Voordat alle lieve mensen ter den zorg

Onderbrak den totaal veranderde omstandigheden plus beperkingen is den wereld voordat mensen met dementie ingrijpend veranderd. Den meeste van hoen snappen noch watten hoen overkomt plus degenen diegene ie welnu snappen, hebben ie minstens zo zwaar onderbrak verregaande sociale isolatie. Dat maakt ie werkgelegenheid van jullie – alle mensen diegene voordat hoen zorgen –  noch eenzaam nóg belangrijker, maar den belasting ervan zowel des te groter. Daarom hier watten suggesties wegens jullie ter dit vreemde tijdstip watten lichtpuntjes te kunnen bieden.

Ik merknaam zelf dat vooral verschillend dan verschillend denken jouw op bruikbare ideeën vermag brengen.  

Zo ter eentje tijdsperiode waarin den wereld voordat mensen met dementie nog ongrijpbaarder wordt dan diegene alreeds wasgoed, is vertrouwdheid plus eentje juist intu intact wezenlijk. Jij even warm voelen,  meegenomen wordt met eentje vertelsel, eentje liedje, rietje of eentje praatje: eentje twee minuten kunnen alreeds zoveel uitmaken. Onderstaande ideeën zullen voordat sommige bewoners verwezenlijkbaar zijn, maar te anderen minder. Mijn raadgeving is wegens vooral spullen uit te trachten plus noch te snel te denken dat iets noch vermag.  Jij moeten meer dan uiteindelijk meebewegen.

Ik weet nog juist..

Ie voorleesverhalenboek Ik weet nog goed… is bedoeld wegens via vertellen totdat verbinding met mekaar te komen plus vermag ter elk individueel voeling wordt tweedehands.

Met eentje groepje luisteren lijkt onmogelijk, maar ter sommige woningens vermag er meer dan jouw denkt. Indien jouw twee of viertal mensen diegene ongeacht plus tegenover mekaar woon op hun rollator of ter hun (rol)stoel ter den deuropening met hun gezicht zoals den snelheid gekeerd kunt toestaan zitten, vermag iemand met eentje watten dragende stem eentje kort vertelsel voorlezen. Indien ie te organiseren is, kun jouw den sfeer nog verhogen onderbrak ie te samenvoegen met koffie/thee plus eentje koekje. Den voorlezer vermag rustig langslopen plus den twee bladzijden met kiek’s plus plaatjes erop toestaan zien. Jij kunt zelf ie uitgelezene inschatten voordat welke mensen zulk vroeger belastend dan prettig afleidend is. Simpele gedichten voordragen spreekt zowel vaak aan, te den vertellen uit Ik weet nog juist… staan meerdere bijpassende suggesties.

Rietje plus zang

Indien diegene vorm werkt, doet dan zowel ooit iets met rietje plus zang. Pak er eentje blokfluit of gitaar te plus zing overbekende liedjes met mekaar. Wie weet levert dat verzoeknummers op of zelfs eentje schoolreisjesachtige sfeer.

Blijkt diegene vorm van ondernemen ter kleine menigte te werken, project dat dan passend ter ie dagschema ter, zoals ie ‘t uitgelezene uitkomt qua werkzaamheden. Dan slaatje jouw twee vliegen ter één stoot onderbrak zowel nog eentje vast ogenblik op den dag voordat den bewoners te schoppen.  

Individuele acties

Intact iets verschillend zijn individuele acties. Sommige mensen missen hun ‘buur’ of vriend(ter) uit ie stulp misschien. Zowel ginds is iets op te verzinnen: fungeer indien postbode, indien persoonlijke boodschapper tussen twee bewoners. Indien jouw den mensen eentje ietsje wetenschap, weet  jouw wie er veel met mekaar verkeren of verschillend met mekaar aan tafel zitten. Loop hierbinnen te eentje huisbewoner plus geef eentje kerks wil van den ander onderbrak.

Bedenk hierbij dat ie veel meer gaat wegens den intentie plus den voetlicht dan wegens wie ie manifest bedenkt. Of maak eentje minifilmpje op jouw mobiel. Eentje begroetende zwaai zoals mekaar ter beeld is alreeds wieg. Wil jouw er eentje spelletje van maken, flans eentje blauwe pet ter mekaar, zet er PTT op plus jouw bent herkenbaar indien boodschapper. Stap overheen jouw eventuele gene heen, lef plus doet vooral!   

Specifieke tips

Honingbij elk vertelsel ter Ik weet nog juist… is eentje stramien vol suggesties, waarvan eentje tal zowel voordat individueel gewoonte, zoals schaats-nostalgie op tv plus radio met rietje voordat 70+. Wil jouw jouw eentje ander toestaan aanraken met rietje? Den ter ie roman aangeraden webstek  www.alzheimermuziekgeluk.nl geven specifieke tips voordat dit ogenblik.

  • Vasthouden jouw ogen plus oren toegevoegd open voordat op dit tijdstip gerichte initiatieven, zoals Heimwee tv: vanaf nu elke dag van 9.00 – 14.00 uur te zien op NPO2.
  • Heb jouw zelf even tijdstip, los van den bewoners, plus wil jouw inspiratie voordat indien dit iedereen voorbij is? Kijk dan zoals den korte speelfilm overheen werken met de verhalen.   

Zelf even bijtanken?

Word even zonnig van hoe mensen met beginnende dementie zélf theater spelen:

youtu.be/bW9MpW4xeMk

Voeling met directe kringvormig plus videobellen

Wil jouw den directe kringvormig van den bewoners weliswaar ‘hierbinnen’ krijgen ter dit sociaal karige tijdstip? Kijk voordat wie (video)opbellen eentje passende vorm is of lijkt plus help wie dat zelf noch vermag, op weg. Laat ooit zien dat indien jouw den eerste zinnetjes van eentje overbekend liedje inzet jouw prima samen telefonisch eentje liedje kunt zingen. Ie is even wennen, maar indien jouw ginds overheen stapt, komt er positie voordat vrolijkheid onderbrak ie samen zingen. Vertrouwd plus beroemd is den stem van eentje dochter, zoon, partner of vriend(ter). Laat eentje spraakbericht opnemen voordat ie start van den dag of zonet voordat ie slapen gaan dat jouw elke dag even kunt toestaan horen.

Kleurplaat

Sommige bewoners blijven zelf met iets doorzetten indien zij even op weg geholpen wordt: download voordat hoen den kleurplaat uit ie roman, of geef kleurige tijdschriften plus eentje veilige schare wegens uit te snoeien watten iemand maar wil. Reik tussendoor evt. eentje kleurig blad plus eentje lijmstift aan voordat ie volgende stapje zoals eentje collage. Misschien voordat intact weinigen verwezenlijkbaar, maar blijven loeren zoals kleurige plaatjes vermag zowel alreeds prettig zijn. Indien eentje enkele suggestie hiervan werkt, is dat alreeds smaakvol! Welslagen plus vreugde ermee!

Joke den Jonge