederland op te uitlijnen. Wij stichten indien netwerkorganisatie waarbij wij ie sociale domein dienen vanuit verschillende culturele locaties ter den stad. Stapsgewijs werken wij toe zoals ene lijfelijk centrum. Den betrokken kunstenaars plus partijen kunnen zo van elkander leren plus elkander versterken. Er zijn nu mooie voorbeelden. Zo werken ‘Stoute Schoenen’ plus Andrew Greenwood samen met kamerorkest ‘Kamerata Zuid’ aan ene kerstprogramma voordat ouderen plus voordat mensen diegene eenzaam zijn. Onderbrak den diverse kennis te verzamelen, komen wij totdat verbinding plus ene breder vertelsel. Plusteken ingevolge den verbinding tussen den domeinen, werken wij indien team Cultuur nu veel intensiever samen met onze collega’s van team Sociaal.’

Rol gemeente

‘Erbij ie maken van regelgeving, hanteert Tilburg ie credo ‘samen plus dichtbij. Mits jou den onderdaan betrekt plus aan zet brengt, moeten jou indien overheid zowel wagen loslaten plus zaken aan den stad overlaten. Den gemeente heeft daarbij verschillende wentelen. Zij vermag regisseren, stimuleren, verbinden, aanjagen, faciliteren, subsidiëren plus ene toneelpodium geven. Maar wij mengen onzerzijds veeleer noch met den inhoud. Erbij elke organisatie met wie wij ter voeling komen, gaan wij vooraf ter gesprek. “Waar heb jou behoefte aan?” vragen wij. Daardoor vormt er ene samenspraak.

 

Zowel voordat ie Geneesheer & Health Center hebben wij den betrokken partijen gevraagd hoe zij ie zien. Zij gaven ter ene mededeling aan dat zij behoefte hebben aan research. Daarbij vroegen zij wegens werkster aan den gemeente. Wij leggen dan den verbinding met kennisinstituten ter den stad, zoals Fontys Hogescholen plus Tranzo, ie wetenschappelijk centrum voordat zorg plus welzijn van Tilburg University. Zij kunnen breder research uitvoeren dan individuele kunstenaars. Ook vormt zo bewijskracht voordat cultuur met sociale impact. Daarnaast kunnen wij promoten ter financiële zin.’

Hefboom

‘Cultuurparticipatie gaat overheen veel meer dan leuke plus interessante goedje uitvoeren. Ie vermag den hefboom zijn waarbij jou aan den voorkant investeert wegens aan den keerzijde zaken voordat elkander te krijgen voordat den stad plus haar landbewoners. Mits wij dit op orde hebben, hebben wij gezondere plus gelukkigere landbewoners tegen minder kosten.’

 

Heb jou ene vraag of idee overheen kunst plus ouderen? Aarzel noch wegens te mailen met ingridsmit@lkca.nl of met angelavandijk@lkca.nl van ie LKCA. Zij hebben veel inlichting plus denken graag met jou mee.

Fotocredits: Frans LaHaye