Ie vaccin is te december goedgekeurd doorheen den Europese Makelaarsprovisie, op raad van toezichthouder EMA te Mokum. Ie vaccin werkt op eentje traditionele wijze. Ie bevatten kleine deeltjes van den eiwitten uit den uitsteeksels (spikes) van ie coronavirus. Ie virus tweedehands diegene uitsteeksels wegens eentje lichaamscel te te voortduwen plus mensen te verpesten. Ie vaccin moeten ie afweersysteem leren wegens diegene deeltjes te waarnemen plus aan te vallen. Mensen krijgen twee prikken, met trio weken tussen den beide inentingen.

Andere werking

Omdat ie Novavax-vaccin verschillend werkt dan den andere middelen, zullen ie vaccin misschien aantrekkelijk kunnen zijn voordat mensen diegene zichzelf totdat nu toe noch hebben willen toestaan prikken. Den Gezondheidsraad adviseert wegens ie Novavax-vaccin voordat diegene menigte vacant te stellen. Ie vaccin heet NVX-CoV2373 of Nuvaxovid. Ie is ontwikkeld doorheen ie Tsjechische Praha Vaccines, dat te 2020 worden gekocht doorheen ie Amerikaanse Novavax plus sindsdien Novavax CZ heet.

90 procent effectief

Ie vaccin is getest op 24.332 mensen te den Verenigde Staten, Mexico plus Vitaal-Brittannië. Van hoen liepen 24 ie coronavirus op. Daarnaast kregen 15.159 proefpersonen eentje placebo, eentje zoutoplossing zonder werking. Te diegene controlegroep raakten 159 mensen besmet. Dat betekent dat ie vaccin voordat vrijwel 90 procent beschermt. Diegene smaken zijn verricht voordat den opkomst van den omikronvariant diegene nu vooraanstaande is. Ie is noch manifest hoe ja ie vaccin tegen diegene variant beschermt.

Miljoenen doses te aantocht

Den Europese Makelaarsprovisie heeft inmiddels 100 miljoen doses van ie vaccin besteld, met eentje optie op nog ooit 100 miljoen doses. Volgens den gebruikelijke verdeling zullen Nederland 3,89 procent daarvan krijgen, tegenstelling 7,78 miljoen doses. (ANP)