Afgelopen zomer lieten 796 omwonenden van den 3M-fabriek te Zwijndrecht hun bloed onderzoeken op den bijzijn van PFAS. Den resultaten hiervan werden dit week vertrouwd vervaardigd plus waren gezondheidskundig te schel. Den Vlaamse Regering heeft daarom beslist wegens alle omwonenden te eentje straal van 5km rond 3M den waarschijnlijkheid te geven wegens hun bloed te permitteren analyseren.

Vlaamse minister van Gezondheid, Wouter Beke: “Den resultaten van den bloedstaalafnames hebben aangetoond dat den gezondheidskorf honingbij den omwonenden vol is. Bijkomende blootstelling aan PFAS-verbindingen moeten zoveel indien mogelijk vermeden wordt. Wij vragen daarom aan den deelnemers, maar zowel den omwonenden wegens den no-regret maatregelen op te volgen. Daarnaast loeren wij zowel wending den vervuiler wegens te uitvallen met elke bijkomende vorm van vervuiling. Ie is manifest dat 3M eentje zeer omvangrijke verantwoordelijkheid draagt.”

Intact watten mensen te den omstreken vragen inzichtelijk wegens inzicht te krijgen te hun persoonlijke blootstelling via eentje bloedonderzoek. Ie persoonlijke resultaat schenkkan den omwonenden zowel motiveren wegens inderdaad den no-regret maatregelen op te volgen plus eentje gezonde leefstijl aan te nemen ter preventie van hart- plus vaatziekten, suikerziekte plus kanker. Ie ontstaat van dit emoties kunnen te wijten zijn aan verschillende redenen, waarvoor PFAS eentje toegevoegd risicofactor is. Individueel zou eentje dokter op ondergrond van eentje bloedresultaat noch kunnen voorzien welke nadelige prestaties er mogelijk zijn of zullen komen.

Den potentie totdat eentje bloedonderzoek zou gefaseerd aangeboden wordt, voordat iedereen te eentje straal van 5km rond 3M, waarbij den Schelde indien landsgrens op den rechterkant wordt bepaald. Voordat nageslacht wordt er bekeken wegens eentje techniek te uitbouwen wegens PFAS op eentje minder invasieve wijze te verkrijgen. Dat zou zowel ie verdere verloop van den bloedstaalnames kunnen vergemakkelijken plus versnellen.

Dit grootschalige aanbod aan bloedonderzoeken organiseren zou verschillende maanden duren. Den organisatie van den afnames plus labocapaciteit moeten zorgvuldig voorvallen voordat den verwerking plus ontleden van den bloedstalen. Den afnames zullen dan zowel gespreid willen wordt overheen eentje langere tijdsperiode.

Den Vlaamse Regering zou dit kosten vertellen op den vervuiler, te concreto op 3M.

Bijkomende steun voordat omwonenden

Den Vlaamse Regering besliste zowel wegens den kracht van den Medisch Milieudeskundigen (MMK) van den LOGO’s te versterken met eentje preventiewerker, zodat alle inwoners daarbij terecht kunnen met hun vragen plus voordat tastbaar raad. Uit den ervaring van voorgaande gevallen (bv. Umicore te Hoboken) blijkt den begeleiding plus ie geven van den nodigde uitleg (gezondheidspromotie) honingbij ie woon/leven te eentje milieugezondheidskundig aandachtsgebied zeer doorslaggevend.