Den grafieken zijn gebaseerd op ene enorme dataset. Den software plusteken modellen zijn online vacant. Ie werkgelegenheid is gepubliceerd ter eLife.

“Zowat iedereen wetenschap den groeidiagrammen waarmee artsen den ontwikkeling van koters meten, bijvoorbeeld den groeidiagrammen diegene zijn ontwikkeld wegens den Wereldgezondheidsorganisatie,” zegt Andre Marquand, reseacher gedurende den basisbestanddeel Cognitieve Neurowetenschappen van het Radboudumc. “Artsen wereldwijd zetwerk bijvoorbeeld ie lichaamsgewicht of den lengte uit tegen den ouderdom. Zo beoordelen zij den ontwikkeling van ene individueel kleintje ten opzichte van den variatie ter den populatie, plusteken treinen zij ontwikkelingsachterstand op.”

Groeidiagrammen voordat hersenen

Den onderzoekers bieden nu idem voordat den hersenen. “Wij hebben hoge resolutie MRI-beelden geanalyseerd van nagenoeg 60.000 mensen van vrijwel 80 MRI-scanners overheen den hele wereld,” legt Saige Rutherford uit, promovendus plusteken eerste dichter. “Wij gebruikten metingen van ie volume van verschillende hersenstructuren of den lijvigheid van den hersenschors op verschillende leeftijden plusteken maakten groeidiagrammen voordat elk hersengebied. Zo creëerden wij ene nauwkeurige atlas van ie menselijk brein lopend ie hele leven.”

Hersenziekten

Den modellen maken ie mogelijk wegens op ie niveau van ene individuele persoon voorspellingen te exporteren overheen ie performen van hersenaandoeningen. Marquand: “Wij hebben nu ene referentiemodel dat den variatie tussen individuen ter ticket brengt plusteken dat onzerzijds helpt wegens veel verschillende hersenaandoeningen huis te vatten, zoals ADHD, schizofrenie, dementie plusteken den ziekte van Alzheimer.”

Den modellen treinen wendingen ter den hersenstructuur op, diegene ter ene vroegtijdig stadium kunnen wijzen op ie voortkomen van ene psychische verstoring. Zij kunnen beoordelen of ene streek ter den hersenen gedurende ene persoon dikker of dunner is dan modaal voordat dit levensfase. Zowel promoten den modellen gedurende den stratificatie van psychische stoornissen. Bijvoorbeeld voordat ie vinden van overeenkomsten tussen mensen diegene verschillende subtypes van stoornissen hebben, of wegens ter den toekomst mensen te zoeken diegene op ene treatment zullen reageren. Daarenboven volgt ie prototype den voortgang van ziekte of ie effect van ene treatment.

Software vrij vacant

Den modellen plusteken zowel den software voordat ie gewoonte zijn online vacant opperen. “Wij usances ene woonachtig softwareprogramma genaamd Freesurfer, waarmee wij ie volume plusteken den lijvigheid van hersenstructuren meten”, vertelt Marquand. “Wereldwijd usances duizenden ziekenhuizen dit software, dus dat levert gemakkelijk den uitrusting metingen op. Met onze software indien toespeling blijkt dan hoe ene menigte van patiënten of studiedeelnemers uit ene specifiek ziekenhuis ie doet binnenshuis den hele populatie.”

Ter den nabije toekomst vermag den software van vitaal waarde zijn gedurende klinische studies, denkt Marquand. “Mits jou ene opzienbarend medicijn wilt onderzoeken tegen ene hersenaandoening, bijvoorbeeld den ziekte van Alzheimer, kun jou met onze software proefpersonen zoeken met ene bepaald profiel, zoals degeneratie ter ene vroegtijdig stadium. Dat werkt indien ene soort vingerafdruk van den hersenen. Dat maakt ie research efficiënter, omdat jou gemakkelijk verschillen tussen groepen mensen opspoort. Uiteindelijk kunnen zulke hulpmiddelen zowel nuttig zijn ter den kliniek wegens medicijnen of interventies precies te uitbalanceren op den mensen diegene zij nodig hebben.”